Sāc gatavoties svētkiem laikus! Augļskābes
Redzamam efektam sejas kopšanas procedūras jāveic kursa veidā. Tāpēc ir īstais brīdis augļskābju pīlingam, lai balles laiku sagaidītu ar starojošu ādu.
Konsultē kosmetoloģe un klīnikas Panacea Pro vadītāja Ludmila Stavro-Freiberga
Tā kā pīlingu ar augļskābēm kosmetoloģijā izmanto jau sen, tā ir gana droša procedūra – ir zināmi visi tās plusi un mīnusi. Tiesa, augļskābju pīlings ir diezgan agresīvs, jo ar skābēm tiek noārdīta ādas virskārta jeb ragu slānis. Augļskābju pīlingu iesaka arī sievietēm ar vīstošu ādu, turklāt ar to var likvidēt pigmentācijas plankumus un samazināt ādas taukainību. Pīlingu var veikt pat plānas un jutīgas ādas gadījumā, jo augļskābju procedūru mērķis ir ne tikai nolobīt ādas virskārtu (cilvēkiem ar plānu ādu tā ir neliela), bet galvenokārt – stimulēt procesus dermā (ādas vidējā slānī) – ražot kolagēnu un paaugstināt ādas elastību. Pīlinga iedarbībā raga slānis tiek noārdīts, toties derma kļūst biezāka, tādējādi atjaunojas arī ādas virsējā kārta – jau biezāka, ar veselīgāku toni, reljefs ir līdzenāks, krunciņas – mazākas. Pīlingu ar augļskābēm var veikt arī profilaktiski – liekot šūnām strādāt aktīvāk. Pīlinga sastāvā pārsvarā ir glikolskābe, pievienota tiek arī citronskābe, ābolskābe, vīnskābe vai pienskābe, un tās visas iegūst no dabiskām izejvielām – āboliem, citrusaugļiem, dzērvenēm, kļavām, cukurniedrēm un citiem augļiem.
Prasa pacietību
Lai ādu pie lielākas koncentrācijas augļskābēm pieradinātu pakāpeniski, augļskābes pīlings jāveic kursa veidā. Pirmajā procedūrā tiek izmantots 20% koncentrāts, un ar katru nākamo procedūru tā stiprums pieaug. Pēdējā reizē augļskābes koncentrāts tiek turēts uz ādas ilgāk nekā iepriekš vai arī tiek izmantots 70% augļskābes koncentrāts. Viens kurss ilgst no astoņām līdz 15 procedūrām –atkarībā no tā, kāds ir ādas stāvoklis un kāda problēma jārisina. Viens no šī pīlinga labumiem – tas palīdz balināt pigmentācijas plankumus, jo augļskābe stimulē procesu, kas atbild par pigmenta veidošanos.
Ko vēl nedrīkst?
Tā kā augļskābes pīlings ir gana agresīva procedūra, kursa laikā jācenšas izvairīties no citiem ārējiem apstākļiem, kas varētu ietekmēt ādas stāvokli. Dienu pirms pīlinga nav ieteicams apmeklēt pirti, baseinu un doties slēpot vai pastaigāties aukstumā un vējā. Arī pēc procedūras nav ieteicams apmeklēt pirti, baseinu, solāriju, un tiem, kam ir plāna āda, procedūras dienā nevajadzētu lietot alkoholu – sejas asinsvadi var paplašināties, āda kļūt sarkana, turklāt apsārtums var būt noturīgs. Ja kādreiz piedzīvota alerģiska reakcija uz konkrētu augļskābi, piemēram, citronu, tad AHA pīlings un AHA kosmētika nav ieteicama. Augļskābe var izraisīt apsārtumu un piepampumu arī tad, ja āda nav vesela, piemēram, ir hroniska dermatīta saasinājums. Protams, profesionāls speciālists tādā gadījumā ķīmisko pīlingu neveiks.
Kā notiek procedūra?
Vispirms āda tiek attīrīta, izmantojot līdzekļus ar nelielas koncentrācijas augļskābi. Tad āda tiek attaukota ar toniku, kas arī satur augļskābi. Pēc tam speciālists uz ādas uzklāj un uz brīdi atstāj aktīvo skābju kokteili. Kad noteiktais laiks pagājis, speciālists skābi neitralizē ar speciālu līdzekli, nepieciešamības gadījumā papildus uzklājot nomierinošu sejas masku. Pēc desmit piecpadsmit minūtēm neitralizatoru un masku nomazgā un uzklāj aizsargkrēmu. Viena ķīmiskā pīlinga procedūra ilgst 40–45 minūtes. Kad skābe sāk lēnām iedarboties, ir jūtama kņudoņa, un ādu gribas pakasīt. Ir jutīgi cilvēki, kam šī sajūta nepatīk, viņi to raksturo kā kodīgu. Ja ādas jutīgums ir liels un grūti izturēt, iespējams izvēlēties atvieglotu AHA pīlingu, kad augļskābes kokteilim tiek pievienots placentas vielu koncentrāts. Tad sajūtas procedūras laikā ir krietni maigākas, taču arī efektivitāte būs mazāka. Kosmetoloģijas tirgū tagad parādījies arī mandeļskābes pīlings. To var veikt pat vasarā, jo šis pīlings nav tik agresīvs – kņudēšana ir mazāk izteikta –, tas neietekmē pigmentācijas veidošanās procesu, bet iedarbojas vienīgi virsējā ādas līmenī.
Teksts: žurnāls OK/Foto: Shutterstock