
Kā atgūt skaistumu un enerģiju: padomi, kas ļaus atkal būt formā

Ja mājās pavadītais laiks liek par sevi manīt, nepatīkami atspoguļojoties gan izskatā, gan pašsajūtā, laiks rīkoties! Piedāvājam padomus, metodes un procedūras, kas ļaus ātri un efektīvi atgriezties vēlamajā formā.
Pīlings ādas atjaunošanai
Lai āda atgūtu tonusu, veselīgu toni un starojumu, ieteicams sākt ar efektīvu pīlinga terapiju. Tiek uzskatīts, ka saulainā sezona nav tam labākais laiks, taču jaunākas metodes un preparāti neizraisa paaugstinātu fotojutību. Populārākā pīlinga procedūra, kas vienlaikus stimulē ādas atjaunošanos un veicama ikvienā gadalaikā, ir PRX-T33 ķīmiskais pīlings. Kādu laiku šai metodei vispār nebija vērā ņemamas alternatīvas, taču šobrīd skaistumkopšanas tirgū pieejami līdzīgas iedarbības preparāti.
Aktuālākais no tiem ir BioRepeelCL3, kura sniegtais rezultāts tiek pielīdzināts biorevitalizācijai. Īpašs augļskābju komplekss kombinācijā ar vitamīniem un aktīvajām vielām garantē ne tikai spēcīgu attīrošu efektu, bet arī risina hiperpigmentācijas problēmas, likvidē baktērijas, kas izraisa ādas iekaisumus, turklāt stimulē ādas pašatjaunošanās procesus. Kā PRX, tā BioPeel procedūru efekts ir tūlītējs. Tas nozīmē, ka rezultātu novērtēsi jau pēc pirmās reizes – āda kļūs svaigāka un ievērojami stingrāka, izlīdzināsies tās tonis un nostiprināsies sejas aprises.
Nopietnākam rezultātam ieteicamas vairākas procedūras, kā arī to kombinēšana ar citām ādu atjaunojošām aparātprocedūrām vai injekcijām. Procedūra nav sāpīga, tomēr rada nelielu diskomfortu, kamēr iedarbojas preparāta sastāvā esošās skābes. Šī metode derēs visiem ādas tipiem, tostarp taukainai ādai, jo regulē tauku dziedzeru darbību, risinot arī aknes, pūtīšu un paplašinātu poru problēmu. Pēc pīlinga efektīvāk iedarbosies mājās lietojamā kosmētika, turklāt šī procedūra ir ideāla, ja nepieciešams ātrs rezultāts pirms kāda svarīga pasākuma.
Skābekļa terapija ādas tonusam
Nogurušu ādu ātri un iedarbīgi atsvaidzinās skābekļa procedūras. Šobrīd tiek piedāvāti vairāki skābekļa terapijas veidi (Derma Oxy, Oxy Jet), tomēr par efektīvāko uzskata Intraceuticals. Šis austrāliešu zīmols pirmais sāka skaistumkopšanā izmantot iekārtu, kas aktīvās vielas ievada ādā ar skābekļa spiediena plūsmu (to dēvē par hiperbāriskās oksigenācijas sistēmu). Pirms procedūras kosmetologs izveido individuālu skaistuma karti, ņemot vērā konkrētās ādas problēmas.
Atkarībā no ādas vajadzībām izvēlas produktus, kuru klāsts ir ļoti plašs – hialuronskābe, vitamīni, retinols, peptīdi. Nokļuvušas dziļākos ādas slāņos, aktīvās vielas veic savus uzdevumus, piedaloties šūnu atjaunošanās procesos, mitrina un tonizē ādu. Procedūra ir ļoti patīkama (tās laikā uz ādas jūtama atvēsinoša gaisa plūsma), un efekts ir tūlītējs – āda izskatās svaiga, veselīga un tonizēta. Noturīgākam rezultātam ieteicams vairāku procedūru kurss, ko nosaka individuāli.
Ilgtermiņā skābekļa terapija paātrina ādas atjaunošanās procesus, stimulējot kolagēna un elastīna sintēzi. Procedūra ir īpaši ieteicama sausai, dehidrētai un plānai ādai. Starp citu, šī metode ir populāra slavenību vidū un tai ir plašs fanu loks: no Kimas Kardašjanas un Madonnas līdz jaunās paaudzes zvaigznēm, piemēram, Mailijai Sairusai.
Formai un enerģijai
Iesaka: Maija Fromane, uztura speciāliste.
Ja vēlaties atgūt savu ķermeņa formu pēc pieņemšanās par dažiem liekiem kilogramiem, vispirms ieteicams noskaidrot, vai tie tiešām ir lieki. Visvienkāršāk to var izdarīt, aprēķinot ķermeņa masas indeksu jeb ĶMI.* Nosacītais normālā ĶMI intervāls ir 18,5–24,99. Ja aprēķini norāda uz lieko svaru, iesaku izstrādāt rīcības plānu, bet – dodiet sev laiku! Nevajadzētu cerēt, ka kilogrami, kurus uzņēmāt, piemēram, divu mēnešu laikā, pazudīs vienā nedēļā. Tas ir iespējams, bet, visticamāk, ne tikai uz taukaudu rēķina, bet arī šķidruma un muskuļu masas zuduma rezultātā. Abus pēdējos tomēr būtu ieteicams saglabāt.
Tāpēc, pirmkārt, pieraksti visu, ko apēd dienas laikā, – tad uzreiz kļūs skaidrs, kur pāršauj pār strīpu! Pēc tam, kad novērtētas kļūdas, var sākt tās pamazām novērst.
Kļūdas, kuras pieļaujam visbiežāk
- Ēdam brīžos, kad to nevēlamies, – vienkārši kompānijas pēc, aiz garlaicības vai tāpēc, ka tā vajag. Ir svarīgi ēst tikai tad, kad esi izsalcis, un nejauc izsalkumu ar slāpēm! Par to, vai tiešām tev gribas ēst, ir viegli pārliecināties, izdzerot glāzi ūdens. Starp citu, glāze silta ūdens pirms katras ēdienreizes ir labs papildlīdzeklis sāta sajūtas gūšanai.
- Pārmērīgi lietojam pārtiku, kas nesniedz sāta sajūtu. Bieži vien tie ir produkti, kas bagāti ar t. s. ātrajiem (ātri sašķeļamajiem) jeb vienkāršajiem ogļhidrātiem. Sevišķi sātīga ir šķiedrvielām bagāta pārtika (dienā vajadzētu apēst 25–35 gramus šķiedrvielu): pilngraudu produkti, daudzi dārzeņi un augļi. Pareizs šķiedrvielu daudzums uzlabo vielmaiņu, regulē glikozes un holesterīna līmeni asinīs un palīdz zaudēt lieko svaru. Tāpēc iesaku katru dienu piefiksēt, vai šķiedrvielu patēriņš bijis pietiekams.
- Pārāk daudz patērējam saldumus, ar tiem aizstājot pilnvērtīgu ēdienu. Iesaku samazināt cukura patēriņu līdz 5 % no kopējā uztura daudzuma. Piemēram, ja vidējais diētas kaloriju daudzums ir 2000 kcal, tie ir 25 grami cukura dienā. Lai izvairītos no produktiem ar pievienotu cukuru, rūpīgi lasām produktu etiķetes! Vasaras sezonā lielisks cukura avots būs ogas, kas satur arī šķiedrvielas un vitamīnus. Bet arī ar tām svarīgi nepārspīlēt – ogu dienas porcija ir aptuveni 300–400 gramu.
- Ievērojam stingru diētu dienas gaitā, bet vakarā ēdam nekontrolēti. Maltītēm jābūt pēc iespējas labāk sabalansētām visas dienas garumā, lai izvairītos no pārēšanās vakaros. Ļoti raksturīga parādība ir stingrs ogļhidrātu ierobežojums dienas laikā, kā rezultātā vakarā trūkst enerģijas – un to mēģinām ātri uzņemt ar vienkāršajiem ogļhidrātiem, tas ir, cukuru. Mana attieksme pret ātrajām diētām un pārāk stingriem ierobežojumiem ir negatīva tieši šā iemesla dēļ: tām gandrīz vienmēr seko pārēšanās, kas, protams, agrāk vai vēlāk izraisīs liekā svara atgūšanu.
- Ceram uz ātru rezultātu, tāpēc pārāk ātri pārtraucam svara normalizēšanas procesu. Dodiet sev laiku: izvirziet mazus mērķus un īsus termiņus – piemēram, neēst saldumus divas nedēļas! Divas nedēļas ir īss laika posms, un to ir psiholoģiski viegli ievērot. Taču gan labsajūtas, gan izskata uzlabošanās būs gana manāma – un motivēs turpināt ceļu uz lielo mērķi.
- Pirms svara zaudēšanas nepārbaudām veselību. Bieži vien novājēt neizdodas hormonālu traucējumu vai citu veselības problēmu dēļ. Tāpēc iesaku konsultēties ar ārstu un pārbaudīt vairogdziedzera darbību, glikozes metabolismu, steroīdos hormonus – tas viss var būt cieši saistīts ar ķermeņa svaru.
- Ēdam, cenšoties atgūt enerģiju. Kad jūtamies nomākti un trūkst enerģijas, šķiet loģiski šo stāvokli normalizēt ar ēšanu – un visbiežāk izvēlamies saldus, ar parastajiem ogļhidrātiem bagātus produktus. Es ieteiktu pārbaudīt, vai sliktās pašsajūtas cēlonis nav noteiktu mikroelementu trūkums. Enerģijas apmaiņā ļoti svarīgs ir, piemēram, D vitamīns, B grupas vitamīni, dzelzs un citi mikroelementi. Papildu vitamīni piedevu veidā ir nepieciešami tikai tad, ja analīzes uzrāda reālu to deficītu. Visos citos gadījumos ieteicams tos uzņemt ar daudzveidīgu un sabalansētu uzturu.
- Aizraujamies ar alkohola lietošanu. Bieži mēs nesaskatām problēmu ikdienas vīna glāzē, tomēr tieši tā var kļūt par būtisku iemeslu, kas traucē sasniegt vēlamo rezultātu.
*Izmantojot ĶMI, tiek noteikta ķermeņa svara un auguma garuma proporcija. ĶMI aprēķināšanas formula: ĶMI = svars (kg) : augums (m)2. Piemēram: ja cilvēka ķermeņa svars ir 65 kg un auguma garums 1,65 m, aprēķins būs šāds: 65 : (1,65 × 1,65) = 65 : 2,7225 = 23,875.