DASH. Viena no veselīgākajām diētām, kas palīdz atbrīvoties no svara
Dash diēta ir uztura plāns, kas atzīts par vienu no veselīgākajiem. Ar to var tikt pie vairākiem labumiem – ne tikai nomest svaru, bet arī uzlabot veselību.
Atšķirībā no daudzām citām diētām, kas ietilpst pasaules diētu topā, DASH efekts ir arī zinātniski pierādīts. Diētā uzsvars tiek likts uz augļiem, dārzeņiem un piena produktiem ar zemu tauku saturu, ieteicamie produkti satur maz tauku – it īpaši piesātināto tauku un holesterīnu, kā arī minimālās devās paredz saldumus, sāli, cukuru un sarkano gaļu. Ievērojot šo diētu, nav jāskaita kalorijas un jābadojas, bet jāpievērš uzmanība, kādi produkti tiek lietoti. Pamatdoma: uzturs jābalsta uz liesiem olbaltumvielu produktiem, kas piepilda vēderu, rosina sātu un tādējādi ļauj vieglāk kontrolēt apetīti. Diētai ir divas fāzes, un tā sola samazināt gan svaru – jo īpaši vēdera apvidū –, gan asinsspiedienu un holesterīna līmeni.
ilgst divas nedēļas, un tās mērķis ir iekustināt vielmaiņu. Jāatsakās no augļiem un pilngraudu produktiem, pārsvarā ēdot liesus olbaltumvielu produktus. Tās laikā jāievēro trīs galvenās ēdienreizes (brokastis, pusdienas un vakariņas) un 2–3 uzkodas. Porciju lielumam jābūt vidējam, piemēram, gaļas vai zivs porcijai jāatbilst plaukstas lielumam. Sauja pupiņu, lēcu, riekstu un sojas produktu arī atbilst vienai porcijai. Uzņemtajam siera daudzumam nevajadzētu pārsniegt vienas sērkociņu kastītes izmērus. Aizliegs lietot cieti saturošos produktus (izņemot pupiņas), maizi, pastu, kartupeļus, rīsus, miltu izstrādājumus, augļus, alkoholu, kafiju un pienu.
laikā var atsākt ēst ogļhidrātus un pamazām uzturā iekļaut pilngraudu produktus, augļus un cieti saturošus dārzeņus. Šajā laikā stabilizējas svara zudums, kā arī uzlabojas holesterīna un glikozes līmenis asinīs. Otrās fāzes ilgums nav limitēts un – vismaz teorētiski – paredzēts visa mūža garumā.
6 ieteikumi, kā iegūt efektīvāku rezultātu
1. Ieturēt trīs maltītes dienā, kā arī neizlaist rīta, pēcpusdienas un vakara uzkodas. Šāds režīms nodrošinās stabilu cukura līmeni un nerosinās bada sajūtu.
2. Skriešanu, aerobiku, dejošanu vai svarcelšanu var nomainīt ar mierīgākām aktivitātēm, tām velot vidēji 30 minūtes dienā. Pilnīgi pietiks ar pastaigu vai jogas vingrinājumiem.
3. Doties pie naktsmiera ātrāk nekā parasti, lai ļautu organismam atpūsties un pielāgoties pārmaiņām. Sākumā var trūkt enerģijas, toties tā ar uzviju atgriezīsies diētas otrajā fāzē.
4. Dzert daudz šķidruma, vēlams ūdeni. Kafijas un zaļās tējas vietā – dārzeņu sulas vai zāļu tējas.
5. Sāls daudzumu uzturā samazināt pamazām. Tā kā netiek uzņemts cukurs un cieti saturoši produkti, organisms ātrāk atbrīvojas no ūdens uzkrājumiem. Lai neizskalotu pārāk daudz šķidruma un minerālu, neliels sāls daudzums ir pat vajadzīgs.
6. Jāatrod laiks atpūtai. Pārmaiņas ēdienkartē ir visai liels šoks organismam. Koncentrēšanās uz jūtamo svara zudumu palīdzēs un rosinās sākto turpināt, tādēļ, lai sevi motivētu turpināt, vari svērties kaut katru dienu.
Teksts: Eva Kataja, žurnāls OK / Foto: Shutterstock