Stingrs "NĒ" konservantiem un e-vielām. 4 padomi "tīrai" ēšanai
Mēs visas esam dzirdējušas, cik neveselīgi ir pusfabrikāti un pārtika ar dažādām ķīmiskām piedevām. Bet kā no tādas izvairīties ikdienā un ko “tīra” ēšana dod mūsu organismam?
Tīra ēšana – tā ir atteikšanās no mākslīgām ēdiena piedevām un konservantiem. Pasaulē šī tendence ienāca 90.gadu vidū, un pārsteidzošā kārtā tās ierosinātāji bija lielveikali. Tie sāka uz iepakojuma norādīt sastāvdaļu zinātniskos nosaukumus (piemēram, vitamīna B5 vietā rakstīja mazāk pievilcīgo nosaukumu pantotēna skābe), kā arī pamazām atteicās no konservantiem. Sākotnēji daudzi šo soli uztvēra ar skepsi – vai tiešām pircēji gribēs iegādāties maizi, kas pēc divām dienām jau būs cieta vai iepelējusi? Taču lielveikalu klienti ātri uztvēra šo tendenci un sāka pievērst lielāku uzmanību produktu sastāvdaļām un pagatavošanas veidam. Aizvien populārāki kļuva eko produktu veikali, kas baudīja lielu pircēju uzticību.
Tagad gandrīz katra saimniece cenšas ēst tīri, lai gan ne visas lieto šādu apzīmējumu. Tā ir plaša kustība visā pasaulē, kas pievērš pastiprinātu uzmanību uzņemtajai pārtikai un tam, kādu iespaidu tā atstās uz veselību. Ar to tiek saprastas dažādas lietas – no svaigu augļu un dārzeņu ēšanas līdz mēģinājumiem nelikt mutē neko mākslīgu.
Tā vietā, lai apēstu banānu mafinu ar riekstiem, labāk izvēlies svaigu banānu un pussaujiņu riekstu! Tīras ēšanas galvenais pamatprincips – pārstrādātas pārtikas vietā uzņemt svaigus un dabīgus produktus. Tie ir produkti, kam nekas nav ne pievienots, ne arī atņemta kāda vērtīga sastāvdaļa. Pērc svaigus augļus un dārzeņus, kā arī gaļu, bet izvairies no konserviem, saldētiem produktiem un burciņās pārdotiem ēdieniem.
2. Pievērs uzmanību iegādāto produktu sastāvdaļām
Ja arī pērc pārstrādātus produktus, vienmēr vispirms rūpīgi izlasi sastāvdaļu sarakstu. Nemeties pirkt kādu produktu tikai tāpēc, ka tam ir zems tauku saturs vai nav cukura, jo šie produkti ne vienmēr ir patiesi veselīgi. Uzmet aci sastāvdaļu sarakstam, meklējot pazīstamus, viegli saprotamus nosaukumus. Tiesa gan, tas ne vienmēr ir uzticams rādītājs, jo zem sarežģītājiem nosaukumiem nereti slēpjas pavisam vienkāršas un ierastas lietas.
Pēc iespējas mazāk pērc pārstrādātos, sapakotos ēdienus, bet vairāk gatavo pati. Drīz vien atklāsi, ka savā virtuvē vari pagatavot gandrīz visu, ko pirms tam pirki veikalā, - no salātu mērces līdz musli batoniņiem. Piemēram, cepot dārzeņus eksotiskā gaumē pagatavo mērci no ābolu etiķa, svaigi spiestas citrona sulas, ķiploka un nedaudz ingvera. Tā būs daudz labāka par konservantiem un cukura pārpilnajām mērcēm no lielveikalu plauktiem. Ja ar interneta meklētāju esi uz „tu”, bez problēmām viegli atradīsi, kā pagatavot vienkāršus un gardus aizstājējus teju jebkuram „netīrajam” produktam.
4. Ieklausies savā ķermenī
Tu taču piekrīti teicienam „tu esi tas, ko tu ēd”, vai ne? Katru mazāko tava organisma funkciju nodrošina ar ēdienu uzņemtās barības vielas, tāpēc tava veselība ir vistiešākajā veidā atkarīga no pārtikas. Daudzi tīras ēšanas piekritēji pamana, ka viņu āda kļuvusi skaistāka un starojošāka, mati spēcīgāki, bet domāšana – daudz skaidrāka. Daži pat novēroja seksuālās dzīves uzlabošanos. Taču, ieslīgstot atpakaļ neveselīgos ēšanas paradumos, viņi pa īstam sajūt atšķirību. Pamēģini pati, un tu redzēsi atšķirību!
Avots: Health.com / Foto: All Over Press.