7 emocijas, kuras būtiski ietekmē tavu veselību
Tradicionālajā Ķīnas medicīnā uzskata – ir septiņas emocijas, kam ir būtiska ietekme uz mūsu veselību.
Visas Ķīnas medicīnas pamatā ir uzskats, ka indivīds ir tikai daļa no kaut kā lielāka un ir vienots ar citiem dabas spēkiem. Savukārt katrs orgāns ir saistīts ar emocijām, un, ja kādas emocijas mūs ir pārņēmušas īpaši spēcīgi, tas neizbēgami ietekmē iekšējos orgānus. Piemēram, ilgstošas dusmas var novest pie izmaiņām aknu darbībā. Tajā pašā laikā arī aknu darbības traucējumi var veicināt dusmas, un tas rada sava veida apburto loku. Mūžīgais jautājums, kas ir pirmais: vista vai ola... Turklāt risinājums nav emociju apspiešana – ir dabiski izdzīvot visu plašo emociju gammu. Tiesa, lielākā dzīves māksla ir dzīvot harmoniski, un tajā nav vietas pārspīlējumiem. Tiklīdz vienas emocijas tiek izjustas īpaši intensīvi vai ilgstoši, rodas disbalanss. Lūk, kas tādā gadījumā notiek ar ķermeni!
Dusmas
Dusmas ir saistītas ar aknām un izraisa Qi jeb chee (dzīves spēka) paaugstināšanos, kas izpaužas kā sarkanas acis un seja, galvassāpes un reiboņi. Aknu ugunij pieaugot, tā var pat uzbrukt liesai, izraisot caureju, apetītes trūkumu un gremošanas problēmas.
Ilgtermiņā apspiestas dusmas vai frustrācija rada aknu chee stagnāciju, un tā var izpausties ar depresiju vai menstruāciju traucējumiem. Parasti cilvēki, kas sāk lietot augu valsts preparātus, lai atbrīvotu neaktīvo aknu chee, piedzīvo īstus dusmu izvirdumus. Dusmas pazūd, kad stāvoklis atkal kļūst normāls. Starp citu, uzzinot, ka viņu dusmām un aizkaitināmībai ir fizioloģisks cēlonis, daudzi cilvēki jūt lielu atvieglojumu.
Prieks
Šīs emocijas ir saistītas ar sirdi. Jāteic, apgalvojums, ka prieks varētu izraisīt iekšējo orgānu darbības traucējumus, šķiet mulsinošs, jo mēs taču visi tiecamies pēc prieka. Izrādās, ne jau laime un prieks rada problēmas, bet gan līdzsvara zudums, ko izsaukusi pārāk liela sajūsma un negaidīti iepriecinājumi. Paradoksāli, bet fakts – organisms tos izjūt kā šoku. Lai noteiktu, kāds cilvēkam ir stresa līmenis, ir jāņem vērā visu veidu stresori – gan pozitīvie, gan negatīvie. Atlaišana no darba vai slima tuvinieka aprūpe neapšaubāmi ir nozīmīgi stresa iemesli. Taču arī kāzas vai darba paaugstinājums, lai arī visnotaļ patīkami, ir stresa avoti. Arī cilvēks, kas visu laiku ir aizņemts, ballējas, maksimāli izbauda visu, ko dzīve sniedz, var izjaukt savas sirds līdzsvaru, radot sirds pārsitienus, nemieru un bezmiegu.
Raizes
Tā kā mūsu ikdiena nepavisam nav viegla, raizes var būt vienas no biežākajām emocijām, kas pārņem savā varā. Bet uztraukšanās par visu un visiem var izraisīt liesas problēmām un iztukšot tās enerģiju. Rezultāts – gremošanas traucējumi un hronisks nespēks. Novājināta liesa arī nevar efektīvi pārvērst ēdienu dzīves spēkā jeb chee, savukārt plaušas nespēj efektīvi uzņemt chee no gaisa. Cilvēks, kas pārāk daudz uztraucas, jūtas tā, it kā sev uz pleciem nestu visas pasaules smagumu. Tieši šī sajūta raksturīga novājinātai liesai. Lai atgūtu līdzsvaru un rosinātu cilvēku reāli atrisināt problēmas, nevis tikai raizēties, jālieto atbilstoši augu valsts preparātu kompleksi.
Uzmācīgas domas
Pārāk izteikta domāšana vai apmātība ar kaut ko spēj jūtami kaitēt liesai, izraisot chee stagnāciju. Rezultāts – sāk aizmirsties ēdienreizes, nav labas apetītes, pēc ēdienreizēm uzpūšas vēders, āda var kļūt izteikti bāla. Nākamā var ciest arī sirds, un cilvēks sāk atkārtoti redzēt vienus un tos pašus sapņus. Bieži vien šādi simptomi piemeklē studentus – tad līdzēt var preparāti, kas tonizē liesas chee un sirds asinis.
Skumjas
Skumjas un sēras ietekmē galvenokārt plaušas, izraisot nogurumu, elpas trūkumu, raudulīgumu un depresiju. Lai atbrīvotos no šiem simptomiem, labi palīdz akupunktūra, kas iedarbojas uz punktiem plaušu un nieru meridiānā. Noderīgi ir arī augu valsts kompleksi, kas tonizē plaušu chee vai iņ.
Bailes
Baiļu sajūta ir tiešā veidā saistīta ar nierēm. Ne velti milzīga pārbīļa brīžos cilvēki nespēj sevi kontrolēt un pieslapina bikses. Arī bērnu čurāšanu gultā psihologi bieži vien skaidro ar nedrošību un uztraukumu. Ilgtermiņa uztraukums un bailes par nākotni var ietekmēt nieru iņ, jaņ un chee, izraisot hroniska noguruma sindromu. Lai atbrīvotos no noguruma, jālieto iņ vai jaņ toniki – atkarībā no nepieciešamības.
Šoks
Šoks traumatiski ietekmē nieres un sirdi. Cīnies vai bēdz reakcija sekmē pastiprinātu adrenalīna izdali no virsnieru dziedzeriem, savukārt tas izraisa sirds pārsitienus, nemieru un bezmiegu. Hronisks stress, kas radies pēc šoka situācijām, var nelabvēlīgi ietekmēt visas organisma sistēmas. Spēcīgs šoks var atstāt ietekmi uz sirds shen, izpaužoties kā pēctraumatiskā stresa sindroms. Līdzsvaru jācenšas atgūt kompleksi – kā sarunās ar psihoterapeitu, tā arī lietojot augu valsts preparātus, kas nomierina garu un baro sirdi un nieres, kā arī apmeklējot akupunktūru.
Kā rīkoties?
Emocijām jāļauj vara ar mēru. Var priecāties, bēdāties, skumt un raizēties, bet paralēli tam visam der atvēlēt arī vietu un laiku pilnīgam miera stāvoklim, citādi ilgstošās un intensīvās emocijas iedragās veselību. Savukārt, ja acīm redzamu iemeslu savām dusmām, bailēm vai skumjām ieraudzīt grūti, der atrast akupunktūras speciālistu, kas palīdzēs atbrīvot enerģijas plūsmu attiecīgajos orgānos.