Kā mazināt kaitīgās vides ietekmi uz veselību. 10 padomi
Ne tikai mūsu dzīvesveids un uzturs ir labas veselības pamats. Būtiska nozīme ir arī apkārtējai videi - sadzīves ķīmijai, kosmētikai un pat elektromagnētiskajam laukam.
Gatavo ar elektrību
Slāpekļa dioksīds, ko izdala gāzes un eļļas plītiņas un boileri, mājās bieži uzkrājas koncentrētā veidā, it īpaši šajā pakešu logu laikmetā. Tas var būtiski veicināt saslimšanu ar artrītu, astmu un alerģijas veidošanos. Kādā amerikāņu pētījumā secināts, ka gāzes plītis virtuvē rada tādu slāpekļa dioksīda koncentrāciju (200–400 daļiņu uz miljardu), ka būtu jāizplata brīdinājums par sabiedrības veselības apdraudējumu. Tāpat vērts apsvērt gāzes boilera novietošanu ārpus apdzīvotām telpām.
Nedzer krāna ūdeni
Ūdensapgādes sistēmā var būt apmēram 350 toksisku vielu, kā arī industriālie atkritumi, slimības izraisoši mikroorganismi, hlors un ap 100 dažādu medikamentu atlieku. Apsveriet iespēju mājās ierīkot reversās osmozes ūdens attīrīšanas sistēmu ar papildu oglekļa filtru, kas tiks galā ar visiem piemaisījumiem.
Dod priekšroku koka un dabīgu materiālu grīdām
Grīda, kas ir pārklāta ar sintētisku paklāju, piesaista alergēnus, ir piesūcināta ar bīstamiem pesticīdiem un izdala vairāk ķīmisku izgarojumu nekā atsevišķs neliels paklājs vai vēl labāk – grīda bez paklāja.
Samazini elektromagnētisko lauku ap sevi
Vienmēr turiet televizoru un datoru pienācīgā attālumā. Gultas un krēslus novietojiet 1,5–2 m attālumā no iekštelpu elektromagnētiskā starojuma avota, piemēram, elektrības skaitītāja un TV. Ar elektrību vai baterijām darbināmas ierīces uz sava naktsgaldiņa novietojiet vismaz pusmetra attālumā no galvas. Neguliet ar elektrisko segu un naktī atvienojiet no strāvas visas elektroierīces, kas atrodas guļamistabā, piemēram, televizoru, telefonu un datoru. Dodiet priekšroku vadu, nevis bezvadu tehnoloģijām.
Lieto drošu sadzīves ķīmiju
Lielākā daļa sadzīves ķīmijas un tīrītāju satur ķīmisku vielu kokteili, kas ir toksisks gan cilvēkiem, gan augiem. Izvēlieties tīrītājus bez nātrija laurilsulfāta (SLS), fenoliem, formaldehīda, naftalīna un citām bieži sastopamām ķīmiskām piedevām. Nelietojiet gaisa atsvaidzinātājus, bet vienkārši atveriet logu un izvēdiniet telpu. Arī materiālos, kas apstrādāti pret degšanu, ir ķīmisku vielu kokteilis, no kā vajadzētu izvairīties.
Smaržas un kosmētika var saturēt kancerogēnu, mutagēnu, konservantu un toksisku smago metālu kokteili. Neseni pētījumi liecina, ka kopjošā un dekoratīvā kosmētika, kas satur kadmiju, ir galvenais iemesls, kāpēc sieviete saslimst ar agresīvu krūts vēzi. Lietojiet ādas kopšanas līdzekļus un dekoratīvo kosmētiku, kas nesatur toksiskas vielas.
Brauc ar auto, ko darbina benzīns vai elektrība
Automašīnas, kurās izmanto dīzeļdegvielu, varbūt izdala mazāk oglekļa dioksīda, bet tās izdala lielāku slāpekļa oksīda, gaistošo organisko savienojumu un izmešu daudzumu. Tas nelabvēlīgi ietekmā cilvēku veselību un veido gandrīz trīs ceturtdaļas no toksiskā gaisa piesārņojuma. ASV Vides aizsardzības aģentūra uzskata, ka, iespējams, dīzeļa dzinēji ir kancerogēni.
Izmanto dabīgus kaitēkļu apkarošanas līdzekļus
Pesticīdi un insekticīdi, ar ko mēs dāsni apsmidzinām dārzus un laukus, var ne tikai nogalināt nezāles un kukaiņus, bet arī izraisīt vēzi, jo īpaši bērnu leikēmiju, smadzeņu audzējus un prostatas vēzi, arī iedzimtus defektus, asinsvadu bojājumus un citas nopietnas veselības problēmas. zmantojiet ekoloģiskus kaitēkļu apkarošanas līdzekļus un vecmāmiņas metodes.
Izvēlies drošus ķermeņa kopšanas līdzekļus
Izvairieties no šampūniem un ķermeņa kopšanas līdzekļiem, kas satur TEA (trietanolamīnu), DEA (dietanolamīnu) un SLS (nātrija laurilsulfātu), kā arī no līdzekļiem, kuros ir nanodaļiņas, kam ir pārlieku stipra smarža, un matu krāsām, kas satur resorcinolu un PPD jeb p-fenilēndiamīnu – tos saista ar alerģiju, vēzi un pēkšņu nāvi.
Lieto mobilo telefonu ar mēru
Jau apmēram 200 pētījumos atzīts, ka smadzeņu audzēji un neauglība varētu būt saistīta ar ilgtermiņa mobilo telefonu lietošanu, jo īpaši bērniem. Kāda Itālijas tiesa nesen norādīja uz tiešu saikni starp smadzeņu audzējiem un biežu runāšanu pa mobilo telefonu. Laikā, kad nerunājat, turiet mobilo tālruni vismaz rokas stiepiena attālumā no sevis un labāk dodiet priekšroku īsziņām, nevis sarunām.