Vai kalorijas tiešām jāskaita? Vai tauki ir kaitīgi? Apgāžam 10 mītus par veselīgu uzturu
Sākot interesēties par pareizu un veselīgu uzturu bieži nākas saskarties ar pretrunīgu informāciju. Uzzini, kādi ir izplatītākie veselīga dzīvesveida mīti un kā ir patiesībā.
Veselīga dzīvesveida žurnāls „Women’s Health” aptaujājis vairākus pieredzējušus uztura speciālistus, cenšoties noskaidrot visizplatītākās nepatiesības par veselīgu uzturu.
Patiesība. Augļi un dārzeņi tiek sasaldēti ļoti drīz pēc novākšanas, tāpēc tajos saglabājas lielākā daļa vitamīnu un minerālvielu, norāda dietoloģe Džoja Bauere. Vislabāk, protams, ir ēst svaigus sezonas produktus. Taču tad, ja uzreiz nevari apēst visu izaudzēto, nebaidies to sasaldēt un lietot tad, kad sezona būs beigusies. Tie nebūs kļuvuši sliktāki!
Patiesība. „Ķermenis to jau dara tavā vietā,” norāda Klīvlendas Klīniskās veselības institūta uztura speciāliste Kristīna Kirkpatrika. „Lai to panāktu, nav nepieciešama sulu kūre vai brīnumtablete.”
Patiesība. Ir atšķirība, vai tu uzņem 100 kalorijas ar kūciņām un frī kartupeļiem vai tomēr dārzeņiem un brūnajiem rīsiem. „Es saviem klientiem iesaku nekļūt apsēstiem ar kaloriju skaitīšanu, bet rūpīgāk padomāt, no kurienes tās iegūtas,” stāsta dietoloģe Kerija Glasmena. „Ja ēdīsi ar prātu, uzņemot organismam nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas, tik un tā spēsi veiksmīgi atbrīvoties no liekajiem kilogramiem.”
Patiesība. Katra cilvēka ķermenis ir atšķirīgs. Katram ir savas vajadzības un savādāka reakcija uz noteiktiem produktiem. „Mums jāieklausās savā ķermenī, lai saprastu, kas mums patiesībā der,” uzskata uztura speciāliste Keitija Kavuto.
Mīts: Tauku ēšana padarīs tevi resnu.
Patiesība. Neskaitāmos zinātniskajos pētījumos apstiprinājies, ka patiesībā ir tieši otrādi. Taču tas atkarīgs no tā, kādus taukus tu patērē. Centies uzturā vairāk lietot veselīgos taukus, kas gādā par sirds un asinsvadu veselību. Tās ir mononepiesātinātās taukskābes, ko atradīsi avokado, dažādos riekstos, lasī un olīvās.
Mīts: Sulu kūre ir labs veids, kā paātrināt vielmaiņu.
Patiesība. Sulu kūres ir labas, it īpaši vasarā, jo sniedz lielu vitamīnu un minerālvielu devu. Tomēr tavam ķermenim nepieciešamas olbaltumvielas, vielmaiņa aktīvi darbotos un organisms spētu kontrolēt cukura līmeni. Ja tev ļoti patīk pašgatavotie sulu kokteiļi un vēlies ar tādu aizstāt kādu ēdienreizi, pievieno tam ēdamkaroti grieķu jogurta vai proteīna pulvera.
Patiesība. „Daudziem maniem pacientiem sākumā ir bail lietot uzturā olas,” stāsta veselīga dzīvesveida kompānijas „B Nutritious” dibinātāja Brūka Alperte. Taču patiesībā šajā produktā ir daudz vērtīgu barības vielu – vienā olā ir aptuveni seši grami olbaltumvielu un pieci grami tauku. Šī kombinācija rada sāta sajūtu. Vērtīgs ir arī olas dzeltenums, jo tajā arī organismam nepieciešamās veselīgās taukskābes.
Patiesība. „Nav svarīgi, cik vēlu tu ēd, bet gan – ko tu ēd,” uzsver grāmatas „The Small Change Diet” autore Kerija Gansa. „Ja tu uzņem vairāk kalorijas, nekā organismam nepieciešams, tu pieņemsies svarā pat tad, ja vakariņas paēdīsi jau piecos. Galvenā problēma ir tā, ka liela daļa vēlo ēdāju pirms tam ir badojušies un dienas beigās pārēdas.”
Patiesība. Diētas speciāliste un grāmatas „The Pinterest Diet” autore Mitsija Dulana iesaka pieturēties pie trim maltītēm dienā un vienas nelielas uzkodas. Kāpēc? Jo 5-6 nelielas ēdienreizes dienā daudziem cilvēkiem nespēj sniegt apmierinājuma sajūtu. Un tā kā visas dienas garumā tiek ēsts, dažkārt ir grūti pamanīt, ka uzņemts par daudz kaloriju.
Patiesība. „Smadzenēm nepieciešami ogļhidrāti, lai tās funkcionētu,” skaidro Glasmena. Kaut arī tajos ir daudz ogļhidrātu, nevajadzētu aizrauties ar tādiem produktiem kā baltmaize, makaroni, konfektes un cepumi. Veselīgākie ogļhidrātu avoti ir pilngraudu produkti, augļi un dārzeņi.