Diēta kā Bībelē. 5 ieteikumi uzturam, kā varētu būt ēdis Jēzus
Jēzus laikmetā uztura pamats bija lēcas, graudi, augļi, dārzeņi, rieksti un zivis.
Esi vesels

Diēta kā Bībelē. 5 ieteikumi uzturam, kā varētu būt ēdis Jēzus

Jauns.lv

Diēta, kas tiek reklamēta kā labākais veids, lai sasniegtu labu veselību un garu mūžu, balstīta uz priekšstatiem par to, ko ēstu Jēzus. Balstoties uz Bībelē rakstīto un citos vēsturiskos avotos minēto, ir secināts, ka Jēzus varētu būt atzinis uztura principus, kas raksturīgi Vidusjūras diētai.

Bībele kalpo kā dzīves pamācība no Dieva, un kur gan citur mēs varētu atrast to, kas mums ir vislabākais, ja ne tur! Tātad – balstoties uz Bībelē pieejamo informāciju, Jēzus uzturā varētu būt iekļāvis lapu kāpostus, ciedru riekstus, dateles, olīveļļu, lēcas, zupas, zivis un citus tamlīdzīgus produktus. Jēzus diētu un tās uzturvērtību sīki pētījis amerikānis Kolberts – cerībā, kas šos pašus principus varētu ievērot arī cilvēki mūsdienās. Autors ir sarakstījis vairākas grāmatas, kurās citē un izskaidro Bībeles tekstus, atšifrējot ēdienus un dzērienus, kurus savas dzīves laikā, iespējams, ēdis Jēzus. Viņa secinājums – cilvēki Jēzus laikmetā ēduši lielākoties augu valsts produktus. Lēcas, graudi, augļi, dārzeņi, rieksti un zivis bija uztura pamatu pamats. Kā uzkodas nereti kalpojuši sienāži un circeņi...

Taču šāds uzturs nodrošinājis pilnvērtīgu uzturvielu uzņemšanu, bez lieka tauku un holesterīna patēriņa. Lielākā daļa pārtikas tika apēsta svaigā veidā, tādējādi saglabājot visu savu uzturvērtību neizmainītu, turklāt ilgstošā ēdiena košļāšana un gremošana patērēja papildu kalorijas. Diēta balstās uz produktiem, kurus, pēc Kolberta domām, ēdis Jēzus mūsu ēras sākumā. Visi pārējie produkti, kas radīti nesenā pagātnē, no ikdienas ēdienkartes būtu jāizslēdz.

Autors apgalvo, ka Jēzus ēdis daudz augļu un dārzeņu, īstu gaļu un pilngraudu produktus, taču atteicies no dzīvnieku taukiem. Attiecīgi šīs diētas galvenais taukvielu avots ir olīveļļa, kas Jēzus laikā bija sviesta ekvivalents. Zivis tika ēstas daudz biežāk nekā gaļa. Iespējams, zivis un maizi Jēzus pat ir ēdis katru dienu. Bībelē minēto mannu jeb debesu maizi Kolberts skaidro kā visparastāko maizi tā laika cilvēku izpratnē. Papildus koriģētajam uztura plānam tiek atgādināts arī fizisko aktivitāšu nozīmīgums. Vēl vairāk – tās ir jāpalielina.

- olīveļļu

- riekstus

- pākšaugus (lēcas un garbanzo pupiņas)

- stēvijas lapas (cukura un citu saldinātāju vietā)

No uzturā jāizslēdz

- rafinētie produkti

- cukurs un saldinātāji

- dzīvnieku tauki

- taukos cepti produkti

- alkohols (izņemot sarkanvīnu, mērenās devās)

Uztura plāns iesaka izvairīties no dzīvnieku taukiem, to vietā izvēloties piena produktus ar samazinātu tauku saturu.
Uztura plāns iesaka izvairīties no dzīvnieku taukiem, to vietā izvēloties piena produktus ar samazinātu tauku saturu.

Diētas pamatojums

Kolberts ar lielu pārliecību uzskata, ka Jēzus uzturs bija balstīts uz augu valsts produktiem, pamatojot to ar pētījumiem par cilvēku žokļu īpatnībām. Proti, mūsu zobi nav pielāgoti gaļas ēšanai. Arī mūsu siekalas ir sārmainas un pilnas ar enzīmiem, kas nepieciešami ogļhidrātu sagremošanai. Plēsīgiem zvēriem siekalas ir ar skābu vidi, tiem ir vairāk spicu, nevis saplacinātu zobu, un to žokļi ir piemēroti lielu gaļas gabalu plosīšanai un ēšanai. Arī mūsu zarnu trakts ir piemērotāks augu valsts produktiem, jo tas ir četras reizes garāks par mūsu augumu, savukārt plēsējiem (gaļēdājiem) tas augumu pārsniedz tikai uz pusi, un gaļa spēj ātri iziet cauri gremošanas traktam, nesākot pūt. Mūsu zarnu traktam ir piemēroti saliktie ogļhidrāti, jo, ja mēs ēdam gaļu, kurā nav šķiedrvielu, ir liela iespēja, ka tā izraisīs vēdera pūšanos un aizcietējumus. Plāns atļauj ēst dabiskus augu valsts produktus, bet viss, kas ir pārstrādāts vai iegūts no dzīvnieku valsts produktiem, ir nerekomendēto produktu sarakstā. Tāpat tiek ieteikts atturēties no pārmērībām – ja kāds ēdiens ir ļoti trekns un kalorijām bagātīgs, tas jāēd maz. No dzīvnieku taukiem ir jāizvairās, bet alternatīva ir piena produkti ar samazinātu tauku saturu. Papildus ieteiktajam uzturam ir jādzer daudz tīra ūdens. Ūdenim jābūt filtrētam vai vārītam, ar citrona vai laima sulas piedevu. Drīkst pievienot arī stēviju.

Ieteikumi

1. Izrēķini savu brokastu laiku.

Jēzus brokastis ieturēja ļoti agri, lai pietiktu enerģijas visai dienai. Katru rītu brokastis jāēd pēc 12 stundu pauzes, proti, ja pēdējā ēdienreize ieturēta pulksten 18:00, brokastis jāēd 6:00 no rīta. Organismam jāatļauj 12 stundas atpūsties, taču pēc tam tas atkal jāapgādā ar uzturvielām.

2. Pusdienām atvēli pietiekami daudz laika.

Lielākā daļa no mums sasteidz pusdienas – ēd pie darba galdiem, paralēli raksta e-pastus un lieliem kumosiem norij ēdienu, tam vispār nepievēršot uzmanību. Lai tuvinātos tam, kā ēda Jēzus, būtu jāpusdieno pēc iespējas relaksētākā gaisotnē un pusdienām jābūt dienas galvenajai maltītei.

3. Maltītes veido no rekomendētajiem produktiem.

No piena produktiem izvēlies vājpiena produktus vai 1% piena produktus. Ēd daudz augļu un dārzeņu, nelieto taukos ceptus ēdienus.

4. Ieturi vieglas vakariņas pulksten 16:00.

Gremošanas sistēmai jādod laiks atpūsties, tāpēc vakariņas nedrīkst būt dienas galvenā ēdienreize. Ieturi pēdējo maltīti pēc iespējas agrākā vakara stundā, lai pa nakti gremošanas sistēma netiktu pārslogota un varētu notikt visi atjaunošanās un attīrīšanās procesi.

5. Dzer vīnu un pastaigājies.

Šī rekomendācija jāuztver saprātīgi. Vīnam bija liela loma Jēzus dzīvē un veselībā. Sarkanvīns tika dzerts pie maltītēm, jo tas labvēlīgi ietekmē sirds veselību. Taču nedrīkst pārspīlēt, un vairāk par glāzi sarkanvīna dienā lietot nevajadzētu.


Teksts: žurnāls OK/Foto: Shutterstock