Tautas receptes, kas padarīs tavus traukus un santehniku tik spožus kā jaunus
foto: Shutterstock
Atbrīvoties no nosēdumiem nav viegli – tie nešķīst ūdenī un var būt ļoti noturīgi pret tīrāmajiem līdzekļiem.
Noderīgi ikdienā

Tautas receptes, kas padarīs tavus traukus un santehniku tik spožus kā jaunus

Anita Pīra

Žurnāls "100 Labi Padomi"

Tautas līdzekļi ir lielisks veids, kā atbrīvoties no kaļķa nosēdumiem, kas sabojā santehniku un traukus. Izmēģiniet efektīvas un pieejamas metodes, lai atgūtu spožumu bez ķīmijas izmantošanas.

Balti nosēdumi uz kādreiz spožajām virsmām zināmi katrai saimniecei. Jo cietāks ūdens tek no krāna, jo ātrāk tie veidojas. Atbrīvoties no nosēdumiem nav viegli – tie nešķīst ūdenī un var būt ļoti noturīgi pret tīrāmajiem līdzekļiem. Bet viss ir vienkārši – neglītie traipi necieš skābes, tāpēc to iznīcināšanai var lietot dažādus skābi saturošus līdzekļus. Galvenais – nepārcenties un nesabojā tīrāmo virsmu.

Tautas receptes lielākoties ir drošas un der ne tikai santehnikas, bet arī trauku tīrīšanai.

Citrons

Efektīvs līdzeklis nelieliem apkaļķojumiem. Pietiek notīrīt virsmu ar citrona šķēlīti un atstāt uz 30 minūtēm, lai nosēdums izšķīstu. Pēc tam virsmu noskalo un noslauki sausu.

Citronskābe

Ļoti iedarbīga, ideāli piemērota tējkannas atkaļķošanai. Ar tādiem pašiem panākumiem to var izmantot veļasmašīnas, trauku mašīnas atkaļķošanai, santehnikas un flīžu tīrīšanai. Citronskābi izšķīdini siltā ūdenī un apstrādā ar to tīrāmo virsmu, pagaidi 30 minūtes, kamēr līdzeklis iedarbojas, tad noskalo. Ja ar citronskābi tīrīsi flīzes vannasistabā vai stikla traukus, vispirms tos noskalo ar karstu ūdeni – uz uzsildītas virsmas skābe iedarbosies ātrāk.

foto: Shutterstock
Ūdenskrāns
Ūdenskrāns

Etiķis

Tas lieliski tiks galā ar lieliem un seniem nosēdumiem. Etiķi uzklāj netīrajai virsmai un ļauj tam strādāt15–30 minūtes. Ja nosēdumi ir ļoti lieli, apstrādāt vajadzēs vairākas reizes pēc kārtas vai arī samitrināt sūkli vai drānu etiķī un pārklāt ar to virsmu Pēc tam izmirkušos nosēduma pārpalikumus var notīrīt ar melamīna sūkli vai birsti.
Mazākus priekšmetus, piemēram, traukus vai nelielu plauktiņu, var iemērkt etiķa šķīdumā. Šis paņēmiens ir drošs arī stiklam un hromētām virsmām, savukārt flīzēm, fajansam, plastikātam un gumijai tas īsti labi nederēs.

Soda ar ūdeņraža pārskābi

Sodai pievieno ūdeņraža pārskābi, lai veidotos burbuļojoša smēre. Šāds sastāvs darbojas divējādi – skābe saēd kaļķa nogulsnes, bet soda kā abrazīvs līdzeklis likvidē netīrumus. To var izmantot virsmām, ko nav bail saskrāpēt, bet uz plastikāta gan neliec.  Ožamais spirts. Vienīgais līdzeklis, kas nav ieteicams trauku apstrādei, toties lieliski derēs plastmasas un citu delikātu virsmu tīrīšanai. Tas nebojā lietas, neatstāj traipus un labi noņem apkaļķojumu. Ar ožamo spirtu var tīrīt stiklu un spoguļus. Stiprus nosēdumus tas gan nenoņems, toties virsmas pēc apstrādes būs spožas.