Kā stiprināt sevi pirms rudens? Dzer svaigas dārzeņu sulas!
Dārzeņu sulas ir īpaši vērtīgas, jo tās piedalās šūnu atjaunošanas procesos.
Esi vesels

Kā stiprināt sevi pirms rudens? Dzer svaigas dārzeņu sulas!

Jauns.lv

Sākoties rudens sezonai, veselību visefektīvāk stiprināt, dzerot svaigi spiestas vietējo dārzeņu sulas.

Sulas organismā uzsūcas aptveni 20 minūšu laikā un tajās tikpat kā nemaz nenokļūst svaigos dārzeņos esošie nitrāti. Svaigi spiestas dārzeņu sulas iesaka dzert starp ēdienreizēm vai aizvietot ar tām veselu ēdienreizi. Jā dzer sulu no rītiem, tad noteikti to dari vismaz 30 minūtes pirms brokastīm. Sulas jādzer mērķtiecīgi, atkarībā no tā, ko vēlies panākt. Tāpēc rūpīgi izpēti katras sulas īpašības un iedarbību. Ja vēlies sulas izmantot ārstnieciskos nolūkos, pirms uzsākt sulu kūri ievēro atslodzes dienas un attīri organismu.

Vērtīgākie vietējie dārzeņi

Burkāns. Satur PP, B2, B6, C, E vitmīnus, dzelzi, beta karotīns, retinolu, selēnu. Atbrīvo organismu no sārņiem, normalizē vielmaiņu, tonizē, saista brīvos radikāļus un uzlabo organisma aizsargspējas.  Jādzer lēnām, maziem malciņiem. Neiesaka jaukt ar augļu sulām, izņemot ābolu. Pievienojot eļļu vai saldo krējumu labāk uzsūksies burkānā esošais beta karotīns. Dzerot burkānu sulu ādas krāsa mainās pateicoties aknu darbībai. Pārāk dzeltens tonis signalizē, ka notiek organisma attīrīšanās.

Kartupelis. Satur visas nozīmīgākās minerālvielas un mikroelementus – magnijs, kalcijs, fosfora sāļi, nātrijs, kālijs, C, B grupas vitamīni, niacīns, folijskābe, cinks. Svaigi spiestu kartupeļu sulu var lietot kā zāles, ja novērojamas kuņģa-zarnu trakta slimības. Tā uzlabo vielmaiņu, veicina barības sagremošanu, stiprina nervu sistēmu. Spēcina organismu, tāpēc to iesaka gados vecākiem cilvēkiem. Kopā ar burkānu un seleriju palīdz novērst gremošanas traucējumus.

Ķirbis. Satur visas organismam nepieciešamās minerālvielas – varš, dzelzs, magnijs, kālijs. B, C, E, P vitamīni, pektīnvielas. Īpaši iesaka sievietēm, kurām novērojamas liekā svara problēmas. Atbrīvo no liekā šķidruma organismā un mazina tūsku, palīdz izvadīt no organisma nierakmeņus.  Ķirbja sastāvā esošās pektīnvielas samazina holesterīna līmeni asinīs. Piemīt nomierinošs efekts. Ja tevi moka bezmiegs, tad glāze ķirbja sulas ar karoti medus vakarā būs labākās miega zāles.

Kāposts. Satur vērtīgu aminoskābi triptofānu, hloru, sēru, jodu, silīciju, selēnu, C vitamīnu, U vitamīnu – metimetionīnu. Būtiski, ka skābējot vai vārot kāpostus, C vitamīna koncentrācija tajā pieaug. Ļoti efektīvs organisma atīrītājs, veicina vielmaiņas procesus, palīdz pret aizcietējumiem, izmanto kā pretiekaisuma līdzekli.  C vitamīns stiprina imunitāti un pasargā no rudenim raksturīgām saslimšanām. Kāposts labi sader ar ķirbi, pētersīli, seleriju.

Kasjauns.lv/Foto: Shutterstock