Aromterapija pret rudens drūmumu: ēteriskās eļļas un smaržas, kas tīk dvēselei
Esi vesels

Aromterapija pret rudens drūmumu: ēteriskās eļļas un smaržas, kas tīk dvēselei

Jauns.lv

Ēteriskās eļļas, nākušas no dabas, ir labs līdzeklis pret stresu un nomāktību. Rudenī noderēs. Aromterapija ir sava veida brīnumnūjiņa. Ar to jebkurā gadalaikā – arī ziemas spelgonī – iespējams pietuvoties dabai un ļaut, lai tā spēcina.

Dzīvības spēks

Katrai dzīvības formai piemīt sava iekšējā enerģija; auga enerģija ir ēteriskā eļļa. Tēlaini izsakoties, ar aromterapiju (masāžas vai inhalāciju veidā) cilvēka ķermenī nonāk auga pirmatnējais dzīvības spēks. “Smaržu atmiņa katram cilvēkam veidojas jau kopš dzimšanas brīža. Tās saistās ar dažādām sadzīviskām situācijām un raisa atšķirīgas asociācijas. Ieelpojot ēteriskās eļļas, tās pa ožas receptoriem un ožas nervu nokļūst smaržu atmiņas centrā, kas sevī ietver limbisko sistēmu, hipokampu, hipofīzi, hipotalāmu, mandeļveida ķermeni un citas struktūras. Mandeļveida ķermenis – amigdals, kas saglabā visas sāpīgās un traumatiskās atmiņas – atrodas dziļi smadzenēs. Ja cilvēkam ir kāda psihoemocionāla problēma, kuru spēj atrisināt konkrēta ēteriskā eļļa, tā cilvēkam šķitīs ļoti patīkama, tātad – tā viņam ir vajadzīga,” stāsta aromterapeite Inga Millere.

Uzklājot eļļas uz ādas, tās jau pēc neilga laika ir tikušas cauri ādas aizsargbarjerai un, nokļūstot asinsrites sistēmā, turpina cirkulēt pa organismu, meklējot problemātiskās vietas – iekaisumus, nevēlamus mikroorganismus, toksīnus un šlakvielas, locītavās nogulsnējušos sāļus. Tāpēc ir svarīgi lietot dabiskas un tīras ēteriskās eļļas, citādi organismu nevis attīrīsi, bet piesātināsi ar sintētiskiem komponentiem.

Atgūsti līdzsvaru

“Augi no saules un vēja paņem enerģiju, no zemes caur saknēm – ūdeni un mikroelementus, tālāk no skābekļa, slāpekļa, oglekļa un ūdeņraža veido organiskos savienojumus, kas sagrupēti astoņās kategorijās: skābes, spirti, aldehīdi, ketoni, saliktie ēteri, fenoli, terpēni un seskviterpēni. Katrā augā ir unikāla šo vielu kombinācija, tas arī nosaka ēteriskās eļļas aromātu un terapeitiskās iedarbības neatkārtojamību,” skaidro Inga Millere. Ēterisko eļļu smarža ne tikai raisa dažādas asociācijas, emocijas un atmiņas, bet spēj ietekmēt arī nervu sistēmu – nomierināt vai noguruma gadījumā sniegt enerģiju, kā arī iespaidot fizisko labsajūtu, piemēram, uzlabot gremošanas sistēmas darbību un noņemt galvassāpes. Nomierinošs efekts piemīt bergamotes ēteriskajai eļļai, kuras saldais ziedu un citrusu aromāts uzmundrina un sniedz enerģiju. Uzmundrinājumam noder arī jasmīnu ēteriskā eļļa, kuras smarža aktivizē endorfīnu jeb prieka hormonu izdalīšanos. Ar nomierinošām īpašībām pazīstams ciedru koks; tā siltais, saldais meža aromāts stimulē dziedzera darbību, kas izdala miega hormonu – melatonīnu. Relaksējošs efekts piemīt romiešu kumelītes smaržai, tā samazina trauksmi un kliedē dusmas, savukārt koncentrēties un atvērt prātu jaunām idejām stimulē ģerāniju aromāts. Un kur nu bez lavandas! Šī smarža atslābina ķermeni un prātu.

Ņemot vērā eļļu iedarbību uz cilvēka organismu un emocionālo stāvokli, vari pagatavot nomierinošus ēteriskos eļļu kokteiļus, kas noderēs saspringtos brīžos.

Šis kokteilis palīdzēs atgūt līdzsvaru, ja dzīvē asi izjūti trauksmainas situācijas, nereti aizsvilsties vai esi pārlieku emocionāla.

•    Bergamotes ēteriskā eļļa (Citrus bergamia) – 15 pilieni

•    Ģerānijas ēteriskā eļļa (Pelargonium graveolens) – 7 pilieni

•    Lavandas ēteriskā eļļa (Lavandula angusstifolia) – 5 pilieni

•    Vīraka ēteriskā eļļa (Fankincense) – 2 pilieni

•    Neroli ēteriskā eļļa (Citrus aurantium L.) – 5 pilieni

•    Rožu absolūts (Rosa damascena) – 5 pilieni

•    Bāzes eļļa (vīnogu kauliņu, saldo mandeļu vai cita kvalitatīva eļļa, kuru izmanto, piemēram, salātu gatavošanā) – 100 ml

Kā lietot? Ēteriskās eļļas iejauc bāzes eļļā, ielej pudelītē un sakrati. Maisījumu vari lietot katru dienu, to iemasējot visā ķermenī. Tas palīdzēs atslābināties muskuļiem un samazināt fizisko sasprindzinājumu. Kokteili (divas tējkarotes) vari pievienot arī vannai.

Cits variants. Ja satraukumu izraisījis kāds gaidāms pasākums vai tikšanās, pārliecību un drosmi tev sniegs bergamotes vai auksti spiesta apelsīnu (Orange cold pressed) ēteriskā eļļa, kuru lieto, pasmaržojot no pudelītes.

2.    Labākiem sapņiem

Ja tev šķiet, ka dienas ir garas, savukārt naktis pārlieku īsas, šis nomierinošais ēterisko eļļu kokteilis nomierinās nervu sistēmu un palīdzēs izgulēties.

•    Lavandas ēteriskā eļļa (Lavandula angustifolia) – 20 pilieni

•    Saldo apelsīnu ēteriskā eļļa (Citrus aurantium dulcis) – 16 pilieni

•    Muskatsalvijas ēteriskā eļļa (Salvia sclarea) – 4 pilieni

•    Vetīvera ēteriskā eļļa (Vetiveria zizanoides) – 1 piliens

•    Ilang-ilang ēteriskā eļļa (Cananga odorata) – 1 piliens

•    Bāzes eļļa – 125 ml

Kā lietot? Visu sajauc tumšā pudelītē. Piepildi vannu ar ūdeni un pievieno tējkaroti nomierinošā kokteiļa. Maisījumu var uzglabāt trīs mēnešus.

Cits variants. Labākiem sapņiem pirms miega vari veikt aromlampas terapiju, izmantojot Augstkalnu lavandas ēterisko eļļu (Lavander vera high France). Vīriešiem piemērotāks būs saldais majorāns (Organum marjorana).

3.    Enerģijai

Ja tavs darba apjoms ir tik liels, ka paģēr no tevis visus spēkus, atgūt enerģiju palīdzēs šis tonizējošais kokteilis.

•    Rozmarīna ēteriskā eļļa (Rosmarinus officinalis) – 8 pilieni

•    Elemi ēteriskā eļļa (Canarium indicum) – 6 pilieni

•    Piparmētru ēteriskā eļļa (Mentha piperita) – 4 pilieni

•    Bazilika ēteriskā eļļa (Ocimum basilicum) – 3 pilieni

•    Ingvera ēteriskā eļļa (Zingiber officinale) – 1 piliens

Kā lietot? Eļļas sajauc pudelītē un sakrati. Maisījumu nēsā sev līdzi un brīžos, kad izjūti fizisku vai emocionālu nogurumu, pasmaržo tieši no pudelītes.

Cits variants. Radošu potenciālu un jaunas radošas idejas dos arī Levzejas (May Chang) ēteriskā eļļa (Litsea cubeba), koncentrēties un nekļūdīties palīdzēs citrona aromāts.

Dažkārt uztraukuma un stresa dēļ ir grūti ieēst, sāp vēders vai piemeklē slikta dūša. Gremošanas trakta darbību palīdzēs sakārtot šis vienkāršais kokteilis.

•    Bazilika ēteriskā eļļa (Ocimum basilicum) – 4 pilieni

•    Bāzes eļļa – 2 tējkarotes

Kā lietot? Bāzes eļļai (vislabāk vīnogu kauliņu vai saldo mandeļu eļļai) pievieno ēterisko eļļu, samaisi un ar šo šķidrumu rūpīgi veic vēdera masāžu, plaukstu pulksteņrādītāja virzienā virzot apkārt nabai.

Cits variants. Bazilika vietā var izvēlēties arī piparmētru, kā arī nejaukt ar bāzes eļļu, bet aromātu ieelpot tieši no pudelītes.

5.    Pret galvassāpēm

Aromterapija mājas apstākļos var izrādīties ļoti noderīga brīžos, kad no pārpūles vai pārdzīvojumiem moka neizturamas galvassāpes. Tādā gadījumā tev palīdzēs viegla masāža ar šo maigo, bet efektīvo kokteili.

•    Majorāna ēteriskā eļļa (Organum marjorana) – 2 pilieni

•    Franču augstkalnu lavandas ēteriskā eļļa (Lavander Vera High France) – 2 pilieni

•    Piparmētru ēteriskā eļļa (Mentha piperita) – 1 piliens

•    Bāzes eļļa – 1 tējkarote

Kā lietot? Eļļas sajauc mazā pudelītē un maisījumu ar vieglām pirktu kustībām pulksteņrādītāja virzienā iemasē uz skausta, kakla un pleciem vai arī tikai deniņos. Alternatīva masāžai – trīs pilienus lavandas un/vai divus pilienus piparmētras ēteriskās eļļas uzpilini uz kabatas lakatiņa. Pieliec to pie deguna un trīs reizes lēni ieelpo un izelpo.

Cits variants. Ja tevi moka ne tikai galvassāpes, bet ir arī paaugstināts asinsspiediens, palīdzēs baldriāna (Valeriana officinalis) vai sandalkoka (Santalum austrocaledonicum) ēteriskā eļļa. Pāris pilienus iemasē pakauša bedrītē pie galvaskausa pamatnes.

Viens no efektīvākajiem profilakses un ārstēšanas veidiem ir aromterapijas vannas. Ēteriskās eļļas atšķaidi emulgatorā (pienā, eļļā vai saldajā krējumā) un ielej vannā virs ūdens strūklas. Nav ieteicams eļļas jaukt ar vannas putām – tās lielu daļu eļļas absorbē, tādējādi samazinot terapeitisko efektu. Pirms procedūras ķermeni nomazgā, bet pēc vannas nenoskalo. Aromterapijas vannas lieto pārdienās, maksimālais kursa ilgums – pusotrs mēnesis, devu pakāpeniski palielinot no 4 līdz 10 pilieniem (stipras iedarbības eļļām – krustnagliņas, muskatrieksts, raudene, kajaputs, kanēlis, majorāns, kadiķis, rozmarīns, timiāns, tējas koks, eikalipts, salvija) un līdz 13 vai 15 pilieniem (citrusu eļļām, levzejai, ģerānijai, ilang-ilang, izopam, cipresei, lavandai, neroli, rozei, sandalam, fenhelim).

Aromtreapijai mājas apstākļos vari iegādāties aromlampu. Lampas trauciņu piepildi ar siltu ūdeni, tam pievieno 3–7 pilienus ēteriskās eļļas, trauciņa apakšējā daļā novieto aizdedzinātu svecīti. Nedrīkst pieļaut, lai ūdens uzvārītos, tāpēc ik pa laikam ūdeni papildini. Inhalācijas ilgums – viena vai divas stundas.

Ņem vērā:

•    Esence ir augu izstrādāts sekrēts, bet par ēterisko eļļu tā kļūst tikai pēc destilācijas. Tātad par ēterisko eļļu var saukt tikai destilācijas vai spiešanas ceļā iegūtas eļļas.

•    Ar šķīdinātājiem iegūtas eļļas sauc par absolūtiem jeb sveķiem. Šo metodi parasti izmanto, ja augā ir ļoti maz vērtīgās esences. Absolūtu krāsa ir tumšāka, un tie ir blīvāki, biezāki nekā ēteriskās eļļas un vairākas reizes dārgāki. To iedarbība ir ekskluzīva (kā visdārgākajai kosmētikai), jo strādā šūnu līmenī.

•    Ēteriskās eļļas nedrīkst pievienot jau gataviem kosmētiskajiem līdzekļiem, jo šāds sajaukums var izraisīt alerģiskas reakcijas. Ja vēlies pati veidot savu kosmētiku no ēteriskajām eļļām, izmanto īpaši aromaterapijai paredzētu kosmētikas bāzi. Tās sastāvā ir tādas konservējošās vielas, kas nekonfliktē ar ēteriskajām eļļām.

•    Lai neiegādātos sintētiskus ražojumus, visdrošāk ēteriskās eļļas pirkt aromaterapijas centros vai specializētajos veikalos. Sintētiskās eļļas ir daudz lētākas, to ķīmiskais sastāvs ir dabiskajām eļļām identisks, taču tām nepiemīt tāda pati fizioloģiskā iedarbība. Vēl vairāk – sintētiskās eļļas pašas var radīt alerģiskas reakcijas, galvassāpes, sliktu dūšu, pat baiļu un panikas lēkmes.

•    To, kāda eļļa palīdzēt, visprecīzāk iespējams noteikt, ja to izvēlas tieši problēmbrīdī – jūtot diskomfortu vai sāpes.

Pudelīte. Tai jābūt izgatavotai no tumša stikla, savukārt pudelītei jāatrodas iepakotai kartona kastītē, uz kuras norādīts ēteriskās eļļas nosaukums, īpašības un gadījumi, kuros to lietot.

Izcelsme. Uz iepakojuma jābūt norādītam:

•    auga latīniskajam nosaukumam;

•    auga botāniskajam aprakstam (ģints, suga, pasuga);

•    auga daļai, no kā ir iegūta ēteriskā eļļa (lapas, zieds, auglis, sēklas, saknes);

•    ražotājvalstij.

Tekstūra. Dabiskām ēteriskajām eļļām ir viendabīga tekstūra, tā nesatur nogulsnes un piemaisījumus. Lai pārbaudītu, vai tā ir tīra ēteriskā eļļa, uzpilini to uz papīra – drīz vien eļļas pleķītim vajadzētu iztvaikot pilnībā.

Derīguma termiņš. Atvērtu pudelīti ar ēterisko eļļu var uzglabāt 9–12 mēnešus, jo ar laiku eļļa izgaro un zaudē savu efektivitāti. Vislabāk to turēt tumšā, vēsā un sausā vietā.

Guna Puisāne, žurnāls OK/ Foto: Shutterstock