Ārsta komentārs: kā zobu birste palīdzēs aizsargāt sirdi
foto: Pexels.com
Cilvēkiem ar smaganu slimību sirdslēkmes iespējamība ir par 28 procentiem lielāka nekā cilvēkiem ar veselām smaganām un zobiem.
Esi vesels

Ārsta komentārs: kā zobu birste palīdzēs aizsargāt sirdi

Veselības nodaļa

Jauns.lv

Lai gan mutes dobuma sliktā higiēna bieži saistīta ar tādām problēmām kā zobu zudums, smaganu slimības un nepatīkama smaka no mutes, eksperti brīdina, ka tai var būt daudz plašāka ietekme uz vispārējo veselības stāvokli, ieskaitot sirdi.

Kā stāsta gastroenterologs dakteris Saurabs Seths, viens visai izplatīts mutes dobuma kopšanas paradums nakts laikā var palielināt sirdslēkmes risku. "Ja jūs netīriet zobus pirms gulētiešanas, jums var būt lielāks sirds un asinsvadu slimību risks," Sets brīdināja savus 497 000 "TikTok" abonentus.

Pēc Nacionālā zobārstniecības institūta datiem, ASV aptuveni 90 procentiem pieaugušo vecumā no 20 līdz 64 gadiem ir kariess, bet gandrīz pusei cilvēku vecumā no 45 līdz 64 gadiem ir smaganu slimības. Runājot par bērniem, apmēram 40 procentiem no viņiem jau dažu gadu vecumā ir kariess. 

Baktērijas apdraud ne tikai zobus

"Smaganu saslimšana, kas ir tiešs mutes dobuma sliktās higiēnas rezultāts, ir saistīta ar augstāku sirds un asinsvadu problēmu risku," savā "TikTok" video, kuram šobrīd ir vairāk nekā 630 000 skatījumu, sacīja Sets.

Mutē mīt līdz 700 dažādu veidu baktērijas. Daži no šiem mikrobiem veido lipīgu vielu, ko sauc par zobu aplikumu, kas ir viens no galvenajiem smaganu slimību cēloņiem. Šīs baktērijas ne tikai paliek mutē: tās var nonākt asinsritē, izplatīties pa visu organismu un izraisīt hronisku iekaisumu. Ar laiku šis iekaisums var kaitēt sirdij un asinsvadiem, palielinot risku nopietnām sirds problēmām, vēsta "New York Post".

Cilvēkiem ar smaganu slimību sirdslēkmes iespējamība ir par 28 procentiem lielāka nekā cilvēkiem ar veselām smaganām un zobiem. Viņiem ir arī divreiz lielāka insulta iespējamība, kas var ietekmēt redzi un citas organisma funkcijas.

Šogad publicētais pētījums liecina, ka zobu diega lietošana vismaz reizi nedēļā samazina išēmiskā insulta risku par 22 procentiem, kardioemboliskā insulta risku par 44 procentiem un priekšsiržu fibrilācijas risku par 12 procentiem.

Un tas vēl nav viss. Pēc mutes dobuma veselības institūta "CareQuest" datiem, daži pētījumi liecina, ka kariesa un citu mutes dobuma problēmu esamība bērnībā var palielināt artēriju aizsprostošanās risku vēlākā vecumā.

Cilvēkiem, kuri pusaudžu vai jauniešu vecumā nav ievērojuši mutes dobuma higiēnu, ar lielāku varbūtību attīsta augstu asinsspiedienu, kas rada papildu slodzi sirdij.

Tīriet zobus, sargājiet savu sirdi!

"Pētījumi liecina, ka cilvēkiem, kuri regulāri tīra zobus un veic zobu kopšanu pie ārsta, ir veselīgāka sirds un mazāks sirds slimību risks," sacīja Sets. Zobu tīrīšana ar suku, zobu diegu un regulāra zobu kopšana ir vissvarīgākā kaitīgo baktēriju un zobu aplikuma novēršanai - smaganu slimību, kariesa un citu mutes dobuma veselības problēmu galvenajiem cēloņiem, kas arī palielina sirds problēmu risku.

2019. gada pētījumā noskaidrots, ka tie, kas zobus tīra trīs vai vairāk reizes dienā, sirds mazspējas risku samazina par 12 procentiem. "Darbs par mutes dobuma higiēnu ir viens no vienkāršākajiem veidiem, kā saglabāt jūsu sirds veselību," sacīja Sets.

Eksperti iesaka zobus tīrīt ne retāk kā divas reizes dienā un zobu diegu lietot vienu reizi dienā, lai izņemtu zobu aplikuma baktērijas. Parasti ieteicams apmeklēt zobārstu ik pēc sešiem mēnešiem apskatei un tīrīšanai, lai gan tas var būt atkarīgs no jūsu individuālajām vajadzībām veselības stāvokļa kontrolē.

Bez zobu tīrīšanas ar suku un diegu ir arī citi paradumi, kas noder gan sirdij, gan mutes dobumam: dzeriet pietiekami daudz ūdens, pieturieties pie sabalansētas un barojošas diētas un samaziniet skābi saldo produktu un dzērienu patēriņu, lai pasargātu zobus un smaganas.

Veseli zobi var palīdzēt samazināt arī demences risku

"Sabiedrībai vairāk jāapzinās saikne starp mutes dobuma higiēnu un kognitīvajām spējām," pagājušajā gadā žurnālam "Newsweek" paziņoja Taivānas Nacionālās universitātes stomatoloģijas profesors Dzja-Šu Lins.

"Demences gadījumā pacienta spēja parūpēties par sevi pasliktinās," paskaidroja Lins, kura pētījuma rezultāti tika publicēti žurnālā "Aging Research Reviews". "Piemēram, Alcheimera slimības pacientiem ir grūtības ar zobu tīrīšanu, kas savukārt pasliktina gan mutes dobuma veselību, gan garīgo veselību."