![Zobārste skaidro, kāpēc zobu veselība Latvijā maksā tik dārgi](https://i.jauns.lv/t/2025/02/06/3207884/660x471.webp?v=1738837739)
Zobārste skaidro, kāpēc zobu veselība Latvijā maksā tik dārgi
![](https://i.jauns.lv/t/pt/Vi8ywjDvDjDRQhuEmAszTf2QBTFkBvYJHIVxiRU9/50x50.webp)
Zobārstniecības pakalpojumu cenas Latvijā iedzīvotājos rada neizpratni – piemēram, zoba izņemšana Kuldīgā maksā 40 eiro, bet Rīgā jau 120-140 eiro. Apines klīnikas vadītāja Māra Valdmane skaidro, ka tas saistīts ar nomas maksu, iekārtu vērtību un citām izmaksām. Tomēr galvenais jautājums paliek atklāts: vai latvieši var atļauties savlaicīgu zobu ārstēšanu?
Zobārste un Apines klīnikas vadītāja Māra Valdmane, piedaloties TV24 raidījumā "Uz līnijas", atbildēja uz skatītāja jautājumu par augstajām zoba izņemšanas cenām. Viens no skatītājiem jautāja, kāpēc šī pakalpojuma cena ir tik astronomiska - Kuldīgā tā ir 40 eiro, bet Rīgā - 120-140 eiro. Viņš arī painteresējās: "Šļirces, ko, no zelta?"
Valdmane skaidroja: "Jāsaprot, ka zobārstniecība nav viena vienīga lieta, bet vesels faktoru komplekss. Tā varētu būt maza klīnika, kur zobārsts pats pilda administratora pienākumus, bet varētu būt milzīga klīnika - ar augstu īres maksu un citiem izdevumiem. Neizbēgami, ka Rīgā izmaksas ir lielākas."
Raidījuma vadītājs norādīja, ka zobārstniecības pakalpojumu cena Latvijā ir augsta, salīdzinot ar iedzīvotāju ienākumu līmeni. Tas rada likumsakarīgu jautājumu: vai cilvēki vispār var atļauties zobārsta apmeklējumu kaut reizi divos gados, nemaz nerunājot par ikgadējām vizītēm?
Uz to Valdmane atbildēja: "Jāsaprot, ka Latvijā biznesa kārtošana nav vienkāršs uzdevums, ja visu dara godīgi un caurspīdīgi. Tāpat ir svarīgi saprast, ka man kā Latvijas speciālistam un uzņēmējam medicīniskā iekārta, rentgens, sterilizācija izmaksā tieši tādu pašu summu kā ārstam Šveicē. Mēs pērkam vienādas iekārtas, vienādus plombēšanas materiālus, un tie maksā tikpat, cik par tiem maksā speciālisti Šveicē."
Pēc Valdmanes teiktā, zobārstniecības pakalpojumu pašizmaksa ir ārkārtīgi augsta. "Un tad rodas pretjautājums - uz ko, jūsuprāt, mums būtu jātaupa? Uz zināšanām? Uz sterilitāti? Vai uz kvalitāti?" retoriski vaicāja zobārste.