9 lietas, ko vari uzzināt par savu veselību... izbāžot mēli
Kad biju maza un vēlējos nobastot skolu, mamma vienmēr teica: „Izbāz mēli!” Sārta un veselīga tā nodeva manu viltību. Patlaban ārsti vairāk paļaujas uz analīžu rezultātiem, taču arī mēlei ir nozīme. Konsultē zobārste Ligita Brēde.
1. Aplikums
Aplikumu var radīt kāda slimība, piemēram, gastrīts, taču parasti tas gan liecina, ka tev nav izstrādājies ieradums divas reizes dienā vienlaikus ar zobiem tīrīt arī mēli. 95% baktēriju, kas var izraisīt arī kariesu un smaganu iekaisumu, mājo tieši uz šī vingrā orgāna.
Pievērs uzmanību aplikuma krāsai! Ķīniešu medicīnā uzskata: baltā krāsa norāda uz infekciju, dzeltenā – kuņģa vai zarnu problēmām, pelēkā – uz aknu kaiti. Tomēr, pirms krīti panikā, atceries, vai tikko nemalkoji stipru kafiju vai tēju – no tām aplikums arī var iekrāsoties.
2. Smaka no mutes
Daudzi uzskata, ka halitozes (sliktas elpas medicīniskais nosaukums) iemesls ir slims kuņģis. Taču no kuņģa slimībām cieš tikai retais, bet nelāga dvaka no mutes kaut reizi dzīvē ir bijusi katrai no mums. Tādēļ parasti visu nedienu sakne ir nepietiekama mutes higiēna, iepriekšējā dienā pavairāk iedzertais šampanietis vai pusdienās notiesātais ķiploks. Arī zobakmens rada nejauku smaku no mutes.
3. Zobu pēdas mēles malās
Mēle var pietūkt, ja regulāri mielojies ar pārsālītu ēdienu. Taču vērts pārbaudīt, vai organismā pietiek joda, jo mēles tūska tikpat labi var liecināt par vairogdziedzera saslimšanām vai gastrītu.
4. Mēle uztūkusi pēc antibiotiku lietošanas
Pietūkusi un baltiem aplikuma plankumiem klāta mēle ir sēnītes izraisītas infekcijas pazīme. Iznīcinot mikroorganismus, kas veido dabisko mikrofloru, sēnītei ir dota iespēja attīstīties. Tāpēc vienlaikus ar antibiotikām lieto vai nu probiotiķus vai pretsēnīšu līdzekļus.
5. Mēle kā applaucēta un sūrst
Iespējams, pie vainas B grupas vitamīnu un folijskābes trūkums. Dati liecina, ka šo vitamīnu deficīts mūsu platuma grādos ir teju katram. Dažkārt tas izsauc mutes sausumu un stomatītu; var gadīties, ka mēle nesūrst, bet ir tikai spilgti sārts galiņš. Visai droša pazīme ir saplaisājuši lūpu kaktiņi. Lieto uzturā vairāk produktu, kas satur šo vitamīnu, – gaļu, olas, piena produktus.
6. Sakosta, brekešu noberzta vai applaucēta mēle
Pateicoties siekalu brīnumainajam sastāvam, mute ir zona, kurā mikrotraumas dzīst visātrāk. Saudzē mēli un ēd mīkstu ēdienu! Pāris dienas paskalo muti ar kumelīšu tēju. Vari izmantot aptiekā nopērkamu ziedi, ko lieto zīdaiņiem zobu šķilšanās laikā, jo tā satur anestētiķi. Savukārt asumi breketēs apstrādājami ar speciālu vasku.
7. Mēle sāp pie saknes
Pārbaudi savu veselības stāvokli, jo iemesli var būt kā gatroenteroloģiski, tā endokrinoloģiski vai ginekoloģiski.
8. Raiba mēle
Dažkārt raibums ātri vien izzūd, taču nevajadzētu atstāt to bez ievērības un nodot analīzes. Tāpat vērts apmeklēt gastroenterologu vai pieteikties vizītē pie mutes gļotādu speciālista.
9. Mēle neklausa
Ja jūti, ka mēle guļ mutē kā bluķis un runa ir neskaidra, zini, tas var būt ļoti nopietns simptoms, ka nepietiekami apasiņotas galvas smadzenes. Steigšus izsauc ātro palīdzību!