Mākslīgo saldinātāju aspartāmu laikam labāk nelietot
foto: Shutterstock
Esi vesels

Mākslīgo saldinātāju aspartāmu laikam labāk nelietot

Veselības nodaļa

"100 Labi padomi Par veselību"

Pasaules Veselības organizācija klasificējusi mākslīgo saldinātāju aspartāmu kā iespējami kancerogēnu vielu. Tiesa, pierādījumu skaits par aspartāma saistību ar vēzi esot ierobežots, un šis mākslīgais saldinātājs būtu jāapēd ļoti lielā daudzumā, lai palielinātu saslimšanas risku.

Ziemeļaustrumu Universitātes profesors Darins Detvilers skaidro, ka kancerogēnas vielas parasti vairo vēža risku, jo bojā šūnu DNS un vielmaiņu, kas ir tieši saistītas ar daudziem bioloģiskiem procesiem organismā.

Vienlaikus eksperti atgādina, ka fakts, ka kādu vielu atzīst par kancerogēnu, to nepadara par neatļautu. Tas drīzāk esot brīdinājums uzmanīties no blakusparādībām.

Atkarībā no tā, cik daudz ir pierādījumu par vielas saistību ar cilvēkiem izraisītu vēzi, kancerogēnus iedala četrās kategorijās, kur pirmā norāda uz spēcīgu saistību, bet ceturtajai nav pieejamu pierādījumu, ka viela varētu ierosināt vēža veidošanos. Aspartāma kategorija ir 2B, kas nozīmē, ka pierādījumu daudzums ir ierobežots, tātad tas tikai potenciāli varētu cilvēkiem izraisīt vēzi.

Aspartāms ir aptuveni 200 reižu saldāks par cukuru, un to izmanto diētiskajās limonādēs, sīrupos, konfektēs, košļājamajās gumijās, brokastu pārslās, saldējumos un kečupos.