Kārlis: "Deguna aerosola lietošana man izvērtusies par atkarību"
Deguna aerosoli tūlīt atvieglina apgrūtinātu elpošanu – tam piekritīs visi, kas tos lietojuši. Šie aerosoli ir bezrecepšu medikaments. Taču, izrādās, ja reiz sākta to lietošana, apstāties nav viegli – ir pamatotas aizdomas, ka šie aerosoli savā ziņā ir narkotiski. Kārlis Kasjauns.lv atklāj, ka no bezrecepšu deguna aerosolu atkarības cieš jau 30 gadus.
Bērnības kļūda pāraug mūža atkarībā
Iegādājoties kādu no šiem ātrās iedarbības līdzekļiem, aptiekārs parasti piekodina: „Nelietojiet ilgāk kā 10 dienas, jo var rasties pieradums,” tomēr zāļu lietotāji šim ieteikumam bieži vien neklausa. Kārlis ar deguna aerosoliem saskāries jau pusaudža gados. „Man bija aptuveni 14 gadu, kad pirmo reizi saslimu ar ļoti smagām iesnām - caur degunu gandrīz nevarēju paelpot un saaukstēšanās pamatīgi ieilga. Atceros, ka kopā ar mammu vienu dienu neizturējām un viņa man iedeva pudelīti ar nosaukumu „Naftizīns”, ar ko tad arī viss sākās,” stāsta Kārlis. Līdzeklis esot iedarbojies gandrīz acumirklī, un Kārlis, neņemot vērā aptiekāra brīdinājumu, turpinājis preparātu lietot ilgstoši, līdz drīz sapratis – iesnu jau sen kā nav, bet paelpot caur degunu bez aerosola iespricēšanas ir teju neiespējami. „Atzīstu, ka toreiz, būdams bērna prātā, aizrādījumus vienkārši neņēmu vērā, jo patika, ka tās zāles tik ātri iedarbojas.”
Pēc operācijas deguns kļūst nelietojams
Kārļa neprātīgā rīcība novedusi pie gadiem ilga pieraduma un, kā atzīst vīrietis, kļūst tikai sliktāk. Pirms pieciem gadiem ziemā gadījies smagi krist, kā rezultātā Kārlis salauzis degunu. Lai atveseļotos, bijis nepieciešams veikt operāciju, pēc kuras atklājies, ka caur degunu paelpot nevar vispār. „Principā var teikt, ka mans deguns vienkārši nav lietojams... līdz brīdim, kad iesmidzinu aerosolu. Ar vienu devu varu izturēt aptuveni četras līdz sešas stundas. Viena aerosola pudelīte maksā salīdzinoši lēti un tās ir viegli pieejamas, tāpēc īsti arī nebija stimula izbeigt”. Pašlaik Kārlis pārcēlies uz dzīvi Lielbritānijā, kur klimata dēļ sajūtas ir vēl drausmīgākas. „Tiešām nožēloju, ka toreiz nepacietos un sāku lietot tos šķidrumus. Šeit gaiss ir īpaši nesaudzīgs; mājas bez savas aerosola pudelītes es nepametu.” Portālam Kasjauns.lv vīrietis atklāj, ka šobrīd apņēmies darīt visu iespējamo, lai izveseļotos, un sācis lietot spēcīgas, ārsta izrakstītas antibiotikas, tomēr būtiskus uzlabojumus pagaidām nejūt.
„Godīgi sakot, juku prātā!”
Ar savu pieredzi padalījās arī rīdzinieks Andris, kurš atkarību no deguna zālēm konstatējis jaunībā. „Man šķiet, tie bija astoņdesmitie, kad es pavasarī piedalījos orientēšanās sacensībās. Līdzīgi kā vairums citu, arī es dabūju iesnas. Šoreiz bija tik smagi, ka, godīgi sakot, juku prātā!” atzīst cietējs.
No sākuma izmēģināts lērums „tautas medicīnas preparātu” tomēr tas neesot devis pietiekami labu rezultātu. „Kad pamēģināju tā saucamo deguna aerosolu, uzreiz kļuva vieglāk. Deguns bija vaļā, elpa brīva un aizmigt nebija nekādu problēmu,” atceras Andris.
Gandrīz nosmok uz operāciju galda
Kopš tā laika naktsmiers bez aerosola esot bijis neiespējams. Andris stāsta, ka regulāri modies naktī un konstatējis, ka nespēj paelpot. „Es esmu pieradis elpot caur degunu, nevis caur muti. Man tas tā ir bijis kopš bērnības un, kad sapratu, ko ar mani dara šie deguna šķidrumi, biju ļoti noraizējies,” atklāj izmisušais vīrietis. Andris pastāsta arī kādu pavisam nepatīkamu atgadījumu, kad pieraduma dēļ gandrīz nosmacis: „Man bija jāveic aklās zarnas operācija un, mostoties pēc anestēzijas, es elpoju caur degunu. Operācijas laikā, protams, neviens man kārtējo zāļu devu neiespricēja, tāpēc arī paelpot es nevarēju un bez ārstu palīdzības varbūt būtu nosmacis.” Gan Kārlis, gan Andris stāsta, ka atbrīvoties no pieraduma ir mēģinājuši paša spēkiem, taču pilnībā atmest šos preparātus vienkārši nevarot. „Esmu domājis par operāciju, taču noskaidroju, ka tās ir diezgan dārgas,” skaidro Andris. Konsultējoties ar ārstiem atklājas, ka sūdzības par atkarību no deguna preparātiem pienāk regulāri. Tas liek jautāt - cik pieņemama ir šādu medikamentu brīva bezrecepšu tirdzniecība?
Kaitē sirdij un nervu sistēmai
Lai uzzinātu vairāk un izprastu abu vīriešu neapskaužamo situāciju vērsāmies pie speciālista, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas otorinolaringologa Dina Sumeraga: „Šie preparāti darbojas samērā vienkārši. Iesmidzinot, tiek sašaurināti deguna asinsvadi un samazinās tūska, piepampums, tāpēc lietotājs var brīvi elpot. Viela, kas sastopama šajos preparātos, visbiežāk ir ksilometazolīns un tos parasti rekomendē lietot ne ilgāk kā četras līdz piecas dienas”. Deguna aerosolu ilgstoša lietošana spēj kaitēt arī sirdij un centrālajai nervu sistēmai. „Šīs zāles ir kardio-toksiskas. Ilgstoša lietošana nepiemērotās devās spēj traucēt sirds darbībai un centrālajai nervu sistēmai, kas īpaši raksturīgs bērniem,” stāsta speciālists.
Ražotāji meklē risinājumu
Kā atklāj speciālists, saistībā ar atkarību, ko šie aerosoli spēj izraisīt, mēdz būt arī ļoti smagi gadījumi: „Diemžēl daži pacienti ne aptiekāru, ne ārstu aizrādījumus neņem vērā un šo vielu lieto gadiem. Ķermenis pie preparāta pierod un rezultātā rodas medikamentozās iesnas; pats preparāts vairs nepalīdz un atliek vien ķirurģiska iejaukšanās.” Šādu operāciju izmaksas, atkarībā no sarežģītības, varot svārstīties no 100 līdz 450 eiro un, kā atzīst ārsts, praksē septiņas no desmit ir tieši deguna dobuma operācijas.
Pieraduma izraisīšana ir būtisks šo preparātu blakusefekts, tomēr, kā apliecina ausu, kakla un deguna slimību speciālists, ražotāji pastāvīgi mēģina ieviest labojumus: „Kompānijas, kas šīs zāles ražo, vienlaicīgi meklē arī risinājumus šai problēmai. Populārākais risinājums šobrīd ir vielas „dekspantenola” pievienošana. Šī viela mitrina deguna dobumu un mazina iespēju, ka radīsies atkarība.”
Vainīgi paši lietotāji
Vai ir pieņemami, ka preparāts, kurš vidēji maksā 3 līdz 4 eiro, spēj radīt atkarību un ir pieejams bez īpašas receptes? „Nepiekrītu, ka šos medikamentus vajadzētu piedāvāt vien kā recepšu zāles. Reizēm akūtu iesnu gadījumā šie līdzekļi ir neaizstājami, turklāt lēti. Alternatīva tiem ir operācijas, uz kurām, kā jau saprotiet, reizēm ir jāizstāv garas rindas, kas šādiem pacientiem ir ļoti apgrūtinoši. No jebkādiem pieradumiem var izvairīties vienkārši sekojot aptiekāru norādījumiem,” apgalvo ārsts.