Baidens ASV sācis cīņu pret zāļu ražotājiem
ASV prezidenta Džo Baidena administrācija pagājušā nedēļā, apstiprināja iespēju konfiscēt dažu dārgu medikamentu patentus no zāļu ražotājiem, tādējādi cenšoties samazināt augstās zāļu cenas un veicināt lielāku konkurenci farmācijas nozarē, vēsta "Reuters".
Šāda rīcība varētu veicināt lētāku alternatīvu izstrādi, kas varētu samazināt galveno farmācijas uzņēmumu peļņu un samazināt izmaksas pacientiem.
Pirmo reizi amatpersonas var ņemt vērā zāļu cenu, pieņemot lēmumu par patenta atcelšanu.
Pagaidām gan nav skaidrs, vai un kā federālās aģentūras saskaņā ar jauno regulējumu izmantos iecerētās tiesības.
Taču Baidena administrācija "skaidri pateikusi, ka tad, ja farmācijas uzņēmumi nepārdos nodokļu maksātāju finansētās zāles par saprātīgām cenām, mēs būsim gatavi ļaut citiem uzņēmumiem piegādāt šīs zāles par zemākām cenām," žurnālistiem sacīja Baltā nama padomniece tautsaimniecības jautājumos Laila Brainarda.
ASV prezidents Džo Baidens par vienu no galvenajiem uzdevumiem savā veselības aprūpes programmā un 2024. gada pārvēlēšanu platformā izvirza ASV zāļu cenu samazināšanu.
Politiskais spiediens ir piespiedis veselības aprūpes uzņēmumus pašiem uzsākt centienus samazināt zāļu cenas.
Saskaņā ar veselības politikas pētniecības organizācijas KFF jūlijā veiktās aptaujas datiem gandrīz 3 no 10 amerikāņiem ar grūtībām spēj samaksāt par viņiem nepieciešamajām zālēm. Daži pētījumi liecina, ka ASV pacienti par recepšu zālēm iztērē aptuveni 1200 ASV dolāru vairāk uz vienu cilvēku, nekā citās valstīs.
Zāļu cenas sāk "kustināt" arī pie mums Latvijā
Arī Latvijā ir izskanējis, ka mums ir dārgākas cenas nekā atsevišķās kaimiņvalstīs. VM atzīst, ka Latvijā valsts piešķirtais finansējums zāļu kompensācijai ir viens no zemākajiem Eiropas Savienības (ES) valstu vidū un par 34% zemāks nekā Lietuvā un Igauniju. Tāpēc Latvijas kompensējamo zāļu sarakstā nav iekļauta virkne medikamentu, kuri ir pieejami pacientiem Igaunijā un Lietuvā.
Iedzīvotāji no saviem līdzekļiem sedz aptuveni pusi no kopējā zāļu patēriņa gadā, un lielāko daļu no ambulatori lietotajām zālēm.
Iedzīvotāju kopējos tēriņus zālēm veido 255,81 miljoni eiro bez PVN par recepšu zālēm, kas nav iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā, 28,94 miljoni eiro bez PVN par pacienta līdzmaksājumu par kompensējamām zālēm un 85,56 miljoni eiro bez PVN par bezrecepšu zālēm. Latvijā zālēm ir augstākais PVN visās Baltijas valstīs.