Aknas cieš klusējot. Kādas pazīmes liecina, ka varētu būt problēmas?
Esi vesels

Aknas cieš klusējot. Kādas pazīmes liecina, ka varētu būt problēmas?

Sadarbības projekts

Kādā reiz populārā romānā meitene uz puiša kutināšanu reaģēja, sakot: “Uzmanīgi, šis ribu komplekts man ir vienīgais!” Tolaik, jaunībā, man tā šķita vien asprātīga reakcija, bet tagad, pieaugušā vecumā, aizvien vairāk domāju par to, kas mums ir dots kā vienīgais – neaizvietojamais, bieži vien izšķiroši svarīgais veselībai un pat dzīvībai. Tādi ir lielākā daļa mūsu orgānu – smadzenes, sirds, plaušas, aknas…

Par aknām aizdomājos pēc muguras nerva iekaisuma izārstēšanas, kad muguras sāpes, kuras pavadīja augsta temperatūra, vajadzēja ātri remdēt ar iekaisumu mazinošu līdzekli (bija svarīgi žigli tikt uz kājām – precējās krustmeita). Uz kāzām tiku, toties pēc tam sāku bieži just nogurumu, vājumu, pampumu kājās, vēdera pūšanos, sāpes labās puses paribē.

Ko dara mūsdienu cilvēks, ja jūt, ka īsti labi nav, bet nezina, kas par vainu? Iegūglē simptomus! Saņemtās atbildes lika domāt, ka joki mazi – pazīmes bija raksturīgas aknu saslimšanai. Uzzināju, ka aknas mūsu organismā ir īsts darbarūķis – tās veic teju 500 dažādu funkciju! No tām nozīmīgākā ir filtrēšana – jebkas, kas nonāk asinsritē caur muti, degunu vai ādu, tai skaitā toksīni, tiek izšķirots, sašķelts un metabolizēts aknās, no kurām nonāk tālāk attiecīgajos orgānos – nierēs un zarnās1. Tāpat aknas ražo hormonus, veic glikogēna uzkrāšanu, piedalās vitamīnu sintēzē, izstrādā žulti u. c.

Diemžēl laika gaitā aknu tilpums samazinās par aptuveni 40 procentiem (aknu šūnas iet bojā un neatjaunojas), gandrīz tikpat lielā mērā mazinās arī asins plūsma aknās, un šī procesa blaknes ir samazināta detoksikācijas spēja, lēnāks medikamentu metabolisms, traucēta olbaltumvielu sintēze un vielmaiņa, samazināta toksīnu izvades spēja2. Tāpēc, sasniedzot 40–50 gadu vecumu, aknu veselībai jāseko īpaši. Aknu slimības ir “klusas” – tā kā šajā orgānā nav sāpju receptoru, tas nekādi neliek manīt, ka kaut kas nav kārtībā, līdz slimības skartās, palielinātās aknas sāk ietekmēt citus orgānus, kuri par to pauž “skaļāk”.

Izlasīju arī, ka manis izjustie simptomi var būt par iemeslu virknei aknu slimību: A, B vai C hepatītam, taukainajai hepatozei, aknu cirozei (kas jau ir nopietns apdraudējums dzīvībai)3, un tūlīt pierakstījos pie ģimenes ārstes. “Uztaisīsim analīzes, tomēr man šķiet, ka būs jāiet pie aknu slimību speciālista,” mani uzklausījusi, sacīja daktere. “Visticamāk, pretiekaisuma zāles, kuras lietojāt, bija spēcīgs impulss aknām, lai ziņotu par pārslodzi un citiem procesiem. Bet pagaidīsim analīžu rezultātus.”

Tas, ka pēc dažām dienām ģimenes ārstes asistente piezvanīja un sacīja, ka nosūtījums pie gastroenterologa ir gatavs un varu to lietot, runāja pats par sevi. Tā es nokļuvu pie ārstes Nikolas Krūmiņas. Viņa apstiprināja ģimenes ārstes sacīto – tas, kā jūtos, ir signāls, pagaidām tikai brīdinājums, ko tomēr nevar atstāt bez ievērības: “Aknu slimības un to simptomi diemžēl nav salīdzināmi ar caurumu zobā. Tās progresē lēnām, nesāpīgi, ilgi un bieži par sevi neliek manīt daudzus gadus. Var būt nespecifiskas sūdzības par nogurumu, sāpēm pakrūtē, vēdera uzpūšanos jeb meteorismu, apetītes samazināšanos. Nopietni simptomi ir tumšs urīns un gaišas fēces, atmiņas traucējumi, bieža deguna asiņošana, straujš vēdera apkārtmēra palielinājums jeb ascīts, ādas un acu sklēru dzelte.”

Vēl daktere sacīja, ka aknu slimības ir viena no mūsdienu epidēmijām: “Daudziem ir zināms, ka galvenais aknu slimību iemesls ir pārmērīga alkohola lietošana, kā arī vīrusa hepatīta izraisīti aknu bojājumi, taču pēdējo 20 gadu laikā tieši ar metabolismu saistītās taukaino aknu slimības gadījumi pieaug visā pasaulē. Nealkohola taukaino aknu slimība ir aptvērusi jau 25  procentus Eiropas iedzīvotāju, tai skaitā bērnus. Visbiežāk tā skar cilvēkus ar lieko svaru un vielmaiņas traucējumiem, taču var attīstīties arī normāla svara un slaidiem cilvēkiem.” Vēl speciāliste pavēstīja, kāpēc ir tik daudz ielaistu aknu kaišu, – jo tās nav jūtamas, līdz bojājums skāris 66 procentus orgāna…

Kas var bojāt aknas un izraisīt nopietnas saslimšanas? Nepilnvērtīgs uzturs, kurā dominē augsts tauku un saldumu saturs, vienkāršie ogļhidrāti un rūpnieciski apstrādāta pārtika. Citi svarīgi aknu slimību cēloņi ir vīrusu hepatīti, hepatotoksiski medikamenti (piemēram, statīni, paracetamols, prettuberkulozes medikamenti), arī parastie medikamenti – temperatūras pazeminātāji, pretiekaisuma zāles. “Par aknu veselību jādomā jau kopš bērnības. Ikviena cilvēka pienākums ģimenē ir ieviest ar uzturvielām pietiekamas un organisma prasībām atbilstošas ēdienreizes, padarīt sportiskas aktivitātes par normu, interesēties par iespējami kaitīgajiem vides vai aroda faktoriem sev apkārt un veikt nepieciešamās veselības pārbaudes,” uzskaitīja daktere Krūmiņa.

Mani, protams, interesēja arī tas, ko es varu darīt, lai uzlabotu savu aknu veselību. Uz to viņa atbildēja īsi un skaidri: “Omega-3!” Šīs polinepiesātinātās taukskābes ir tikpat būtiskas organisma funkcionēšanā kā aknas – jau augļa un zīdaiņa attīstības procesā stimulē redzes un nervu sistēmas attīstību, nodrošina pretiekaisuma efektu, iesaistās šūnu apvalku veidošanā, mazina triglicerīdu līmeni un paaugstina augsta blīvuma holesterīna līmeni asinīs, uzlabo tauku vielmaiņu aknās un taukaudos, kā arī insulīna jutību audos.

Ir divu veidu omega-3 taukskābes – augu un jūras produktu izcelsmes –, un arī starp tām izšķir vairākas omega-3 taukskābju grupas, taču lielākā daļa zinātnisko pētījumu ir koncentrēti uz eikozapentaēnskābi (EPS) un dokozaheksaēnskābi (DHS). Tās abas rodamas zivju eļļā, garnelēs, krabjos un krila eļļā. “Un tieši to es jums iesaku sākt lietot jau no šodienas – krila eļļā ir arī aknu veselībai nepieciešamais holīns,” stāstījumu pabeidza speciāliste.

Diemžēl biju aizmirsusi pajautāt ārstei, kuru tieši krila eļļu man vajadzētu lietot, un cerēju, ka mani apgaismos farmaceite. Uzklausījusi manu vajadzību un precizējusi, ka runa ir par aknu veselību, farmaceite uzreiz nolika priekšā tumši violetu kārbiņu: “Ja meklējat ko nopietnu un pētījumos apstiprinātu, tad šis ir produkts numur viens.” Latvijas ražotāja LYL love your life® krila eļļai LYL Krill Oil Superba BOOST™ Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) apstiprinājusi četrus veselības ieguvumus – aknām, sirdij, smadzenēm un redzei. “Šis Superba BOOST™ koncentrāts satur dabā iedarbīgākās EPS un DHS taukskābes, holīnu augstā koncentrācijā un astaksantīnu – spēcīgāko dabā atrodamo antioksidantu. Tāpēc arī farmakoloģijā šo krila eļļu uzskata par pašu pilnību – tā satur visiedarbīgākās taukskābes un ir 100 procentu  tīra, jo iegūta no antarktisko ūdeņu vēžveidīgajiem – mazām jūras radībām, kuras ēd tikai tīrāko planktonu.”

Vairāk par LYL love your life® produktiem viņa ieteica palasīt ražotāja mājaslapā. Tur es uzzināju vēl pāris lietu par produktu, ko biju nopirkusi: LYL Krill Oil Superba BOOST™ krila eļļa, pateicoties fosfolipīdiem, iedarbojas organismā līdz pat 98 procentiem efektīvāk par zivju eļļu;  dienas deva pieaugušajiem ir 1–2 kapsulas dienā, šīs kapsulas ir mazas, viegli norijamas un maigas. Īpaši priecē tas, ka pēc krila eļļas lietošanas nerodas raksturīgā zivju pēcgarša vai citas nepatīkamas gremošanas problēmas, un papildu ieguvums: LYL Krill Oil Superba BOOST™ sastāvā esošās omega-3 taukskābes palīdz saglabāt dabisko ādas mitrumu un aizkavē novecošanos4. Vai tās nav īstas rūpes par vienīgo veselību?