Britu atpūtniekus, kas dodas uz Eiropu, brīdina par nāvējošas slimības izplatību
Lielbritānijas ziņu portālos izplatīta ziņa ar brīdinājumiem atpūniekiem, kas iecerējuši atvaļinājumu pavadīt Eiropā, proti, Ziemeļmaķedonijā fiksēts Krimas-Kongo hemorāģiskā drudža gadījums.
Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem šī slimība nogalina līdz pat 40 % inficēto cilvēku.
Krimas-Kongo hemorāģiskā drudža gadījums fiksēts Ziemeļmaķedonijas pilsētā Štipā. Inficējusies 27 gadus veca sieviete 2023. gada 19. jūlijā. Saskaņā ar Ziemeļmaķedonijas Republikas Sabiedrības veselības institūta datiem viņa tika hospitalizēta 23. jūlijā pēc tam, kad parādījušies gripai līdzīgi simptomi, kas ātri vien pārvērtās tipiskos Krimas-Kongo drudža simptomos.
Tie ietver drudzi, muskuļu sāpes, reiboni, jutību pret gaismu un vemšanu. Tas var izraisīt orgānu mazspēju un iekšēju asiņošanu. Sieviete nomira 27. jūlijā.
Krimas-Kongo hemorāģiskais drudzis ir endēmiska slimība, kas bieži sastopama Āfrikā, Balkānos, Tuvajos Austrumos un Āzijā, un visbiežāk izplatās ar inficētas ērces “palīdzību”, vai cilvēkiem sastopoties ar slimiem mājlopiem.
Saslimšanas rezultātā var tikt bojāti organisma iekšējie orgāni un sirds un asinsvadu sistēma, infekcija var izraisīt smagu asiņošanu. Mirstība ir no 10 līdz 40 procentiem, un vakcīna pret šo slimību ir licencēta Bulgārijā, bet pagaidām nav apstiprināta nekur citur pasaulē.
Pēc Liverpūles Tropiskās medicīnas skolas profesora Rodžera Hjūzona, kurš ir Krimas – Kongo hemorāģiskā drudža un citu vīrusu eksperts, domām, hemorāģisko drudžu uzliesmojumi kopumā ir steidzami jāidentificē.
“Tie izraisa augstu mirstību. Ātra diagnostika var glābt dzīvības,” viņš uzsvēra.
Jāpiebilst, ka arī Pasaules Veselības organizācija (PVO) Krimas - Kongo hemorāģisko drudzi iekļāvusi "prioritāro patogēnu" sarakstā, kurā apkopotas slimības, kas rada vislielākos potenciālos draudus cilvēcei.