foto: Shutterstock
Pavērsiens leikēmijas skarto bērnu ārstēšanā
Esi vesels
2023. gada 31. jūlijs, 09:51

Pavērsiens leikēmijas skarto bērnu ārstēšanā

Jauns.lv

Ik gadu ar leikēmiju jeb balto asins šūnu vēzi Latvijā no jauna saslimst no 600 līdz 700 cilvēku, vidēji gadā tiek reģistrēti ap 200 nāves gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati. Arī šīs smagās diagnozes ārstēšanā tiek meklētas un pielietotas jaunas ārstēšanas metodes.

Leikēmija sākotnēji attīstās muguras smadzenēs, izplatoties asinīs, limfmezglos, liesā, centrālajā nervu sistēmā un citos orgānos. Balto asins šūnu vēzis rodas, ja asins cilmes šūnas sāk patoloģiski strauji dalīties, kā rezultātā vairojas nenobriedušas un funkcionāli nepilnvērtīgas šūnas, kas izplatās citos ķermeņa orgānos. 

“Līdzīgi, kā citur pasaulē ar leikēmijas hronisko formu – limfoleikozi, galvenokārt slimo gados vecāki cilvēki, bērni - retāk, bet bērniem raksturīgāka bīstamā akūtā forma – akūta limfoblastu leikēmija. Pēdējo gadu laikā, t.sk. Covid-19 pandēmijas laikā slimības gadījumu skaits nav samazinājies, pacienti meklē visas iespējamās ārstēšanas iespējas, gan meklējot informāciju klīniskos slimības ārstēšanas pētījumos ārvalstīs, gan arī visas piedāvātās iespējas Latvijā un Baltijas valstīs,” stāsta Leikēmijas slimnieku atbalsta biedrības vadītāja Ingrīda Jansone. 

Apvienotajā Karalistē noslēdzies klīniskais pētījums, kurā agresīvas asins vēža formas diagnosticētu bērnu ārstēšanā tika izmantotas nabassaites cilmes šūnas.

“Pētījuma rezultāts medicīnas jomas speciālistu vidū tiek raksturots kā revolucionārs pavērsiens pacientu ārstēšanā. Novatoriskā metode iespējama pateicoties nabassaites asins šūnu un balto asins šūnu kombinācijai, kas nu tiek atzīta par visefektīvāko ārstēšanas terapijas veidu, kāds jebkad līdz šim ir bijis,” stāsta dr. Karlīna Elksne, “BioBank” cilmes šūnu bankas vadītāja. 

Dr. Elksne, atsaucoties uz pētījuma publikācijām, uzsver, ka britu meitenīte ir viens no pieciem klīniskā pētījuma bērniem ar smagām asins vēža diagnozēm, kuri atrodas remisijā, pateicoties šai eksperimentālajai ārstēšanai.

“Klīniskā pētījuma rezultātos minēts, ka bērniem, kuri saņēma nabassaites asins cilmes šūnu transplantāciju pēc iepriekšējas neveiksmīgas ķīmijterapijas, ir gandrīz piecas reizes lielāka iespēja atveseļoties, salīdzinot ar tiem bērniem, kuri kā ārstēšanas metodi saņēma citas izcelsmes cilmes šūnu transplantācijas”, norāda speciāliste.
 
Pētījuma apskats ir publicēts “British Journal of Hematology”, un, pamatojoties uz daudzsološiem rezultātiem, pētījums šobrīd ir paplašināts, iekļaujot lielāku skaitu pacientu.