Asiņošana var ilgt pat divas nedēļas. PVO brīdina par vīrusu, kas varētu būt nākamās pandēmijas vaininieks
Eiropā izplatās vīruss, kas, pēc daudzu ekspertu domām, varētu būt nākamās pandēmijas cēlonis.
Krimas-Kongo hemorāģiskais drudzis ir izplatīts Āfrikā, Tuvajos Austrumos, Balkānos, Krimā, Krievijā, Irākā, Pakistānā, Ķīnas rietumos un par atsevišķiem gadījumiem ziņots arī Eiropā. Slimība visbiežāk izplatās ar inficētas ērces “palīdzību”, vai cilvēkiem sastopoties ar slimiem mājlopiem, ziņo "Otkrito.lv", atsaucoties uz "Forbes".
Saslimšanas rezultātā var tikt bojāti organisma iekšējie orgāni un sirds un asinsvadu sistēma, infekcija var izraisīt smagu asiņošanu. Mirstība ir no 10 līdz 40 procentiem, un vakcīna pret šo slimību ir licencēta Bulgārijā, bet pagaidām nav apstiprināta nekur citur pasaulē.
Krimas-Kongo hemorāģiskais drudzis šobrīd ir Pasaules Veselības organizācijas (PVO) prioritāro patogēnu sarakstā. Šajā sarakstā ir iekļautas slimības, kas var izraisīt plaša mēroga uzliesmojumus un pandēmijas.
Klimata pārmaiņu rezultātā Zemes vidējai temperatūrai ir tendence paaugstināties, tas savukārt, ir devis lielākas iespējas ērču izdzīvošanai, kas šo vīrusu var pārnēsāt.
Lai gan Eiropā Krimas-Kongo hemorāģiskais drudzis ir reta parādība, atsevišķi gadījumi ir fiksēti. 2016. gadā 62 gadus vecam vīrietim, dodoties pārgājienā pa Spānijas laukiem, piesūkusies ērce. Pēc divām dienām viņš sāka justies slikti un tika nogādāts slimnīcā Madridē, kur viņa stāvoklis strauji pasliktinājās. Viņš nomira devītajā slimības dienā. Tas bija pirmais nāves gadījums Spānijā, ko izraisīja Krimas-Kongo hemorāģiskais drudzis (KHND).
Klimata pārmaiņu dēļ ērces kļūst arvien izturīgākas un pārvietojas tālāk uz Ziemeļiem. Garās, sausās vasaras un siltās ziemas ļauj šiem parazītiem izdzīvot, un to skaits aug gadu no gada, lēš Karaliskā Kārļa institūta jeb Karolinskas institūta profesors, virusologs Alī Mirazimī.
Pirmais Krimas-Kongo hemorāģiskā drudža gadījums Spānijas ārstiem bija grūti diagnosticējams, jo slimība nebija sastopama Rietumeiropā. 2022. gada jūlijā ar to pašu slimību hospitalizēja vēl vienu vīrieti Spānijā. Tagad zinātnieki brīdina, ka Krimas-Kongo hemorāģiskais drudzis, kas var izraisīt 10-40 % pacientu nāvi, Eiropā izplatās uz Rietumiem un Ziemeļiem.
Slimība sākas ar gripai līdzīgiem simptomiem: galvassāpēm, locītavu sāpēm, sliktu dūšu un vemšanu, fotofobiju, asiņošanu, kas var rasties degunā, uz ādas vai iekšējos orgānos.