Piecas pazīmes, ka ciet no olbaltumvielu deficīta
Olbaltumvielas ir būtiska mūsu uztura sastāvdaļa, tām ir būtiska nozīme muskuļu spēka uzturēšanā, brūču dziedēšanā, jaunu šūnu veidošanā un veco atjaunošanā. Ja cilvēkam trūkst olbaltumvielu, var parādīties dažādi nepatīkami simptomi.
Proteīns jeb olbaltumvielas ir vitāli nepieciešamas teju visiem cilvēka dzīvības uzturēšanas procesiem, tāpēc sabalansēta uztura pamatā ir pietiekams olbaltumvielu daudzums, it sevišķi svarīgi tas ir tiem, kuri regulāri sporto.
Lai gan olbaltumvielu deficīts ir salīdzinoši reti sastopams, atsevišķas cilvēku grupas tās tomēr neuzņem pietiekamā apmērā.
Lielākajai daļai veselu pieaugušo ir nepieciešams 0,81 g olbaltumvielu uz kilogramu ķermeņa svara. Piemēram, 60 kg smagam pieaugušajam dienā būtu nepieciešami 48-60 g olbaltumvielu. Olbaltumvielu trūkums var izraisīt pietūkumu, aknu problēmas un palielināt infekciju smaguma pakāpi. Uztura speciāliste Džesa Hilarda nosauc vairākas pazīmes, kas liecina par olbaltumvielu trūkumu organismā.
1. Muskuļu masas zudums
Šis, iespējams, ir vispamanāmākais no simptomiem. Zinātnieki lēš, ka muskuļu masas samazināšanas dažiem cilvēkiem var sākties jau no 40 gadu vecuma. Tas palielina, piemēram, kritienu un kaulu lūzumu risku, kas negatīvi ietekmē dzīves kvalitāti, tāpēc pieaugušajiem ir svarīgi laikus pievērst uzmanību savam ikdienas uzturam.
2. Bieži kaulu lūzumi
Līdztekus muskuļu zudumam olbaltumvielu trūkums var palielināt kaulu lūzumu risku. Ja ir mazāks muskuļu atbalsts, kaulu lūzumu risks ir ļoti augsts. Olbaltumvielas palīdz arī palielināt kaulu blīvumu, tāpēc, ja uzturā ir maz olbaltumvielu, ir lielāks osteoporozes risks.
3. Tūska
Lai gan šāds simptoms ir ļoti rets, un visbiežāk novērojams kritiskos olbaltumvielu deficīta gadījumos, par to ir jābūt informētam.
4. Matu, ādas un nagu problēmas
Matu, ādas un nagu folikulu veido olbaltumvielu pavedieni, mazs olbaltumvielu patēriņš var novest pie ļoti vājiem, trausliem un sausiem matiem un nagiem, tāpat arī atstāt nevēlamo iespaidu uz ādas izskatu. Lai gan biotīns nav olbaltumvielu sastāvdaļa, tas galvenokārt ir atrodams olbaltumvielām bagātā pārtikā, piemēram, pienā un olās, un ir ļoti svarīgs spēcīgiem matiem un nagiem, un cilvēkiem, kas nepatērē pietiekami daudz olbaltumvielu, tā līmenis bieži vien ir zems.
5. Aizkavēta augšana
Olbaltumvielas ir svarīga uzturviela, kas nodrošina neaizstājamās aminoskābes, kas palīdz bērniem augt un pareizi attīstīties. Zīdaiņiem, bērniem un pusaudžiem olbaltumvielas vajag vairāk nekā pieaugušajiem, bet to daudzums atkarīgs no vecuma.
Kuri pārtikas produkti satur visvairāk olbaltumvielu, lasi šeit!