Trīs krāsu plankumi uz ādas, kas var liecināt par diabētu
Saskaņā ar Klīvlendas klīnikas, ASV, datiem ar diabētu saistīta dermopātija ir potenciāla komplikācija gan 1., gan 2. tipa diabēta gadījumā. Plankumi parasti parādās uz apakšstilbiem, Tie var būt rozā, sarkanā vai brūnā krāsā, vēsta portāls “Express”.
Klīnikā skaidro: “Ar diabētu saistīta dermopātija ir diezgan izplatīta ādas slimība, kas skar cilvēkus, kuri slimo ar diabētu, tostarp 1. tipa diabētu un 2. tipa diabētu. Plankumi paši par sevi nav kaitīgi, taču var signalizēt par šo nopietno slimību.”
Ar diabētu saistīta dermopātija izskatās pēc nelieliem, apaļiem rozā, sarkanīgiem vai brūniem plankumiem uz ādas. Tiem var būt izplūdušas kontūras.
"Plankumi parasti ir diametrā no viena centimetra līdz 2,5 centimetriem. Tie ir nekaitīgi un neizraisa sāpes. Taču tos bieži jauc ar “vecuma plankumiem”, tāpēc nereti tie paliek nepamanīti,” norāda klīnikā.
Nav precīzi zināms, kas izraisa ar diabētu saistītu dermopātiju. tomēr pētnieki uzskata, ka to varētu izraisīt iepriekšēja ādas trauma. “To varētu izraisīt ādas traumas vai pārmērīgs karstums vai aukstums, īpaši cilvēkiem ar neiropātiju. Plankumi arī biežāk sastopami gados vecākiem cilvēkiem un tiem, kam diabēts ir bijis ilgstoši.”
Cukura diabētu nevar izārstēt, bet to var ārstēt, lai uzturētu normālu cukura līmeni asinīs, nepieļautu slimības komplikāciju attīstību un uzlabotu pašsajūtu un dzīves kvalitāti.
1.tipa cukura diabēta ārstēšanas pamatā ir regulāras ikdienas insulīna injekcijas, veselīgs, sabalansēts uzturs un piemērotas fiziskās aktivitātes. Glikozes līmenis asinīs ir jāuzrauga, veicot regulārus tā mērījumus.
2.tipa cukura diabēta ārstēšanas pamatā ir sabalansēts un atbilstošs uzturs, regulārs ēšanas režīms, pietiekoša fiziskā aktivitāte, glikozes līmeņa asinīs kontrole un zāļu lietošana, kas pazemina cukura līmeni asinīs. Dažkārt nepieciešamas arī insulīna injekcijas.