Ko lietot, ja svētkos gadījies iedzert par daudz?
foto: Shutterstock
Runā speciālists

Ko lietot, ja svētkos gadījies iedzert par daudz?

Jauns.lv

Vīns un dzirkstošais vīns ir tie, ko Jaunā gada sagaidīšanas svinībām pamatā izvēlas iegādāties Latvijas iedzīvotāji, liecina decembrī veiktā aptauja, kurā to apstiprinājuši vairāk nekā puse – 55% respondentu. 33% iedzīvotāju teikuši, ka viņu izvēle būs svētku galdu papildināt ar bezalkoholiskajiem dzērieniem, bet 14% nav paredzējuši nekādu dzērienu iegādi.

“Svētkos allaž svarīgi atcerēties, ka pārmērīga alkohola lietošana ir kaitīga veselībai! Tradicionāli populāri Jaunā gada sagaidīšanai izvēlēties dzirkstošo vīnu, šampanieti, Latvijā attīstoties vīna kultūrai, arī tie bieži vien tiek iegādāti svinību galdam. Tomēr vīna un dzirkstošā vīna lietošana var arī sabojāt svētkus," komentē "Mēness aptiekas" farmaceite Ērika Pētersone. 

"Lai arī dzirkstošajos vīnos alkohola saturs ir salīdzinoši mazs, tos noteikti nevajadzētu piedāvāt nepilngadīgajiem, arī tiem, kuriem tuvu 18, tikai tāpēc, ka pieaugušie apkārt paceļ glāzes, sagaidot Jauno gadu; labāk svētkiem sagatavot vēl papildus interesantus – var arī dzirkstošus – bezalkoholiskos dzērienus. Tie noderēs arī autovadītājiem!

Aptaujā redzams, ka minimāli, tomēr pirms Jaunā gada tiek pirkts arī alus, ko, iespējams, paredzēts lietot pirts apmeklējumā. Taču karsēšanās pirtī nebūtu savienojama ar alkohola lietošanu.  Diemžēl alkohols svētkos daudziem saasina dažādas veselības problēmas un gada pirmajās dienās aptiekās ir pieprasīti antacīdie jeb skābi neitralizējošie līdzekļi kā arī fermentu preparāti un līdzekļi pret galvassāpēm.  

Nereti alkohola ietekmē tiek gūti arī dažādi savainojumi, uz aptieku nāk iegādāties arī plāksterus, pārsējus un citus aptiekas produktus traumu ārstēšanai,” norāda farmaceite.

Ja grādīgie  dzērieni lietoti

Svarīgi lietot daudz šķidruma un tikt galā ar galvassāpēm un nelabumu. Vēlams konsultēties ar farmaceitu, lai noskaidrotu ieteicamāko, kas no medikamentiem būtu lietojams, ņemot vērā katra veselības stāvokli. Farmaceite norāda trīs medikamentu grupas, kuru preparāti būtu lietojami: 

  • skābi neitralizējoši jeb antacīdie līdzekļi, kam piemīt spēcīgas kuņģa-zarnu trakta gļotādu pārklājošas īpašības, tie ātri iedarbojas. Ir dažādas zāļu formas, kas apvieno neitralizējošo un adsorbtīvo darbību; 
  • elektrolīti un minerālvielas vieglas līdz vidēji smagas dehidratācijas ārstēšanai (lai aizvietotu ūdens un elektrolītu zudumu organismā), arī dehidratācijas profilaksei, cukurs to sastāvā veicina ūdens un sāļu uzsūkšanos no zarnām;
  • fermentus/enzīmus lieto, lai nerastos smaguma, pilnuma sajūta un vēdera uzpūšanās, spiediens un pat sāpes, vēdera rūkšana un skaļi trokšņi, var lietot kopā ēdienreizi. Tie veicinās tauku, ogļhidrātu, olbaltumvielu sagremošanu un mazinās minēto simptomu rašanos.

Tēmas