30 minūšu tests, kas pateiks priekšā, vai esi demences riska grupā
Vienkāršs loģikas tests, kas aizņem tikai 30 minūtes, var būt izšķirošs demences atklāšanā gandrīz desmit gadus pirms simptomu parādīšanās, vēsta portāls “EatThisNotThat”.
Kembridžas zinātnieki nesen publicēja pētījumu žurnālā "Alzheimer's & Dementia": The Journal of the Alzheimer's Association”, kurā piedalījās aptuveni 500 000 Apvienotās Karalistes pacientu vecumā no 40 līdz 69 gadiem, pārbaudot viņu kognitīvās spējas, reakcijas laiku un satvēriena spēku.
Rezultāti parādīja, ka "kognitīvo un funkcionālo spēju pasliktināšanās ir konstatējama daudzus gadus pirms diagnozes noteikšanas visām galvenajām demences formām un neirodeģeneratīvajām slimībām," pauda pētījuma galvenais autors Dr. Timotijs Ritmans.
Pasaules Veselības organizācija (PVO) norāda: "Demenci izraisa dažādas slimības un traumas, kas primāri vai sekundāri ietekmē smadzenes. Alcheimera slimība ir visizplatītākā demences forma. Demence pašlaik ir septītais galvenais nāves cēlonis starp visām slimībām un viens no galvenajiem invaliditātes cēloņiem vecāka gadagājuma cilvēku vidū visā pasaulē. Demencei ir fiziska, psiholoģiska, sociāla un ekonomiska ietekme ne tikai uz cilvēkiem, kas sirgst ar demenci, bet arī uz viņu aprūpētājiem, ģimenēm un sabiedrību kopumā."
Kā tests strādā?
Džordžtaunas Universitātes Medicīnas centra neiroloģijas bioķīmijas profesors Dr. Džeimss Džordano stāsta: "Testā tiek vērtēta īstermiņa atmiņa un loģiskā domāšana - galvenās kognitīvo spēju jomas. Jautājumi ir plašāki nekā pamata garīgā stāvokļa pārbaudē, jo tie attiecas uz vairākām (īstermiņa) atmiņas jomām un galvenajiem lēmumu pieņemšanas, plānošanas un domu integrācijas elementiem."
“The New York Post” skaidro: "Dalībniekiem bija arī jāatrisina pēc iespējas vairāk loģikas uzdevumu divu minūšu laikā. Vienā no atmiņas testiem, kas pazīstams arī kā kāršu spēle "Snap!", dalībniekiem vajadzēja pēc iespējas ātrāk un ar pēc iespējas mazāk mēģinājumiem sakārtot datora ekrānā redzamās kārtis, kas bija uzliktas ar zīmējumu uz leju. Pirmajā kārtā sešu sekunžu laikā tika izveidoti trīs pāri. Vidējais cilvēks pieļāva divas kļūdas, bet Alcheimera slimības riska grupas pētījuma dalībnieki bieži vien pieļāva trīs kļūdas.”
Cits tests tika veikts, parādot cilvēkiem divciparu skaitli, to katru reizi pagarinot par vienu ciparu. Tad šo ciparu kombināciju aizsedzot. Lielākā daļa pētījuma dalībnieku varēja atcerēties septiņus ciparus, savukārt cilvēkiem, kuriem attīstījās Alcheimera slimība, vidēji atmiņā palika seši cipari.
Tomēr zems punktu skaits šajos testos nenozīmē, ka jums ir demence. "Pat daži veseli cilvēki dabiski uzrāda labākus vai sliktākus rezultātus nekā viņu vienaudži," teica Dr. Ritmans. "Taču mēs aicinātu ikvienu, kam ir kādas bažas vai kas pamana, ka atmiņa pasliktinās, runāt ar savu ģimenes ārstu.”
Demence ir smadzeņu darbības traucējumi, kas izsauc neatgriezeniskus, pieaugošus un daudzpusīgus kognitīvo jeb prāta funkciju traucējumus, kuru rezultātā rodas atmiņas, valodas, vizuāli telpiskās izjūtas, prasmju un spriešanas spēju izmaiņas.