5 pazīmes, kas liecina par kalcija deficītu organismā
foto: Shutterstock
Esi vesels

5 pazīmes, kas liecina par kalcija deficītu organismā

Jauns.lv

Iespējams, atceraties bērnībā daudz dzirdēto frāzi – “jādzer piens, lai kauli būtu stipri”. Un tā nudien ir – piens ir labi zināms kalcija avots, kam savukārt ir būtiska nozīme kaulu veselībā. 

Kalcijs ir nepieciešams ne tikai kaulu attīstībai, bet arī veseliem zobiem, asins recēšanai, kā arī pareizai sirds, muskuļu un nervu darbībai. 99 % no organismam nepieciešamā kalcija atrodas kaulos un zobos. Tāpēc nepietiekams šīs minerālvielas daudzums var izraisīt osteoporozes attīstību un ievērojami palielina kaulu lūzumu risku. 

Kur ir visvairāk kalcija? 

Bagātīgi kalcija un D vitamīna avoti ir piena produkti, piemēram, pilnpiens, jogurts, biezpiens, kefīrs un siers. Piena produktos ir ne tikai kalcijs un D vitamīns, bet arī olbaltumvielas, kas padara tos īpaši vērtīgus vecāka gadagājuma cilvēkiem un bērniem.
Daudz kalcija ir arī zivīs, ko var ēst ar asakām, piemēram, sardīnēs. Tas ir arī augu valsts produktos, piemēram, brokoļos, kāpostos, salātos, mandelēs, sēklās, pupiņās.

Cik daudz nepieciešams?

Ikvienam cilvēkam no 18 līdz 50 gadu vecumam tiek rekomendēts uzņemt 1000 mg kalcija dienā. Sievietēm pēc 50 un kungiem pēc 70 gadu vecuma ieteicams uzņemt 1200 mg kalcija dienā. Pasaulē mediķi uzskata, ka par 50 gadiem vecākiem cilvēkiem kopējam kalcijam no uztura un pārtikas piedevām nav jāpārsniedz 2000 miligramu dienā – tikai ārsts drīkst ieteikt augstākas devas.

Kas liecina par tā trūkumu?

Nākamā lapa: 1. Vāji un trausli kauli