Kāpēc lidojuma laikā aizkrīt ausis, un ko darīt, lai no tā izvairītos?
foto: Shutterstock
Runā speciālists

Kāpēc lidojuma laikā aizkrīt ausis, un ko darīt, lai no tā izvairītos?

Jauns.lv

Gandrīz puse aptaujāto Latvijas iedzīvotāju lidojumos dažreiz jūt, ka aizkrīt ausis, bet 19% tā notiek katru reizi,  liecina "Mēness aptiekas" un  pētījumu aģentūras "Norstat" veiktā aptauja. Ko darīt, skaidro farmaceite Ieva Virza.

“Fizioloģiski, aizkrītot ausīm, tiek regulētas spiediena izmaiņas lidojuma laikā. Mainoties atmosfēras spiedienam, katram var būt individuālas fiziskās sajūtas – kādu lidojums neietekmē, tomēr liela daļa cilvēku katru reizi vai dažreiz izjūt diskomfortu – ausu aizkrišanu. No šādām nepatīkamām sajūtām, lidmašīnai paceļoties, ir iespējams izvairīties vai vismaz tās mazināt, sūkājot konfekti, žāvājoties vai rijot siekalas. Īpašu uzmanību vajadzētu pievērst tam, kā jūtas bērni – pirms lidmašīnas pacelšanās ieteicams izskaidrot iespējamās sajūtas un mudināt sākt kādu no iepriekš minētajām darbībām," skaidro farmaceite. 

Ceļojumā vēlams doties veselam, tomēr, ja ir nepatīkami pārsteigušas iesnas, tad īsi pirms lidojuma var iepilināt vai iepūst degunā līdzekli, kas satur asinsvadus sašaurinošu vielu, piemēram, ksilometazolīnu. Ja lidojums ir ilgāks par 4-5 stundām,  pilināt var atkārtoti.  Aptiekās var meklēt arī speciālus lidojumam domātus ausu aizbāžņus, kas nodrošina spiediena izlīdzināšanos auss ejā. 

"Ja kāda iemesla dēļ diskomforts ausīs nav mazinājies dažu dienu laikā pēc lidojuma, vajadzētu apmeklēt ārstu. Tiesa, šādi gadījumi mēdz būt reti,” norāda Ieva Virza. 

Tēmas