Kad diskomforta sajūta vēderā
Runā speciālists

Kad diskomforta sajūta vēderā

Reklāmas projekts

Smaguma sajūta, vēdera pūšanās, atraugas, neregulāra vēdera izeja, sāpes savu reizi var būt pēc kārtīgas ēdienu un dzērienu ballītes, kad viss bijis tik garšīgs, tik garšīgs… Ja šī diskomforta sajūta ieilgst un sūdzības nepāriet, labāk iet pie daktera, lai noskaidrotu iemeslu. Dažādas gremošanas slimības kļūst arvien izplatītākas, tomēr katrai var atrast risinājumu – uzsver gastroenterologs HOSAMS ABU MERI.

Stress nesaudzē arī kuņģi

“Lai kuņģa un zarnu trakts darbotos normāli un labi pārstrādātu ēdienu, ir nepieciešamas trīs lietas: regulāras maltītes (vēlams ik pa trim stundām dienā, tātad brokastis, pusdienas, vakariņas un vēl divas nelielas uzkodas), nelielas porcijas un kārtīga ēdiena sakošļāšana. Diemžēl stress un steiga, kas reālajā dzīvē valda gan pie mums, Latvijā, gan citviet pasaulē, slikti ietekmē ēšanas ieradumus – ēdienu ātri apēdam, kumosus sakošļājam mazāk reižu, nekā vajadzētu, pārēdamies, maltītes ieturam, kā pagadās, – un radām nopietnu kaitējumu vēdera veselībai,” stāsta Hosams Abu Meri.

Psihoemocionālo problēmu gadījumā var būt arī kuņģa un zarnu trakta funkcionāli traucējumi, jo stresa dēļ gan kuņģis, gan zarnu trakts spazmē, tā mikroflora kļūst nemierīgāka. Rodas vēdera pūšanās, atraugas, dedzināšana, spiešanas sajūta kuņģa rajonā vai pat krūškurvī, liekot domāt, ka kaut kas nav kārtībā ar sirdi, bieži vien ir vēdera izejas traucējumi vai mainīga vēdera izeja. Un ne tikai – var saasināties arī gastrīts, kuņģa čūla, čūlains kolīts, rasties problēmas ar imunitāti un mikrofloras balansu.  

Gastroenterologs Hosams Abu Meri
Gastroenterologs Hosams Abu Meri

“Piemēram, atvilņa slimība agrāk bija 3–4, tagad ir 7–8 no desmit maniem pacientiem. Tas saistāms ar stresa pilno dzīvi, neregulāru ēšanu un tā saucamo ātro ēdienu, kas tiek ēsts pārāk bieži, līdz ar to ir kuņģa saspringums. Gluži bez vainas nav arī attālinātais darbs – mājās cilvēks ēd vairāk, bet kustību ir mazāk, palielinās kuņģa skābes daudzums, tā kāpj uz augšu pa barības vadu, izraisot dažādas sūdzības.”

Raksturīgi arī kuņģa un zarnu trakta funkcionālie traucējumi, piemēram, kairinātas zarnas sindroms, kad neatkarīgi no ēšanas visu laiku ir sūdzības par vēdera pūšanos: te caureju, te cietu vēdera izeju, sāpēm vēdera kreisajā pusē, lejasdaļā. Nopietna problēma ir iekaisīgo zarnu slimības, piemēram, čūlainais kolīts, ko vairāk diagnosticē tieši gados jauniem cilvēkiem. Viens no iemesliem – imūnsistēmas darbības pasliktināšanās.  

Ja stipri spiež pakrūtē

Gremošanas problēmas bieži vien rodas, ja ir iekaisis žultspūslis vai aizkuņģa dziedzeris, vai abi. “Tauku šķelšanā ļoti svarīgs ir žultspūslis. Ja žultsakmeņu vai kādu citu iemeslu dēļ tas nestrādā labi, divpadsmitpirkstu zarnā nonāk mazāk žultsskābju vai arī nenonāk tad, kad tas nepieciešams. Piemēram, cilvēks apēdis taukainu ēdienu, žultsskābēm būtu jāpalīdz to sadalīt, lai vieglāk sagremot, taču tā nenotiek. Slims žultspūslis var novest arī pie aizkuņģa dziedzera problēmām: akūta vai hroniska pankreatīta. Tad mazāk izdalās enzīmi jeb fermenti (lipāze, amilāze, proteāze), kas palīdz sagremot barību,” stāsta gastroenterologs.

Raksturīgākās sūdzības iekaisuša žultspūšļa vai aizkuņģa dziedzera gadījumā ir smaguma sajūta vai sāpes pēc ēšanas. Tās var būt vēdera labajā pusē, pa vidu vēderam vai tā kreisajā pusē un izstarot arī uz mugurpusi.

“Gremošanas uzlabošanai ieteicams lietot fermentu preparātus,” piebilst Abu Meri. “Tas ir mīts, ka, sākot fermentu lietošanu, organisms pats vairs nespēs normāli funkcionēt.”  

Kad doties uz aptieku un kad – pie ārsta?

Ja ir kuņģa zarnu trakta traucējumi, piemēram, diskomforts pēc ēšanas, smaguma sajūta, vēdera pūšanās vai bieža vēdera izeja, jo sanācis kādā svētku reizē pārēsties, var palīdzēt kāds no aptiekā bez receptes nopērkamiem fermentu preparātiem. Tie ir pieejami zarnās šķīstošu tablešu vai kapsulu veidā un satur nelielu daudzumu fermentu vienību jeb lipāzes devu (10 000–20 000 vienību). Fermentus svarīgi lietot ēšanas laikā.

Pie ģimenes ārsta vai gastroenterologa jāvēršas, ja vēdera sāpes pēc ēšanas kļūst stiprākas, stipro sāpju dēļ nevar naktī gulēt vai vēdera izeja ir pavisam šķidra, jo tas var liecināt par akūtu pankreatītu, žultspūšļa iekaisumu. Tad fermentu preparātus var būt nepieciešams lietot lielākā devā (sākot ar 25 000–30 000 lipāzes vienību), ko izrakstīs ārsts.

Gan aizkuņģa dziedzera, gan žultspūšļa problēmu gadījumā noteikti arī jāsamazina treknu produktu daudzums maltītē, kā arī porcijas lielums. Ja cilvēkam ir sanācis pārēsties, aizkuņģa dziedzeris, kas fermentus izdala atbilstoši normālam maltītes apjomam, var netikt galā ar tauku, olbaltumvielu un ogļhidrātu šķelšanu. Tad palīdzēs pietiekamā devā lietoti fermentu preparāti, kā arī porciju lieluma samazināšana. Lietojot fermentus, ēdiens labāk sagremosies, būs vieglāka sajūta.

Fermenti – vai visi vienādi?

Fermentu jeb enzīmu uzdevums ir palīdzēt sagremot ēdienu, ja paša organisms kādu iemeslu dēļ ar to netiek galā. Fermentu preparāti tiek iegūti no cūkas vai cita dzīvnieka aizkuņģa dziedzera. Latvijā pankreatīnu varam iegādāties gan vecākas (zarnās šķīstoša tablete), gan arī jaunākas paaudzes (zarnās šķīstošā cietā kapsula, kas satur vai nu minitabletes vai  minimikrosfēras) formās. Tomēr vieni darbosies labāk nekā otri. Kāpēc? Ārkārtīgi būtiska nozīme, kam daudzi nepievērš uzmanību, iegādājoties medikamentu aptiekā, ir pankreatīna daļiņu izmērs. Lai nodrošinātu pankreatīna efektīvu sajaukšanos ar barību, jāizvēlas preperāti, kas satur pret ku­ņģa skābi izturīgas mikrosfēras vai minimikrosfēras, kas diametrā nav lielākas par 2 mm. Tāpēc ir veikti pētījumi, lai nodrošinātu, ka preparāts sniegtu maksimālo iespējamo labumu. Piemēram, aizkuņģa dziedzera pulveris (pankreatīns) minimikrosfēru jeb mazu granuliņu formā šobrīd ir ar mazāko pieejamo daļiņu izmēru. Hosams Abu Meri uzsver, ka tās vieglāk uzsūcas, padara medikamentu efektīvāku un nodrošina ātrāku pašsajūtas uzlabošanos. Turklāt minimikrosfēras ir rezistentas jeb izturīgas pret kuņģa skābi. “Visas zāles, ko lietojam, iet caur kuņģi, bet uzsūcas tievajā zarnā. Ja kuņģa skābes ir ļoti daudz un tā ir spēcīga, var samazināties zāļu efektivitāte. Minimikrosfēru pozitīvā īpašība ir spēja būt izturīgām pret kuņģa skābes iedarbību, tāpēc, lietotas maltītes laikā, kopā ar barību veiksmīgi nonāk tievajā zarnā, kur labi uzsūcas. Pankreatīna pulverim tas nav tik labi pa spēkam – īpaši, ja preparāts ir lietots brīdi pirms vai pēc ēšanas, iedarbība nav prognozējama, jo kuņģa sula fermentus var noārdīt,” atšķirības atklāj gastroenterologs.

Ja aptiekā ir jāiegādājas kāds bezrecepšu enzīmu preparāts, jānoskaidro ne tikai tā lietošana, bet arī medikamenta forma, kādā tas tiek piedāvāts.

Kreon 10 000 V zarnās šķīstošas cietās kapsulas N20 un N50

Pankreatīns MINIMIKROSFĒRĀS – palīdzība barības sagremošanā.

Gremošanas veicināšanai bērniem un pieaugušajiem aizkuņģa dziedzera eksokrinas mazspējas gadījumā.

LAI MALTĪTE NERADA DISKOMFORTU:

  • sāpes un smaguma sajūtu kuņģī
  • vēdera piepūšanos vai caureju
  • sliktu dūšu,
  • vemšanu,
  • grēmas.

Devas pielāgo individuāli, atkarībā no gremošanas traucējumu smaguma pakāpes un ēdiena sastāva.

Pirms lietošanas uzmanīgi izlasiet instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu lietošanu.

Bezrecepšu zāles.

Mylan Healthcare SIA. Mylan Healthcare ir Viatris grupas uzņēmums.

KRE-2022-0240; Sagatavota 2022. gada septembrī.

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI!

Kreon 10 000 V Jūs varat iegādāties visās Latvijas aptiekās vai tiešsaistē:

Reklāmraksts tapis sadarbībā ar SIA Mylan Healthcare