
Finanšu ministrija rosina samazināt izdevumus 17,1 miljona eiro apmērā

Finanšu ministrijas (FM) resors iesniedzis priekšlikumus kā samazināt izdevumus 17,1 miljona eiro apmērā jeb 8,6% apmērā no samazinājumam pakļautā finansējuma.
Lai veicinātu FM resora darba efektivitāti, stiprinātu valsts fiskālo noturību un vienlaikus mazinātu administratīvās izmaksas, vispirms tiks īstenotas strukturālās reformas, tostarp tiks īstenotas izmaiņas Valsts ieņēmumu dienesta (VID) organizatoriskajā struktūrā un mainīta VID padotības īstenošanas forma, lai nodalītu noziedzīgu nodarījumu novēršanas, atklāšanas un izmeklēšanas funkcijas no pakalpojumu sniedzēja funkcijām.
Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija tiks reorganizēta, tās funkcijas integrējot tirgus uzraudzības kompetentajā iestādē, lai stiprinātu uzraudzības kapacitāti un nodrošinātu vienotu pieeju nozaru regulēšanai, norāda FM.
Tāpat tiks intensificēta valsts pārvaldes modernizācijas reforma, paplašinot vienoto pakalpojumu centru Valsts kasē un paplašinot publiskā sektora grāmatvedības funkciju centralizāciju. FM skaidro, ka šis solis nodrošinās centralizētu, profesionālu un efektīvu finanšu grāmatvedības un atbalsta funkciju pārvaldību.
Jau no šī gada uz standartizētu grāmatvedības uzskaites un personāla lietvedības pakalpojumu Valsts kases sistēmā pārgāja Veselības ministrijas, Zemkopības ministrijas, Ekonomikas ministrijas, Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas un Klimata un enerģētikas ministrijas resori. FM norāda, ka šajos resoros iepriekš strādāja apmēram 150 darbinieki, un šobrīd Valsts kasē to pašu darbu paveic apmēram 80 darbinieki.
No 2026.gada plānots, ka Valsts kase pārņems Kultūras ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas un Tieslietu ministrijas resoru grāmatvedības pakalpojumus, kur šobrīd kopā strādā ap 300 grāmatvežiem.
Tāpat tiks uzsākta plaša publisko iepirkumu sistēmas reforma, kuras īstenošanu varēs sākt pēc attiecīgo likumprojektu pieņemšanas Saeimā, ieviešot centralizētu un datu analītikā balstītu pieeju, kas būtiski paaugstinās efektivitāti un caurspīdīgumu. FM skaidro, ka tiks stiprināta uzraudzības kapacitāte, vienkāršoti procesi un radīta elastīga regulējuma vide, lai nodrošinātu publisko līdzekļu lietderīgu un mērķtiecīgu izlietojumu.
FM arī norāda, ka tiks īstenots sistemātisks un mērķtiecīgs rīcības plāns, lai līdz 2026.gadam samazinātu administratīvo slogu Eiropas Savienības (ES) fondu projektu ieviešanā par 25%, vienkāršojot prasību izpildi un projektu uzraudzības procesus.
FM informē, ka šajā rīcības plānā apvienoti un sagrupēti vairāk nekā 400 priekšlikumi astoņās prioritārajās jomās, tostarp projektu atlase, uzraudzība, iepirkumi un nacionālo prasību atcelšana, kas pārsniedz ES noteikumus. Tiks stiprināta sadarbība ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru (CFLA), paplašināta "konsultē vispirms" pieeja un pārtraukta lieku un dublētu pārbaužu prakse, lai nodrošinātu ātrākus, efektīvākus un lietotājiem draudzīgus īstenošanas procesus.
Tāpat tiek rūpīgi pārskatīti FM resora administratīvie izdevumi. FM informē, ka tiek pārskatītas funkcijas, vērtējot katras FM resora iestādes pienākumu saturu un apjomu, lai noteiktu, kur iespējama darbību konsolidācija un efektīvāka resursu izmantošana.
Pēc šī izvērtējuma noteiks resora strādājošo un atlīdzības izdevumu samazinājumu, skaidro FM. Vienlaikus tiek pārskatītas un tiks ierobežotas resora informācijas un komunikāciju tehnoloģiju attīstības un uzturēšanas izmaksas, samazinātas telpu apsaimniekošanas, muitas tehniskā aprīkojuma uzturēšanas, biroja un transporta izmaksas, kā arī būtiski pārskatīts komandējumu, apmācību, profesionālo un citu aktivitāšu finansējums, lai nodrošinātu visaptverošu un ilgtspējīgu izdevumu optimizāciju.
Tāpat FM uzsver, ka ministrijā regulāri tiek pārskatītas funkcijas un optimizēti procesi, lai veicinātu efektīvāku mērķu sasniegšanu. Strukturālās un funkcionālās izmaiņas veiktas, lai uzlabotu sniegumu ES fondu 2021.-2027.gada plānošanas perioda investīciju ieviešanā, īpaši sarežģītākajās investīciju jomās pilnveidota sistēma, nodrošinot vienotu ES fondu un Atveseļošanas fonda ieviešanas sistēmu, kā arī risku pārvaldību.
Īstenojot valsts pārvaldes iestāžu reformu plānu, no 2020.gada līdz 2023.gadam FM resorā tika samazināts darbinieku skaits par 6%, informē FM.
Ministrijā norāda, ka būtiskas reformas un strukturālās izmaiņas veiktas, lai nodrošinātu vienotu nodokļu un nodevu politikas, tostarp nodokļu administrēšanas politikas, izstrādi, izskatīšanu un koordinēšanu, kā arī lai atbilstoši ES jaunajiem fiskālajiem noteikumiem nodrošinātu precīzāku vispārējās valdības rādītāju uzskaiti, regulāru to novērtējuma sniegšanu un savlaicīgu koriģējošo fiskālās politikas pasākumu ierosināšanu un ieviešanu, nostiprinot analītisko kapacitāti. Ministrija nodrošina atsevišķu resora iestāžu atbalsta funkciju centralizāciju, tādējādi veicinot vienotu procesu pārvaldību un efektīvāku resursu izmantošanu.
No 2025.gada 1.aprīļa tika veiktas strukturālas izmaiņas, lai nodrošinātu vienotu un mērķtiecīgu nodokļu administrēšanas politikas izstrādi un koordināciju. FM skaidro, ka reorganizācijā likvidēts valsts sekretāra vietnieka amats nodokļu administrēšanas un ēnu ekonomikas ierobežošanas jautājumos, savukārt Nodokļu administrēšanas un sabiedrības interešu politiku departaments reorganizēts par Nodokļu administrēšanas politikas un ēnu ekonomikas ierobežošanas koordinācijas departamentu, kas turpmāk atradīsies valsts sekretāra vietnieka nodokļu, muitas un grāmatvedības jautājumos pakļautībā. Tajā izveidota Ēnu ekonomikas ierobežošanas koordinācijas nodaļa, vienlaikus atsakoties no līdzšinējā Ēnu ekonomikas ierobežošanas koordinācijas departamenta.
Kas attiecas uz 2026.gada valsts budžeta izdevumu samazinājumu, tad FM resora būtiskākā budžeta izdevumu daļa jeb 88% ir saistīta ar Latvijas juridiski uzņemto finanšu saistību izpildi, kas nav pakļaujama izdevumu samazinājumam, skaidro FM. Tajā ietilpst valsts parāda vadība, iemaksas ES budžetā un starptautiskajās organizācijās, ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un transferti, valstij piederošo nekustamo īpašumu attīstības projektu izdevumi, kā arī citas mazāka apjoma aktivitātes un to izmaksas.
FM resorā ietilpst - FM, Valsts kase, VID, CFLA, Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija, Iepirkumu uzraudzības birojs.