7 vienkārši padomi, kā gripas sezonas laikā stiprināt savu imunitāti
Nemitīgs nogurums bez iemesla, galvassāpes un vājums ir pirmie simptomi, ka tava imunitāte ir novājināta. Neignorē šos signālus un stiprini savu ķermeni!
Esi vesels

7 vienkārši padomi, kā gripas sezonas laikā stiprināt savu imunitāti

Jauns.lv

Gada aukstajā laikā, kamēr organisms piemērojas pie temperatūras pārmaiņām, pazeminās tā spēja pretoties dažādām kaitēm, tāpēc ātrāk ķeras klāt dažādi vīrusi un infekcijas. Lai nesaaukstētos un – vēl vairāk – lai nesaslimtu ar gripu, ir jāstiprina imunitāte, un šajā ziņā nav izdomāts nekas labāks par vecajiem labajiem veselības nostiprināšanas paņēmieniem. Atgādinām, kādi tie ir!

1. Ievēro veselīgu dzīvesveidu

Ja gribi būt veselīgs un, uzpūšot mazākajai vēja pūsmiņai, jau uzreiz nesaslimt, pirmām kārtām ir svarīgi būt fiziski aktīvam. Grūti piespiesties vakaros skriet pa parku vai svīst sporta zālē? Nekas nav obligāts – nevajag ar varu sevi turp dzīt. Vienkārši atrodi fizisko aktivitāti, kas tev sagādā prieku – deju kursi, braukšana ar velosipēdu, teniss, baseina apmeklēšana, garas pastaigas un pārgājieni. Zinātnieki izpētījuši, ka cilvēki, kuri ar sportošanu ir uz “tu”, slimo daudz retāk. Ne mazāk svarīgi ir arī tas, ko tu ēd, vai tavā ēdienkartē ik dienu ir dārzeņi un augļi. Ja ēdīsi neregulāri un tava ēdienkarte būs nepilnvērtīga, ja bieži grēkosi ar treknu gaļu un dažādiem žāvētiem tās izstrādājumiem, našķēsies ar saldumiem, pusfabrikātiem un citiem produktiem, kas satur konservantus un sintētiskas piedevas, šie paradumi agri vai vēlu ietekmēs tavu vielmaiņu un vājinās organisma spēju pretoties slimībām. Imūnistēmai ļoti kaitē arī smēķēšana un alkohola lietošana.

2. Izvairies no stresa

Lielākais imūnsistēmas sagrāvējs ir dzīvošana nebeidzamā spriedzē. Stresu rada ne vien nemīlams darbs un nesakārtotas attiecības ar kolēģiem vai tuviniekiem, bet negatīvas emocijas un pesimisms kopumā. Pret stresu ļoti labi palīdz sportiskas aktivitātes un, protams, joki. Smejoties izdalās laimes hormons endorfīns, kas ne vien uzlabo garastāvokli, bet arī stiprina imunitāti. Ilgstoša stresa gadījumos jāmaina dzīvesveids – jāveido veselīgs uztura un miega režīms, jānodrošina atbilstoša fiziskā slodze. Ja ar to nelīdz, jālieto magniju saturoši preparāti, kurus var iegādāties, piemēram, EUROAPTIEKĀ .

Pastaigājies svaigā gaisā un tver labas emocijas - arī tas stiprinās tavu un ģimenes imunitāti.
Pastaigājies svaigā gaisā un tver labas emocijas - arī tas stiprinās tavu un ģimenes imunitāti.

3. Dzer zaļo tēju

Zaļā tēja ir dabisks antioksidants. Tā cīnās ar brīvajiem radikāļiem, uzlabo gremošanu un samazina holesterīna līmeni asinīs, palīdz noregulēt asinsspiedienu, turklāt ir arī lielisks tievēšanas līdzeklis, jo veicina vielmaiņu. Tā ka – iedzerot vismaz vienu krūzi zaļās tējas ik dienu, tu parūpēsies par savu veselību vairākos veidos.

4. Ēd dzērvenes

Dzērvenes satur daudz C, P, PP un B grupas vitamīnu, kuri stiprina imunitāti, turklāt šīm ogām ir arī citas lieliskas īpašības – tās palīdz cīnīties ar baktērijām un vīrusiem, ārstē iekaisumus, palīdz atjaunoties zarnu mikroflorai. Un – jo vairāk organismā ir labo baktēriju, jo esam imūnāki pret dažādām kaitēm. Tāpēc organisma stiprināšanai centies katru dienu apēst vismaz pāris karotes dzērveņu ievārījuma. Protams, visvērtīgākās ir svaigas dzērvenes (ļoti labi garšo, sablendētas kopā ar medu).

5. Uzņem cinku un E vitamīnu

Lai mūsu organisms un imūnsistēma spētu cīnīties ar infekcijām un citiem slimību izraisītājiem, ir pietiekamā daudzumā jāuzņem cinks. Vislabākais cinka avots ir zivis un jūras veltes, vistas gaļa un jo īpaši vistu aknas, olas, ķiploki, dažādas sēklas un rieksti. Cinka trūkums var rasties, ja tev ir cukura diabēts, gremošanas sistēmas traucējumi vai arī piemīt tieksme aizrauties ar alkoholu. Cinks kopā ar selēnu un E, A un C grupas vitamīniem ir arī lielisks antioksidants, kas iznīcina brīvos radikāļus un stiprina imūnsistēmu. Zinātnieki noskaidrojuši, ka brīvie radikāļi ikvienai šūnai uzbrūk apmēram 10 000 reizes dienā. Ja trūkst antioksidantu, organisms ātri vien tiek novājināts, un samazinās tā spēja pretoties slimībām. E vitamīnu palīdz uzņemt pilngraudu produkti (tostarp pilngraudu pārslas) un dažādas sēklas. Ja kāda no šīm vitamīniem vai minerālvielām organismā tomēr trūkst, palīdzēs ārsta vai, piemēram, EUROAPTIEKAS farmaceita padoms.

Regulāra zivju un jūras velšu iekļaušana ēdienkartē palīdzēs pietiekamā daudzumā uzņemt cinku.
Regulāra zivju un jūras velšu iekļaušana ēdienkartē palīdzēs pietiekamā daudzumā uzņemt cinku.

Ja tev nav alerģijas, ik dienu ieteicams lietot vismaz pa karotei medus vai tējkarotei ziedputekšņu, pēc iespējas neaizmirstot arī citus bišu produktus – bišu maizi, propolisu saturošus preparātus. Tie ne tikai stiprinās tavu organismu, bet arī sniegs papildu enerģiju. Bišu produktos ir daudz aminoskābju, vitamīnu, minerālvielu, fermentu un vielu, kas palīdz cīnīties ar vīrusiem un infekcijām. Medū esošās bioloģiski aktīvās vielas labāk uzsūksies, ja medu paturēsi mutē, kamēr tas izkūst. Galvenais, neliec to karstā tējā – šādā veidā ārstniecisko vielu daudzums būtiski samazināsies.

7. Norūdies

Cilvēki, kuri ir norūdījušies, slimo retāk – šī ir vispārzināma patiesība. Tomēr uzreiz lēkt āliņģī gan neiesakām: organisms ir jānorūda pamazām. Sāc jau šodien – piemēram, ar kontrastdušu (šo procedūru vienmēr pabeidz ar vēsu ūdeni un tā temperatūru pakāpeniski samazini). Neaizraujies ar pārāk bieziem apģērbiem – ja sakarsīsi, ātrāk saaukstēsies. Vislabāk ģērbt vairākas plānas drēbju kārtas un, kolīdz paliek par siltu, kādu no tām novilkt. Vingro pie atvērta loga un arī naktī guļamistabas logu turi vai nu puspievērtu, vai vismaz vēdināšanas režīmā.

Reklāmraksts publicēts sadarbībā ar EUROAPTIEKA / Foto: Shutterstock