Ko ēst, ja sāp galva, nenāk miegs, trūkst enerģijas? Un kad pat parastākais banāns var stāvokli tikai pasliktināt
Ieviešot vienkāršus uztura uzlabojumus, varat tikt pie labāka naktsmiega, vairāk enerģijas, izvairīties no galvassāpēm un uzlabot vispārējo veselības stāvokli. Lai atvieglotu daudzus bieži sastopamus simptomus, eksperti iesaka ēst vairāk riekstu, augļu, zivis, kā arī dzert tīru ūdeni, bet izvairīties no saldumiem, kafijas un neveselīgām uzkodām.
Visvairīgākais elements, kas palīdzēs saglabāt enerģiju visas dienas garumā, ir ūdens, skaidro Ņujorkas Universitātes dietoloģe Lisa Sassone. Dehidratācija var ārkārtīgi nogurdināt organismu. Ūdens darbojas kā dabisks organisma procesu eļļotājs, un nepietiekams ūdens daudzums liek organisma iekšējām sistēmām strādāt intensīvāk, patērējot vairāk enerģijas.
Arī kālijs var palīdzēt uzlabot hidratāciju. Šis elements ir elektrolīts, kas var sniegt daudzas no tām pašām priekšrocībām, ko sporta dzērieni, tikai bez cukura un konservantiem. Lieliski kālija avoti ir banāni, apelsīni, tomāti un avokado.
Pārtikas produkti ar augstu ogļhidrātu saturu var būt arī vērtīgi enerģijas avoti. Organisms ogļhidrātus sašķeļ par glikozi, kas kalpo kā galvenais enerģijas avots daudziem orgāniem, kā arī šūnām un audiem, kas veic iekšējos procesus. Rieksti tiek uzskatīti par lielisku, veselīgu ogļhidrātu avotu.
Nevari iemigt?
Ja katru vakaru cīnies ar problēmām iemigt, pirms ķerties pie “smagās artilērijas” jeb miegazālēm, pamēģini dabiskus līdzekļus, piemēram, govs pienu. Tas satur melatonīnu – hormonu, kas palīdzēt regulēt dienas un nakts ciklu.
Arī daudzās zivīs, piemēram, lašos, esošās taukskābes palīdz stimulēt dabisko melatonīna ražošanu organismā, tādējādi miegs kļūst ne tikai kvalitatīvāks, bet iemigšana ātrāka.
Pētījumos atklāts, ka antioksidanti, kas atrodas tādos augļos kā kivi, var palīdzēt mazināt stresu un palīdzēt cilvēkam ātrāk aizmigt.
Un kā ar galvassāpēm?
Ja tevi bieži nomoka galvassāpes, protams, labākais risinājums būs doties pie ārsta, taču, ja zini savu galvassāpju iemeslu, tā vietā, lai ķertos pie pretsāpju medikamentiem, kas problēmu atvieglos tikai īslaicīgi, turklāt radot spriedzi aknām, padomā par savu uzturu.
Daudzos gadījumos galvassāpju cēlonis ir dehidratācija, tikai daži malki ūdens šo problēmu atrisinās. Ja galvassāpju cēlonis ir oksidatīvais stress (kad cilvēka asinsritē ir traucēts reaģējošā skābekļa līdzsvars), tā novēršanai var izmantot atsevišķus pārtikas produktus, kas satur daudz antioksidantu, piemēram, mellenes, kivi, zemenes.
Arī magnijs var palīdzēt galvassāpju gadījumā. Pārtikā tas lielos daudzumos atrodams mandelēs, pupiņās un zaļajos lapu dārzeņos. Pretēju efektu gan varētu radīt avokado, kas, lai gan bagāts ar magniju, daudziem cilvēkiem var tieši pastiprināt galvassāpes.
Pārgatavojušies avokado bieži vien var būt pilni ar ķīmisku vielu, ko sauc par tiramīnu, kas cilvēkam savukārt var izraisīt migrēnu. Tiramīnu satur arī pārgatavojušies banāni.
Olīveļļa pret stresu
Pievienojot nedaudz olīveļļas jebkuram ēdienam, varat mazināt stresu. Vidusjūras reģiona valstu diētas pamatā ir daudz omega 3 un omega 6 taukskābju, kas paaugstina serotonīna līmeni smadzenēs. Šī ķīmiskā viela pārnēsā ziņojumus starp nervu šūnām visā organismā. Augsts serotonīna līmenis ir saistīts ar samazinātu stresa līmeni, mazāku trauksmi un kopumā labāku garastāvokli.
Ja sāp locītavas un mugura
Muguras un locītavu sāpes kaut reizi dzīvē ir izjutuši daudzi cilvēki. Vecākā vecumā tās parasti izraisa nervu un audu iekaisums sāpju zonās. Lai novērstu šāda veida problēmas, eksperti iesaka lietot pārtikas produktus ar pretiekaisuma īpašībām.
Tādi pārtikas produkti kā lasis un olīveļļa satur omega 3 skābes, kas rada metabolītus, kuri palīdz cīnīties ar iekaisumu.
Cita aminoskābe - glutamīns - arī var būt vērtīga cīņā ar iekaisumu. Tā ir organismā visizplatītākā aminoskābe.
Lai gan organisms to ražo dabiski, ar glutamīnu bagāti pārtikas produkti, piemēram, kāposti, olas, piens un pupiņas, var sniegt papildu stimulu, kas nepieciešams cīņai ar muguras un locītavu sāpēm.