Ēšana, strādājot pie datora, ir kaitīga. Kāpēc?
Ēdiens, kuru cilvēks apēd, darbojoties pie datora, maina savas īpašības.
Esi vesels

Ēšana, strādājot pie datora, ir kaitīga. Kāpēc?

Jauns.lv

Mūsdienu pasaulē, kad ļoti daudzi darbības veidi ir saistīti ar internetu, cilvēki arvien biežāk maltīti ietur, strādājot vai izklaidējoties pie datora. Lielākā daļa, šķiet, pat neaizdomājas, ka tas ne visai labvēlīgi ietekmē ne vien mūsu svaru, bet arī veselību kopumā. Taču tagad zinātnieki ir atraduši arī zinātnisku pamatojumu iemeslam, kādēļ ēšana pie datora ir kaitīga.

Ukraiņu zinātnieki secinājuši, ka elektromagnētiskais starojums no datora, tālruņa u.c. tamlīdzīgām ierīcēm maina ēdiena struktūru.

Jau bērnībā mums vecāki mācīja, ka ēšanas laikā nav jāsarunājas un jānodarbojas ar citām lietām. Un viņiem bija simtprocentīga taisnība. Zinātnieki jau sen ir pierādījuši, ka maltītes laikā ir jākoncentrējas tikai uz šo procesu, ka nav ieteicams ēšanu apvienot ar grāmatas lasīšanu, televizora skatīšanos un vēl jo vairāk ar darbu pie datora. Kontrolējot ēdiena uzņemšanas procesu, cilvēks palīdz savam gremošanas traktam, apēdot tikai nepieciešamo ēdiena daudzumu, turklāt izrāda cieņu arī pavāram, kas pavadījis daudz laika, gatavojot šo ēdienu. Amerikāņu zinātnieki ir pierādījuši, ka maltītes laikā novēršot savu uzmanību uz citām lietām, visticamāk, notiks regulāra pārēšanās.

Ukrainas zinātnieki ir konstatējuši, ka tas ēdiens, kuru cilvēks apēd, darbojoties pie datora, maina savas īpašības: uz slikto pusi mainās produktos esošā ūdens struktūra.

Zinātnieki veica eksperimentu, kura laikā ieslēgtu datoru novietoja blakus ūdens tilpnēm. Pirms un pēc eksperimenta tika veiktas ūdens molekulārās analīzes. Analīžu rezultāti parādīja, ka pat neliels elektromagnētiskā lauka starojums mainīja molekulu struktūru. Rezultātā ūdens kļuva "agresīvs".

Zinātnieki apgalvo, ka, regulāri uzkrājoties, šāds "agresīvais" ūdens organismā var izprovocēt nopietnas saslimšanas, pirmkārt jau – vēža attīstību.

BonAppetit.lv / Foto: Shutterstock