Kas ir “novājinoša” zarnu slimība, ar kuru sievietēm ir 700% lielāka iespēja saslimt, nekā vīriešiem?
Lielbritānijas vadošās labdarības organizācijas pētījumā atklāts, ka sievietēm par 700% biežāk izpaužas “novājinošā” zarnu slimība, ko dēvē par mikroskopisko kolītu, nekā vīriešiem.
Mikroskopiskais kolīts ir resnās zarnas iekaisums, kas izraisa sāpes vēderā, ūdeņainu caureju, svara zudumu, nogurumu un fekāliju nesaturēšanu, vēsta “Independent”.
Pētījuma autori uzsver, ka mikroskopiskais kolīts var novājināt organismu, ietekmējot pacienta dzīves kvalitāti. Pētījumā, kas veikts šā gada sākumā atklāts, ka no visiem mikroskopiskā kolīta pacientiem 88% ir tieši sievietes, turklāt lielākajai daļai slimība diagnosticēta vecumā no 50 līdz 70 gadiem.
Džūlija, kurai slimība tika diagnosticēta 2020. gada sākumā atklāj, ka tās simptomi ir “šausmīgi”: “Tam visam ir arī liela ietekme uz manu garīgo veselību, es uztraucos, kas ar mani var notikt. Es pastāvīgo domāju, ko ēdu un, esot ārā, nemitīgi cenšos atrasties labierīcību tuvumā. Tās ir ļoti nogurdinoši,” stāsta sieviete.
“Mans vēstījums visiem, kam ir simptomi, ja jums liekas, ka viss nav gluži pareizi un ilgu laiku neizdodas nonākt pie diagnozes, esiet neatlaidīgi un apmeklējiet vairākus gastroenterologus. Pieejamās ārstēšanas metodes noteikti var uzlabot stāvokli,” piebilst Džūlija.
Tiek lēsts, ka Lielbritānijā aptuveni 67 200 cilvēku dzīvo ar šo diagnozi, katru gadu tiek diagnosticēti aptuveni 17 000 jaunu gadījumu, taču pētnieki brīdina, ka faktiskais skaitlis varētu būt daudz lielāks.
Iepriekšējie pētījumi atklāja, ka katram trešajam pacientam ar mikroskopisku kolītu sākotnēji tika noteikta nepareiza kairinātu zarnu sindroma diagnoze.
“Ir ļoti nepieciešami turpmāki pētījumi, lai identificētu riska faktorus un noskaidrotu, kāpēc sievietes daudz biežāk cieš no mikroskopiskā kolīta,” uzsvēra labdarības organizācijas izpilddirektore Džūlija Haringtone.
Pētnieki atzīmēja, ka dzīves kvalitāte krasi uzlabojas, ja mikroskopisko kolītu ārstē ar steroīdu, ko sauc par budezonīdu.