Kardioloģe par mūsdienu problēmu: “Bērni piedzimst ar veselu sirdi, bet šī sirds tiek dzīves laikā sabojāta”
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) bērnu kardioloģe un Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Ingūna Lubaua Latvijas Radio 2 padomu ciklā “Dzīvo vesels” stāsta, ko darīt vecākiem, lai rūpētos par sava bērna sirds veselību.
“Pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, ķirurgu spējām daudzas lietas izkoriģēt un medikamentiem, kas ļoti būtiski izmaina bērna stāvokli – daudz kas ir mainījies un pasaulē vairs nerunā par to, ka iedzimta sirdskaite ir neārstējama, vai, ka bērnam būs daudz problēmu,” uzsver Lubaua.
Kardioloģe neslēpj, ka mūsdienās saskaramies ar otru būtisku problēmu, proti, bērni piedzimst ar veselu sirdi, bet šī sirds tiek dzīves laikā sabojāta:
“Tur gan ir ļoti daudz, ko var darīt vecāki. Bērniņam ir jābūt plānotam, svarīgi, lai grūtniecības laikā sieviete nesmēķē un, lai nav nekādas infekcijas – tie ir faktori, kas ietekmē sirds asinsvadu sieniņas. Un izpausmes bērniņam būs tikai tad, kad viņš būs piedzimis. Svarīgi piedzimt laikā, ir svarīgi, ka bērns tiek barots ar mātes pienu; ka pēc iespējas vēlāk, tikai pēc pirmā dzīves gada viņš saņem svešu olbaltumu,” skaidro kardioloģe.
Būtiski arī, lai mājās neviens nesmēķē un bērns nekļūst par pasīvo smēķētāju, jo tas arī ietekmē asinsvadu sieniņas. Tāpat svarīgi, ka bērni jau no mazotnes tiek pieradināti pie fiziskajām aktivitātēm.
“Bērnam jau no trīs gadu vecuma stundu dienā ir jābūt fiziskajām aktivitātēm,” uzsvēra ārste.
Ne mazāk būtisks ir arī uzturs: “svarīgi jau no gada vecuma vecākiem ar savu piemēru mācīt arī pareizu uzturu. Vecāki ar savu piemēru rāda, kā viņi sakārto ēdienu ledusskapī, kas tajā ir pieejams, cik pareizs, sabalansēts uzturs tiek lietots, un tas arī būs viņam pusaudža vecumā, un tad ēšanas iemaņas būs pareizas no dzimšanas,” skaidro kardioloģe.