Daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem draud jauni Saeimas noteikti izdevumi
Daudzdzīvokļu namu apsaimniekotājiem un attiecīgi arī māju iedzīvotājiem draud jauni izdevumi – Saeimā virzās priekšlikums prasīt daudzdzīvokļu mājas aprīkot ar mehāniskajiem ūdens filtriem. Deputāti otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Ūdens saimniecības pakalpojumu likumā, kuros ūdens piegādātājiem plāno piešķirt tiesības prasīt, lai ūdens lietotāji nepieciešamības gadījumā uzstādītu mehānisko ūdens filtru, vēsta 360TV Ziņas.
Likumprojekts nosaka, ka mehānisko ūdens filtru uzstādīšana būs katras pašvaldības izšķiršanās – tā skaidro atbildīgajā ministrijā. “Uzreiz jāpasaka, ka tie attiecas uz kopējo ēkai piegādāto ūdensskaitītāju, nevis uz tiem, kas būs dzīvoklī. Uz dzīvokļiem tas nekādā mērā neattiecas,” norāda Klimata un enerģētikas ministrijas valsts sekretāra vietniece Rudīte Vesere.
Līdz ar to ūdens mehānisko filtru uzstādīšana pamatā attiektos uz tām daudzdzīvokļu mājām, kurās dzīvokļu individuālo rādītāju un mājas kopējā rādītāja summa par patērēto ūdens daudzumu nesakrīt.
“Attiecīgi nākas mums visiem maksāt, mēs visi rēķinos redzam tā saucamo ūdens patēriņa starpību. Būtībā tiek pieņemts, ka filtru uzstādīšana pirms kopējā skaitītāja var uzlabot precizitāti un samazināt ūdens patēriņa starpību,” skaidro Vesere. Filtru uzstādīšana ļautu samazināt maksājumu par ūdens patēriņa starpību, jo tie novērstu aizsērējumus mēraparātos, tātad arī ūdens rādījumi būtu precīzāki. Ēku īpašnieki šīs ierīces varēs uzstādīt arī brīvprātīgi, ja vēlēsies uzlabot rādītāju precizitāti, skaidro Klimata ministrijā.
Rīgā gan šaubās par šī mehānisma efektivitāti, tāpēc galvaspilsētas iedzīvotājiem to uzstādīt neprasīs. “Mēs neplānojam tagad masveidā visiem prasīt šo kā obligātu nosacījumu, ka visiem tagad pakalpojumu lietotājiem jābūvē šie filtri mēraparāta mezglos,” tā “Rīgas ūdens” Patēriņa kontroles vadītājs Dainis Drikšņa.
Par šo jautājumu nelielas debates raisījās arī Saeimas sēdē, daļai opozīcijas aicinot atteikties no tā, ka filtrs daudzīvokļu ēkā jāuzstāda pašiem iemītniekiem. Tomēr rosinājumu mīkstināt paredzētos grozījumus Saeimas vairākums noraidīja, koalīcijai skaidrojot, ka pakalpojumu sniedzējiem tiks noteiktas tiesības, nevis pienākums uzstādīt šos filtrus un ka daudzām ēkām tos nemaz nevajag.
Mehāniskais ūdens filtrs tiek uzstādīts ēkā pirms patērētā ūdens uzskaites mēraparāta un nodrošina iespējamu mehānisku piemaisījumu un citu gružu atdalīšanu no dzeramā ūdens. Ierīcei arī ir jāveic regulāra apkope.