Smēķēšana - lēna pašnāvība! Kardiologs iesaka, ko darīt, ja nespējat atmest smēķēšanu uzreiz
foto: Pexels
Runā speciālists

Smēķēšana - lēna pašnāvība! Kardiologs iesaka, ko darīt, ja nespējat atmest smēķēšanu uzreiz

Jauns.lv

Latvijas Radio padomu ciklā “Dzīvo vesels” kardiologs, Latvijas Universitātes (LU) asociētais profesors Gustavs Latkovskis uzsver: “Smēķēšana ir viens no svarīgākajiem riska faktoriem, kas veicina miokarda infarktu, pēkšņas nāves, sirds mazspēju, insultu un citu ļoti smagu sirds un asinsvadu slimību attīstīšanos.”.

Latkovskis atzīst, ka smēķēšanu varētu nosaukt pat par vienu no vislielākajiem lēnas pašnāvības faktoriem. “Jāņem vērā, ka smēķēšana ir kaitīga ne tikai velkot dūmus plaušās, bet arī elpojot to, ko citi ir izpīpējuši apkārtējā vidē, tā saucamā pasīvā smēķēšana. Jums jāpatur prātā, ka smēķējot jūs nodarāt kaitējumu ne tikai sev, bet arī apkārtējiem. Padomājiet par saviem bērniem, ģimenes locekļiem, kolēģiem, kaimiņiem, jo smēķējot jūs liekat elpot šos ļoti kaitīgos dūmus arī pārējiem cilvēkiem, kuriem varbūt jau tāpat ir diezgan vāja veselība, ir iespējami citi riska faktori, par kuriem jūs nenojaušat,” norāda Latkovskis. 

“Pie tam ir labi pierādīts, ka, ieelpojot citu cilvēku izsmēķētos dūmus mājas vai darba apstākļos, būtībā cilvēkiem pieaug sirds asinsvadu saslimšanu risks tā, it kā viņi paši būtu smēķējuši šīs cigaretes,” viņš uzsvēra. 

Latkovskis norādīja, ka saprot, – smēķēšana ir atkarība, ko pārvarēt ir grūti un sarežģīti, bet aicināja smēķētājus pielikt visas pūles, lai to kaut vai samazinātu. 

“Ja jūs nespējat atmest smēķēt uzreiz, kaut vai samaziniet izsmēķēto cigarešu daudzumu. Ja 20 cigarešu vietā izsmēķējat 15, arī tas būs solis tuvāk tam, ka uzlabojat savu veselību, bet, protams, ir jābūt pārliecībai iekšēji, ka jūs atmetīsiet smēķēšanu pilnībā,” viņš skaidroja. “Atmest smēķēšanu absolūti nekad nav par vēlu,” piebilst Latkovskis. 

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) uzsver - ja paša spēkiem neizdodas atmest, palīdzību meklē pie sava ģimenes ārsta, kā arī ārsta-narkologa. Anonīmu palīdzību smēķēšanas atmešanai vari saņemt arī zvanot uz Konsultatīvo tālruni smēķēšanas atmešanai: 67037333 (darba dienās, no 08:00 līdz 18:00).