6 vēdera problēmas, kuras nekad nevajadzētu ignorēt
foto: Pexels
Esi vesels

6 vēdera problēmas, kuras nekad nevajadzētu ignorēt

Jauns.lv

Teju katrs dzīvē ir piedzīvojis kaut vienu reizi, kad radušās vēdera jeb gremošanas trakta problēmas. Vai tās būtu vēdersāpes, aizcietējumi, dedzināšanas sajūta vai gremošanas traucējumi, pārsvarā cilvēki paļaujas uz pretsāpju medikamentiem un cerību, ka “drīz jau pāries”. Vēdersāpes un to izraisošās problēmas var būt neskaitāmas, taču ir dažas lietas, kuras noteikti nevajadzētu ignorēt, ja tās jūs piemeklējušas.

 Portāls "Today.com" iepazīstina ar dažām no tām:

1.  Atviļņa slimība

Lielākā daļa cilvēku laiku pa laikam ir pieredzējuši skābes atvilni, kad kuņģa skābe uzviļņo augšup pa barības vadu uz kaklu un rada krūšu rajonā dedzinošu sajūtu vai mutē briesmīgu garšu. Kad tas notiek regulāri, to dēvē par gastroezofageālo refluksa slimību vai GERS, kas var bojāt jutīgo barības vada sieniņu un izraisīt citas nepatīkamas sajūtas kā grūtības norīt, kunkuļa sajūtu kaklā un čūlas. Ja dedzinošā sajūta pēc ēšanas vai apguļoties parādās biežāk, nekā reizi mēnesī, nevajadzētu paļauties uz cerību, ka viss pāries pats no sevis, bet sākt rīkoties, aizejot uz vizīti pie sava ģimenes āsta.

2. Apendicīts

Apendicīts ir aklās zarnas piedēkļa (apendiksa) iekaisums. To izraisa apendiksa nosprostojums. Aklās zarnas piedēkļa nosprostojumu var radīt uzkrājušās gļotas, parazīti, bet visbiežāk – fēču gabaliņi. Dažreiz pie tā vainojama tūska vai audzējs. Orgāna iekšpusē strauji palielinās baktēriju izplatība, kā rezultātā apendikss pietūkst un tā atvere sašaurinās vai tiek nosprostota pilnībā. Ja šādā gadījumā netiek meklēta tūlītēja medicīniskā palīdzība, sekas var būt ļoti nopietnas. Apendikss var pārplīst, izlaižot baktērijas vēdera dobumā, tā izraisot vēderplēves iekaisumu, asins saindēšanos vai pat nāvi. 

3. Kairināto zarnu sindroms

Kairinātas zarnas sindroms ir funkcionāli zarnu darbības traucējumi, kas izraisa vēdera sāpes vai diskomforta sajūtu, kas ir saistīta ar zarnu darbības traucējumiem un mainīgu vēdera izeju. Lai mazinātu diskomfortu, tādējādi uzlabojot arī savu dzīves kvalitāti, nevajag paciest sāpes, bet savlaicīgi doties pie ārsta. 

4. Žultsakmeņi

Žultsakmeņi ir akmeņiem līdzīgi žults sacietējumi, kas veidojas žultspūslī. Visbiežāk žultsakmeņi nerada nekādas sūdzības, un cilvēku, kam tie ir, nevajag kaut kā īpaši ārstēt. Taču, ja žultsakmens nosprosto kanāliņu un rada blokādi, var parādīties simptomi kā vēdera sāpes, muguras sāpes, slikta dūša un citi. Cilvēkiem, kam ir žultsakmeņi, kuri rada sūdzības, žultspūšļa izņemšana (holecistektomija) ir standarta ārstēšana, taču, lai līdz tam nenonāktu, nevajadzētu ignorēt kaut pavisam nelielu diskomfortu. 

5. Kuņģa čūla

Kunģa čūla ir kuņģa skābes un pepsīna radīti bojājumi barības vadā, kuņģī vai divpadsmitpirkstu zarnas sieniņā. Bieži tiek uzskatīts, ka to izraisa stress vai asi ēdieni, taču patiesībā tās izraisītāja ir infekcija. Simptomi, kas var liecināt par kuņģa čūlu ir: sāpes vēderā, slikta dūša, smaguma sajūta vēderā, apetītes zudums, vai tieši otrādi – neizskaidrojams izsalkums, izkārnījumu krāsas izmaiņas un vemšana. Ja novēro kaut vienu no šiem simptomiem, neatliec vizīti pie ārsta. 

6. Krona slimība

Tā ir hroniska un bieži progresējoša slimība, kurā var būt iesaistīta jebkura gremošanas trakta daļa no mutes līdz anālajai atverei, lai gan visbiežāk iekaisums atrodams tievo zarnu beigās, resno zarnu sākumā vai anālās atveres tuvumā. Biežāk sastopamie simptomi ir vēdera sāpes (visbiežāk vēdera apakšējā labajā reģionā) un nepārejoša caureja. Citi simptomi ir svara zudums, čūlas mutē, samazināta apetīte, drudzis un svīšana naktī. Lai gan Krona slimība ir ārstējama, to nevar izārstēt pilnībā. Ārstēšana ietver pretiekaisuma zāles un steroīdus, kas, iespējams, būs jālieto mūža garumā.