Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Lai arī Norvēģija ir pievienojusies tā saucamajai vakcinācijas digitālajai vārtejai un tur savakcinētie skaitās sapotēti arī pie mums, ne vienmēr to var pierādīt ar papīriem. (Foto: Vida Press)

Vakcinēta Norvēģijā, bet Latvijā atzīta par nevakcinētu: "Stress ir liels, un tas veselībai nenāk par labu" 26

Par veselību
23. septembrī 05:36 2021. gada 23. septembrī 05:36
 
Elmārs
Barkāns
| Jauns.lv
Rīdziniece, mākslas vēsturniece Ineta Puikevica, kura gandrīz gadu strādāja kādā Norvēģijas muzejā, tur arī vakcinējās pret Covid-19. Pēc “papīriem” it kā visam jābūt kārtībā, bet viņai uz rokas nav šī “papīra” jeb vakcinācijas sertifikāta. To viņa nevar iegūt nesaprotamās birokrātijas dēļ, un līdz ar to pēc atgriešanās Latvijā viņai izpaliek gan došanās uz teātri, gan maltītes baudīšana kafejnīcā.

Ineta ir viena no tiem, kura būdama vakcinējusies, pēc dokumentiem skaitās nevakcinējusies, pie tam viņa saņēmusi Eiropas Savienībā (ES) atzīto “Pfizer” poti un vakcinējusies Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) valstī. Ineta Puikevica Jauns.lv pastāstīja:

„Vakcinējos Tālajos Ziemeļos, vairāk domājot par līdzcilvēkiem, ne par sevi, bet, atgriežoties Latvijā, man sertifikāta nav. Ilgotais teātris un citi civilizācijas/kultūras labumi izpaliek.

Nacionālais veselības dienests (NVD) telefoniski atbildēja, ka es Latvijā sertifikātu nedabūšu. Tagad gan nogaidu oficiālo jautājuma izskatīšanas mēnesi. Norvēģija digitālos sertifikātus dod tiem, kam ir elektroniskās identifikācijas kartes (ID) jeb rezidentiem, bet pārējiem pēc vakcīnu kursa jāvēršas savas valsts nacionālajos veselības dienestos. Man šādas Norvēģijas ID kartes nav. Man šobrīd nav rakstiska NVD atteikuma, toties sazvanot mutiski pateikts, ka nedabūšu sertifikātu.

Rakstīju elektroniski iesniegumu un klātpievienoju rakstisku apliecinājumu no konkrēta Norvēģijas vakcinācijas centra ar unikālajiem vakcīnu kodiem (“Pfizer” pote). Darbinieks pēc iesnieguma NVD Rīgas nodaļā teica tālāk zvanīt vai rakstīt uz vienoto Vakcinācijas konsultāciju centru, kas vien pēc divām nedēļām atbildēja, ka nevar izsniegt man sertifikātu un vispār - elektroniski neko nepieņem.

Pēc līguma biju praksē Norvēģijā un man kā sveštautietei esot jāvēršas attiecīgajos dienestos dzimtenē ar norvēģu izsniegtu “papīru”, kur arī reģistrēšot manu vakcinācijas faktu, atbildēja norvēģi. 

Kad vasarā potējos Norvēģijā, sekojot Latvijas presei, neredzēju problēmas veikt vakcināciju pēc iespējas ātrāk tur, kur atrodos, zinot, ka drīz jādodas mājās uz Latviju. Ar lidmašīnu Oslo-Rīga es ierados ar norvēģu izsniegto “papīru”, ko norvēģu pusē atzina par pietiekamu. Bet Latvija uzsver, ka tas papīrs Norvēģijai jāreģistrē. Savukārt Norvēģija nesaprot, kāpēc Latvija nereģistrē.

Stress, ko radījusi šī situācija, atgriežoties dzimtenē, ir liels, un gaidīšanas režīms šobrīd, kad telefoniski man pateikts, ka risinājuma nebūs, veselībai nu ļoti nenāk par labu.”

NVD preses pārstāve Evija Štālberga uzsver, ka pēc vienošanās sertifikāts jāizsniedz Norvēģijai. Kāpēc tā to nav izsniegusi, viņa nezina. Loģiskākais risinājums Inetai Puikevicai ir tagad sazināties ar Norvēģijas veselības dienestu un no tā “izspiest” vakcinēšanās sertifikātu. Mūsu NVD var vienīgi palīdzēt ar padomu un Inetai Puikevicai norādīt starptautiskās vienošanās, pēc kurām norvēģiem viņai būtu jāizsniedz sertifikāts. Štālberga Jauns.lv teica:

„Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” tikai situācijā, kad persona ir vakcinēta pret Covid-19 infekciju ar Eiropas Zāļu aģentūrā reģistrētu vakcīnu ārvalstī, kas nav pievienojusies ES vienotajai digitālajai vārtejai un neizsniedz sadarbspējīgu vakcinācijas sertifikātu, NVD izvērtē personas iesniegumu, pievienoto apliecinājumu par veikto vakcināciju un var lemt par vakcinācijas fakta reģistrēšanu Latvijas E-veselības sistēmā. ES vienotās digitālās vārtejas ietvaros notiek informācijas apmaiņa par valstu digitālo Covid-19 sertifikātu QR kodiem un virtuālajiem parakstiem.

Saistītās ziņas

Ukraina apsver iespēju ieviest obligātu vakcināciju pret Covid-19 1
ASV atkal atvērs valsti pilnībā vakcinētiem ārzemniekiem
Profesors Briģis: noteikt ierobežojumus nevakcinētajiem ir tas, ko vajadzētu darīt 24

Ņemot vērā, ka Norvēģija ir pievienojusies ES vienotajai digitālajai vārtejai un izsniedz sadarbspējīgu vakcinācijas sertifikātu, nav nepieciešama ārzemēs veikta vakcinācijas fakta atzīšana Latvijas Republikā. Tas nozīmē, ka šajā gadījumā sertifikātu izsniedz tā valsts, kurā saņemta otrā vakcīnas deva”.

Citi šobrīd lasa

Dita Lūriņa: atklāti par vientulību, kaislību un jaunu sevis atrašanu
Zinātnieks Andris Ambainis: "Man ir bail no tā, ko prognozēju. Neko labu" 10
Kā vakcīnu pretinieks labi nopelna ar kovidu
Skatīt visus komentārus

"Бедность, говорите?": Меган Маркл поймали на лжи

Как в пандемию звезды тратят деньги на красивую жизнь?