foto: Shutterstock
Esi vesels

Sāp mugura? Izmēģini slinga terapiju!

"100 Labi Padomi"

Viena no fizioterapijas metodēm – slinga (elastīgo saišu) terapija – ir labs palīgs, ja nepieciešams samazināt sāpes, uzlabot fiziskās funkcijas vai sportisko sniegumu. Vienkāršoti to varētu dēvēt par ārstniecisko vingrošanu piekares sistēmās. Skaidro Diplomātiskā servisa medicīnas centrs fizioterapeite Simona Liepiņa. 

Šī metode ir piemērota cilvēkiem ar muskuloskeletāliem traucējumiem, dažādiem neiroloģiskiem traucējumiem, rehabilitācijai pēc operācijām, kā arī faktiski veseliem cilvēkiem, kuriem ikdienā trūkst kustību. Slinga terapija balstās uz mērķtiecīgu neiromuskulāro stimulāciju, tādējādi atjaunojot funkcionālās kustības. Ar to var optimizēt neiromuskulāro kontroli, atjaunot normālu kustību apjomu, samazināt vai novērst sāpes. Vingrošana slingā nav vieglāka, taču tā ir daudzkārt precīzāka nekā vingrošana uz paklājiņa. Turklāt, ja ir stipras galvassāpes, sāpes sprandā vai jostas daļā, slingu var izmantot arī kā relaksācijas metodi.

foto: Shutterstock

Fizioterapeits vispirms ievāks anamnēzi – iztaujās pacientu par sūdzībām, sāpēm, jo mēdz gadīties, ka nosūtījumā ierakstītais atšķiras no pacienta sūdzībām, bet ir svarīgi pēc iespējas ātrāk sāpes mazināt. Pēc tam tiks veikta pacienta apskate. Tā dod informāciju, kādas ir novirzes no normas, piemēram, vai lāpstiņas ir vienādā augstumā, vai iegurnis, mugurkauls ir taisns, kāds ir muskuļu tonuss, vai tas nav paaugstināts plecu joslā, ja sūdzības ir par sāpēm sprandā.

Pēc tam pārbaudīs lielo muskuļu spēku, piemēram, vēdera preses taisnos un slīpos muskuļus, augšstilba priekšējos un aizmugurējos, sēžas daļas un citus, un veiks testus. Piedāvātajā rehabilitācijas plānā var būt ne tikai slinga terapija, bet arī masāžas, vingrošana, fizikālās procedūras, teipošana – arī sadarbībā ar citiem speciālistiem.

Parasti kursa veidā iesaka līdz 10 nodarbībām. Ir cilvēki, kas vingrošanu slingā fizioterapeita uzraudzībā izvēlas kā ilgtermiņa fizisko aktivitāšu veidu.

Zināšanai

● Kā ārstē saišu terapija? Tā palīdz nesāpīgi atmodināt neaktīvos muskuļus un atjaunot to funkcionēšanu; atbrīvot savilktus, sāpīgus muskuļus; palielināt locītavu kustību apjomu; iestiept locītavu saites, muskuļus, līdz ar to samazinot slodzi locītavām; to izmanto arī relaksācijai.

● Nodarbību laikā izveido vingrojumu kompleksu, lai varētu pakāpeniski palielināt muskuļu spēku, izturību, uzlabotu locītavu stabilitāti.

● Slings ir pieejams daudzu medicīnas centru fizioterapijas nodaļās. Individuāla nodarbība kopā ar fizioterapeitu maksā vidēji 20 eiro.