Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Cilvēki tic, ka Covid-19 pacientus vienkārši eitanazē. Kas notiek, kad pandēmija krustojas ar pasaulē lielāko humāno krīzi
Covid-19 pacienta ārstēšana Jemenā (Foto: AFP/Scanpix)

Cilvēki tic, ka Covid-19 pacientus vienkārši eitanazē. Kas notiek, kad pandēmija krustojas ar pasaulē lielāko humāno krīzi 9

Dzīvības loterija
27. janvārī 05:46 2021. gada 27. janvārī 05:46
  Jauns.lv
Ar skaudru stāstu par Covid-19 pandēmijas sākumu BBC padalījusies 29 gadus vecā ārste Zoha Aidaros al-Sadi no kara plosītās Jemenas. Viņa atminas, ka slimnīcās valdošās neziņas un valsts klusēšanas dēļ viņas kolēģi bēguši no slimnīcas, bet dramatizētās viltus ziņas sagrāvušas cerību situācijai uzlaboties. Ieilgušā pilsoņu kara dēļ ANO raksturojusi situāciju Jemenā kā smagāko humāno krīzi pasaulē.

Zoha atceras brīdi, kad viņa stāvējusi aiz steigā uzkrāsotas sarkanās karantīnas līnijas slimnīcas vidū. Pacients līnijas otrā pusē bija viens pats un cīnījās par gaisu.

Vairākas nedēļas sarkanā līnija slimnīcā nebija vajadzīga. Valstī vien čukstus skanēja brīdinājums, ka Covid-19 pandēmija, kas sākusi plosīties citās valstīs, galu galā sasniegs arī Jemenu. Un tas notika - Jemenas dienvidu pilsētas Adenas al-Amalas slimnīcā tika nogādāts pirmais iespējamais Covid-19 pacients.

Zoha kopā ar kolēģiem aiz sarkanās līnijas šausmās noraudzījās uz pacientu. Kad viņa pajautāja pārējiem, kas notiek, viņi teica, ka pieslēguši vīrieti skābekļa iekārtai, bet vairs ar viņu nodarboties negrib. Nedaudz vēlāk Zoha atskārta, ka kolēģi pametuši slimnīcu. "Es viņus saucu, bet neviens neatbildēja, visi bija prom," atceras sieviete.

Zoha Aidaros al-Sadi (Foto: Ekrānuzņēmums)

Nākamās divas nedēļas Zoha slimnīcā bija viena kopā ar medmāsu. Viņām divatā bija jāaprūpē desmitiem pacientu. Viņa savus kolēģus nenosoda, jo risks bija liels. Lai gan valdība al-Amalas slimnīcu bija nozīmējusi par oficiālo Covid-19 pacientu ārstēšanas vietu, slimnīca šai lomai nebija gatava. Tai nebija pietiekoši daudz aizsargtērpu, masku, skābekļa balonu, slimnīcai bija pieejami tikai septiņi ventilatori. Šo divu nedēļu laikā Zohai ar kolēģi neizdevās izglābt neviena Covid-19 pacienta dzīvību.

Citas slimnīcas padevušās pēc ārstu nāvēm

Neskatoties uz pieaugošo pacientu mirstību, ne varas iestādes, ne valsts mediji Covid-19 sērgu nepieminēja. Kā atzīst Zoha, tas viņu savā veidā nomierinājis. "Ja viņi par to nerunā, varbūt viņi visu kontrolē," viņa mierinājusi sevi.

Izdzirdējusi, ka Pasaules Veselības organizācija (PVO) Jemenā organizē Covid-19 pacientu ārstēšanas apmācības konferenci, viņa nolēma reģistrēties. Klātesošajiem tika pamācīts, kā pasargāt sevi un aprūpēt Covid-19 pacientus. Lai arī Zoha mācības uzskatīja par noderīgām, viņa bija nobijusies, jo zināja, kāda ir reālā situācija slimnīcās, īpaši tajā, kurā strādā viņa. 

"Viņi mūs apmācīja, bet mums nebija ne līdzekļu, ne infrastruktūras, lai apmācības pielietotu praksē," viņa stāsta.

Nepagāja ilgs laiks, kad slimība, šķiet, izplatījās visā Adenā. Pēc vairāk nekā desmit ārstu nāves citas pilsētas slimnīcas nosprieda, ka netiek galā ar sērgu, un vienkārši aizslēdza durvis.

Slimnīca Adenā (Foto: AP/Scanpix)

Neatliekamās medicīniskās palīdzības automašīnas un pacientu radinieki pārplūdināja al-Amalas slimnīcas autostāvvietu. Visi gaidīja, kad būs pieejama kāda brīva gulta Covid-19 slimniekam.

Valdība krīzi atzina pēc ārvalstu mediju iejaukšanās

Zohas improvizētajā Covid-19 palātā bija tikai deviņas gultas. Katram pacientam bija savs skābekļa balons, bet, kad tie iztukšojās, nebija atbalsta personāla, kas tos uzpildītu. Viss bija atkarīgs no Zohas un medmāsas. Daudzos gadījumos skābeklis netika pietiekoši ātri uzpildīts, un pacients nosmaka.

Zoha atminas sarunu ar kādu slimnieku, kurš viņu vēroja, kamēr viņa izmisīgi centās tikt ar visu galā. "Viņš redzēja, ka man iestājusies panika. Viņš paņēma manu roku un teica: "Neuztraucies, dārgā, es zinu, ka ir pienācis mans laiks. Tā nav jūsu vaina, jūs esat darījusi visu iespējamo." Dažas stundas vēlāk viņš nomira."

Bezspēcīgā ārste paralēli darbam turpināja vērsties pēc palīdzības pie valdības gan sociālajos tīklos, gan tiešā veidā, bet nesaņēma atbildi. Galu galā līdz maijam ārvalstu mediji par kritisko situāciju Jemenā bija uzrakstījuši tik daudz, ka valdībai nācās atzīt, ka situācija ir nopietna.

Covid-19 pacientu ārstēšana Jemenā (Foto: AFP/Scanpix)

Jemena vērsās pēc palīdzības pie nevalstiskās organizācijas "Ārsti bez robežām", kas sniedz medicīnisko palīdzību civiliedzīvotājiem valstīs, kur notiek bruņoti konflikti vai stihiskas dabas parādības. Jau pēc dažām dienām papildspēki ieradās palīgā Zohai al-Amalas slimnīcā. Nu slimnīca bija nodrošināta gan ar personālu, gan aizsarglīdzekļiem pietiekošā daudzumā.

Zoha jutās atvieglota, jo vairs nebija viena. Atgriezās arī slimnīcas iepriekšējie darbinieki.

"Iepriekš pacienti atstāja slimnīcu baltos plastmasas maisos, bet tagad paši izgāja ārā. Tā bija kā pārcelšanās no elles uz debesīm," ilgi gaidītās palīdzības saņemšanu raksturo Zoha.

Tomēr šī atelpa nebija ilga. Medicīnas personāls saskārās at nākamo izaicinājumu - viltus ziņām.

Viltus ziņu dēļ cilvēki zaudēja uzticību mediķiem

Īsā laikā Adenu pāršalca saziņas vietnē "WhatsApp" cirkulējoša balss ziņa, kas apgalvoja, ka al-Amalas slimnīcā brīvprātīgie mediķi Covid-19 pacientus nogalina ar letālu injekciju.

"Tie bija tikai vārdi bez jebkādiem pierādījumiem," stāsta viens sastaptais slimnīcas ārsts.

"Ierakstā teica, ka pacienti, kuri ir neārstējami slimi un tuvu nāvei, tiek eitanazēti. Tas bija ārprātīgi, bet cilvēki tam ticēja."

Pēc šīm viltus ziņām slimnīcā dramatiski kritās Covid-19 pacientu skaits. Kāds pacients atklājis Zohai, ka viņš lūdzies savai ģimenei nogādāt viņu slimnīcā pēc tam, kad viņam kļuvis apgrūtinoši elpot, bet brāļi ticējuši, ka slimnīcā viņu nogalinās.

Sabiedrības uzticēšanās baumām un viltus ziņām skaidrojama ar to, ka vietējie Jemenas mediji ir faktiski propagandas kanāli, kurus finansē Jemenas valdībā karojošās frakcijas. Tādēļ sabiedrība lasa to, kas rakstīts sociālajos tīklos, un tam arī uzticas.

Māte ar bērnu Jemenā dezinficē rokas (Foto: AFP/Scanpix)

25.jūlijā "Ārsti bez robežām" pameta al-Amalas slimnīcu bažās par darbinieku drošību, jo slimnīcas bijušais vadītājs organizāciju apvainoja zādzībās. Brīvprātīgie uzsāka darbu citā Adenas slimnīcā, bet arī tur no vadības puses piedzīvoja negatīvu reakciju, tāpēc pilsētu pameta pavisam.

Skaidru datu par Covid-19 postījumiem Jemenā nav

Tiek uzskatīts, ka Jemenā tūkstošiem cilvēku ir miruši no Covid-19 savās mājās, baidoties lūgt palīdzību mediķiem.

Jemenas veselības ministrs atteicās sniegt interviju BBC, bet norādīja, ka viņa valdības attiecības ar organizāciju "Ārsti bez robežām" bijušas lieliskas.

Vīrusa radītais posts uzskatāmāk redzams kapsētā, kas atrodas vien 16 kilometrus no al-Amalas slimnīcas. Kapracis Gasans atklāj BBC, ka situācijas nopietnību aptvēris tad, kad ķermeņi apbedīšanai tika piegādāti ātrāk, nekā viņš spēja izrakt kapus. "Es lūdzu palīgā draugus, bet arī viņi slimoja. Bija tik daudz mirušo, ka nebija laika pusdienām," viņš stāsta.

Vīrietis Jemenā rok kapu kapsētā, kur glabā Covid-19 upurus (Foto: REUTERS/SCANPIX)

Patiesie Covid-19 izplatības apmēri Jemenā ir grūti nosakāmi. Veikto testu skaits ir niecīgs, bet Gasanam ir sava metode, kā noteikt pandēmijas izplatību.

Mirušo ģimenes viņam uzrāda izziņu, kurā norādīts nāves cēlonis. Viņš veicis pierakstus, kuros atzīmējis katra apbedītā cilvēka vārdu, kā arī simptomus, kas bijuši līdzīgi Covid-19. Maijā vien Gasans apglabājis ap 1500 cilvēku.

Saskaņā ar oficiālajiem datiem mirstības līmenis 2020.gada maijā Adenas pilsētā bijis sešas reizes augstāks nekā 2019.gada maijā.

"Tas bija neticami," saka Gasans, "ar ko tādu es saskāros pirmo reizi. Bija sliktāk nekā karā."

Šobrīd, 2021.gada janvārī, situācija ar Covid-19 Adenā ir stabilizējusies. Tomēr paredzams, ka arī Jemena piedzīvos otro infekcijas uzliesmojumu.

"Cilvēki šeit domā, ka vīruss ir pazudis, bet zinātnieki saka, ka tā nav taisnība," saka Zoha. "Otrajā vilnī mēs būsim tikpat nesagatavoti, cik pirmajā. Viņi [valdība] neko nav iemācījušies."

Citi šobrīd lasa

"Uz eiropiešiem te skatās kā uz sērgas izplatītājiem," - latvieša pārsteidzošs stāsts par šobrīd Ķīnā notiekošo 4
Sinoptiķi prognozē, ka silto laiku jau drīz atkal nomainīs sals
Pastāv liela iespēja, ka daudzi pensionāri nesaņem visu naudu, kas viņiem pienākas 1
Skatīt visus komentārus

Дизайнер нарядов Пугачевой раскрыл ее нынешний размер одежды

Советы Гвинет Пэлтроу по борьбе с последствиями Covid-19 насторожили медиков