Zinātnieki pietuvojas ilgmūžības noslēpumam
Tīra skābekļa ieelpošana var atgriezt jaunību, apgalvo Izraēlas zinātnieki no Telavivas universitātes.
Viņi secinājuši, ka atrašanās augsta spiediena kamerā var nākt par labu organismam. Šo procedūru laikā par 20% atauga telomēri – hromosomu izaugumi, kas aizsargā šūnas un, gadiem ritot, kļūst īsāki, novedot pie šūnu novecošanas.
Pētījuma gaitā 35 veseli brīvprātīgie vecāki par 64 gadiem caur masku elpoja simtprocentīgu skābekli, atrazdamies barokamerās. Seansi ilga pa 90 minūtēm piecas dienas nedēļā trīs mēnešus.
Šādos apstākļos imitē hipoksijas jeb skābekļa trūkumu ar skābekli piesātinātā vidē, liekot šūnām uzņemt vairāk skābekļa, kas veicina reģenerācijas procesus.
Eksperimentu laikā telomēri izauga, atjauninoties par apmēram 25 gadiem. Turklāt dažos gadījumos par 37% samazinājās novecojušo šūnu daudzums, kas, uzkrājoties organismā, kavē atjaunošanos. Atbrīvošanās no šādām zombijšūnām arī var pagarināt mūžu, un izmēģinājumos ar dzīvniekiem tie nodzīvoja par trešdaļu ilgāk.
Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā "Aging". Telavivas universitātes Medicīnas fakultātes profesors Šajs Efrati britu laikrakstam "Daily Mail" norāda, ka novecošanu patiešām var pavērst pretējā virzienā šūnu līmenī.
Agrākos eksperimentos veselīga pārtika un intensīvi treniņi arī nāca par labu telomēriem, taču skābekļa barokameras izrādījušās vēl efektīvākas.
Mūsdienu zinātne uzskata, ka tieši novecošana ir iemesls vēzim, Alcheimera un Parkinsona slimībām. Telomērus saīsina arī aptaukošanās, fiziskās aktivitātes trūkums, vitamīnu deficīts, iekaisumi.