Kāpēc ir vajadzīgs selēns, un kā to vislabāk uzņemt?
Selēns ir nepieciešams vairāku organisma dabisko aizsargmehānismu nodrošināšanai. Ja selēna ir par maz, cieš organisma aizsargspējas un var sākties biežākas slimošanas. Konsultē farmaceite Svetlana Vasiļevska.
Pateicoties savām antioksidantu īpašībām, selēns pasargā šūnas no potenciāli bīstamajiem brīvajiem radikāļiem – ķīmiski aktīvām vielām, kas organismā rodas oksidēšanās procesu rezultātā un bojā šūnas. Savukārt šūnu bojājumi izraisa priekšlaicīgu organisma novecošanu un paaugstina hronisku saslimšanu risku. Brīvie radikāļi var veidoties arī vides piesārņojuma, UV saules starojuma, tabakas dūmu vai dažādu saslimšanu ietekmē. Lai neitralizētu brīvo radikāļu izraisītos bojājumus, organismam ir nepieciešami antioksidanti.
Kā var zināt, ka selēna pietrūkst?
Nepietiekama selēna koncentrācija organismā izpaužas ar izsitumiem uz ādas, pastiprinātu matu izkrišanu, trausliem nagiem un organisma aizsargspēju samazināšanos. Ilgstošs selēna deficīts var radīt šūnu bojājumus, tāpēc var sākties sirds mazspēja, vielmaiņas traucējumi (to izraisa vairogdziedzera hormonu līmeņa pazemināšanās), rasties zema izturība pret stresu, muskuļu sāpes un vispārēja imūnsistēmas pavājināšanās.
Kur ir visvairāk selēna?
Selēns ir atrodams jūras veltēs (garnelēs, krabjos, lasī), olās, gaļā, alus raugā, Brazīlijas riekstos, ķiplokos, sīpolos, rozīnēs, pilngraudu maizē. Katru dienu ieteicams apēst dažus riekstus un pāris maizes šķēles no pilngraudu miltiem, piemēram, ar tunci. Tomēr ar to var nepietikt, jo rafinēti pārtikas produkti satur tikai nenozīmīgu selēna daudzumu. Turklāt gatavošanas un cepšanas laikā lielākā daļa šā mikroelementa pazūd.
Kāpēc selēns ir svarīgs vairogdziedzerim?
Mūsu pašsajūta un enerģijas līmenis, kā arī vielmaiņas ātrums lielā mērā ir atkarīgi no vairogdziedzera stāvokļa. Ar vecumu vai dažu slimību dēļ var rasties traucējumi vairogdziedzera darbībā, ietekmējot vispārējo labsajūtu, kā arī izraisot svara pieaugumu, ja vielmaiņa ir kļuvusi lēnāka. Selēns ietilpst enzīma struktūrā, kas regulē un aktivizē galveno vairogdziedzera hormonu. Turklāt selēns uzlabo joda uzsūkšanos un aizsargā vairogdziedzeri no brīvo radikāļu bojājumiem.
Vai selēns palīdz mazāk slimot?
Mūsu veselība, uzņēmība pret vīrusiem un slimību gaita ir atkarīgas no imūnsistēmas stāvokļa. Lielākā daļa selēna atrodas aknās, liesā un limfmezglos, kas liecina par tā nozīmīgumu imunitātei. Stimulējot imūnsistēmu, selēns palielina par imunitāti atbildīgo šūnu skaitu. Pētījumi apstiprina, ka selēns spēj kavēt dažu RNS vīrusu (piemēram, gripas) pavairošanu un mutāciju organismā. Tāpēc selēna papildu lietošana var palīdzēt organismam cīnīties ar vīrusu infekcijām. Īpaši selēns ir ieteicams gados vecākiem cilvēkiem, smēķētājiem un tiem, kuri cieš no hroniskām slimībām.