Sausās acs sindroms. Kas par to jāzina un kā vajadzētu rīkoties?
foto: unsplash.com
Runā speciālists

Sausās acs sindroms. Kas par to jāzina un kā vajadzētu rīkoties?

Jauns.lv

Acu apsārtums un dedzinoša sajūta acīs, neskaidra redze un acu asarošana ir tikai daži no nepatīkamajiem sausās acs simptomiem, par kuriem sūdzas pacienti. Īpaši aktuāls jautājums kļūst apkures sezonā, kad telpu gaiss kļūst sauss. Ko darīt, ja jau ir jūtams diskomforts un kā izvairīties no redzes problēmām, stāsta Latvijas oftalmologs Andrejs Solomatins.

Sausās acs sindroms rodas pārmaiņu rezultātā, kas rodas uz radzenes un konjunktīvas virsmas sliktas kvalitātes vai asaru šķidruma trūkuma dēļ. Asaru plēves stabilitātes traucējumi, kas aptver acs ābola priekšpusi, rada diskomfortu un sausuma sajūtu acīs. Savlaicīgi konsultējoties ar ārstu, sausās acs sindromu var efektīvi ārstēt.

Kāpēc rodas sausās acs sindroms?

Acu sausumam ir vairāki cēloņi:

Darbs ar datoru

Sausuma sajūta acīs bieži rodas cilvēkiem, kuri daudz laika pavada pie datora un citu sīkrīku ekrānu priekšā. Strādājot ar datoru, mēs koncentrējamies uz attēlu, un kā rezultāts, mirkšķinām acis retāk nekā parasti, liedzot acīm nepieciešamo mitrināšanu.

Sauss gaiss

Sausais gaiss mūs ietekmē visu gadu: vasarā gaisa kondicionēšanas dēļ un ziemā par iemeslu kļūst telpu apkure. Šāds gaiss liek izžūt asaru kanāliem, liedzot acij pilnvērtīgu uzturu.

Kontaktlēcas

Pacientiem, kuri regulāri lieto kontaktlēcas, biežāk rodas sausās acs sindroms. Kontaktlēcu valkāšana izjauc acs radzenes ūdens un eļļas līdzsvaru. Tas aizskavē dabisku asaru veidošanos, samazina to kvalitāti un, kā rezultātā, acis izžūst.

foto: Publicitātes foto
Oftalmologs Andrejs Solomatins.
Oftalmologs Andrejs Solomatins.

Slimības

Piemēram, viena no cukura diabēta blaknēm ir sausās acs sindroms, no kura var izvairīties, sekojot pienācīgai kompensējošai terapijai.

Hronisks acu plakstiņu iekaisums jeb blefarīts izjauc asaru kvalitāti, un rezultātā to pavada pastāvīgi sausas acis.

Konjunktivīts tiek ārstēts ar antibiotikām, kurām ir negatīva ietekme uz ķermeni, ieskaitot asaru komponentu līdzsvara izjaukšanu. Pēc konjunktivīta izārstēšanas pabeigšanas ir ieteicams pievērst uzmanību acu stāvoklim un, ja nepieciešams, veikt sausās acs sindroma ārstēšanu.

Medikamentu lietošana

Sausās acs sindroms var būt arī noteiktu medikamentu blakusparādība. Tādas zāļu grupas kā perorālie kontracepcijas līdzekļi un antidepresanti ietekmē hormonālo fonu. Savukārt, asaru lipīdu sastāvdaļa ir atkarīga no ķermeņa hormonālā fona. Gadījumā, ja jums ir kāds no sausās acs sindroma simptomiem, ir jākonsultējas ar ārstu un jālieto mākslīgās asaras, lai atvieglotu medikamentu lietošanas blakusparādības.

Kā ārstēt sausās acs sindromu

Sausās acs sindroma ārstēšanas sistēma jānosaka ārstam, pamatojoties uz profesionālās diagnostikas rezultātiem. Starp tiem ir vairāki veidi, kā ārstēt sindromu.

  • Mākslīgo asaru pilieni - tie palīdz uzturēt dabisko acu mitrumu, barojot tās ar svarīgiem elementiem.
  • Ārstēšana ar lāzeri – mūsdienīga sausās acs sindroma ārstēšanas metodē, pazīstama kā M22 IPL terapija. Tā ir droša un efektīva procedūra, kuras laikā plakstiņu zona tiek apstrādāta ar īpašiem siltuma impulsiem. 

Sausās acs sindroma profilakse

Lai pasargātu acis no sausuma sajūtas, regulējiet iekštelpu klimatu, ievērojiet pareizu acu higiēnu, kā arī uzraugiet savu darbu pie datora un mēģiniet biežāk mirkšķināt acis. Noteikti dzeriet 1,5-2 litrus šķidruma dienā un iekļaujiet uzturā pārtikas produktus, kuri ir bagāti ar omega-3 skābēm, vitamīniem un minerālvielām. Ja sausuma sajūta acīs ir saistīta ar medikamentu izraisītām blaknēm, apmeklējiet ārstu, lai saņemtu alternatīvu ārstēšanu.

Sausās acs sindroms ir hronisks stāvoklis, bet, savlaicīgi saņemot medicīnisko palīdzību un pareizo ārstēšanu, jūs varat saglabāt acis veselas.