Vai es varu pati sevi pasargāt aktīvās slimošanas periodā?
foto: Publicitātes
Esi vesels

Vai es varu pati sevi pasargāt aktīvās slimošanas periodā?

Jauns.lv

Brīdī, kad farmaceite uz jautājumu, kas būtu ieteicams, lai spēcinātu imunitāti, iedeva probiotiķu kapsulu iepakojumu, apmulsu, jo par vēdera darbību man sūdzību nebija. Tomēr, izrādās, ka ar imunitāti ir līdzīgi kā ar māju – to jāsāk spēcināt no pašiem pamatiem, un mūsu organismā tā ir gremošanas sistēma. Jā, imunitāte “sākas” vēderā, jo tieši zarnās atrodas apmēram 80% imūnšūnu. Ir jārūpējas, lai baktēriju veidi un daudzums būtu balansā. Tāpēc tieši probiotiķi ir viens no drošākajiem elementiem, imunitātes nostiprināšanai jebkurā gadalaikā.

Vesels vēders = jaudīga imunitāte

Kad tiek pieminēta gremošanas sistēma, pirmās asociācijas, kas uzaust, ir ēšana, kuņģa darbība un raizes, kas saistītas ar vēdera darbības traucējumiem - aizcietējumi, caureja, vēdera pūšanās. Saikne starp gremošanas sistēmu un mūsu organisma imunitāti, iespējams, ir mazāk acīmredzama, līdz ar to arī mazāk saprotama. Tomēr patiesībā, tieši gremošanas sistēmas darbībai ir vitāli svarīga loma cilvēka kopējās veselības un imunitātes uzturēšanā. Lielais daudzums imūnšūnu, kas atrodas zarnās, identificē kaitīgās baktērijas un izraisa antivielu veidošanos, lai palīdzētu cīnīties ar kaitēkļiem- patogēniem. Lai uzturētu veselību, zarnu mikrobioms un imūnsistēma savstarpēji mijiedarbojas. Imūnsistēma veicina labvēlīgo baktēriju augšanu un palīdz uzturēt stabilu baktēriju kopienu. Savukārt veselīga zarnu mikroflora rada signālus, kas veicina imūnšūnu attīstību un veicina imūnsistēmas atbildes reakcijas precizēšanu.

Veselas zarnu mikrofloras svarīgumu nedrīkst novērtēt par zemu, jo tā ir atbildīga par vitamīnu B12, B9 un K ražošanu, mazina zarnu šūnu bojāeju, uzlabo zarnas barjerfunkciju, pasargā no nelabvēlīgiem mikrobiem, stimulē un ražo antimikrobiālas vielas, bloķē iekaisuma vielu rašanos un veicina ātrāku imūno reakciju.

Ikdienas paradumiem ir nozīme

Ne velti viens no stipras imunitātes nosacījumiem ir veselīgs, sabalansēts un daudzveidīgs uzturs. Ar ikdienas uzturu būtu svarīgi ne vien uzņemt visus vajadzīgos vitamīnus un minerālvielas, bet arī nodrošināt zarnu mikrobioma daudzveidību. Sabalansētā ēdienkartē noteikti jābūt produktiem, kas satur gan daudz šķiedrvielu, gan prebiotikas, kas dabiski stimulē labo baktēriju augšanu, piemēram, grūbas, bietes, zaļie zirnīši, sīpoli, ķiploki, auzas. Tāpat liela nozīme ir arī ikdienā uzņemtajam ūdens daudzumam. 6-8 dienā izdzertas ūdens glāzes ne vien palīdzēs sagremot ēdienu un vieglāk to pārvietot cauri garajam zarnu ceļam, bet arī veicinās veselīgu baktēriju līdzsvaru. Tieši mūsdienu ātrie, neregulārās ēšanas paradumi un stress var būt vieni no galvenajiem faktoriem, kas zarnās liek vairoties nevis labajām, bet gan patogēnajām- kaitīgajām baktērijām. Lai zarnu mikrobioms varētu optimāli funkcionēt, ideālajā gadījumā līdzsvaru jāveido 85% labo, bet 15% slikto baktēriju (1). Ja līdzsvars tiek izjaukts, arī imunitāte kļūst vājāka, un paaugstinās iespēja saslimt arī ar infekciju slimībām. Tāpēc sezonu maiņas laikā vai tad, kad laikapstākļi krasi mainās, speciālisti profilakses nolūkos var ieteikt papildus ikdienas racionam uzņemt arī uztura bagātinātājus – probiotiķus.

foto: Publicitātes

Svarīgi ir atrast Īsto

Cik unikāls ir katrs no mums, tik pat neatkārtojama ir arī katra cilvēka iekšējā mikroflora. Ir neskaitāmi daudz dažādu gan labo, gan ne tik labo baktēriju, kuras mīt cilvēka organismā. Šobrīd aptiekās un internetveikalos ir pieejams plašs probiotiķu klāsts un ikviens, kurš ir bijis sev piemērotākā produkta meklējumos, man piekritīs -  izvēli veikt nav viegli! Tāpēc tad, kad biju pabijusi aptiekā, kur farmaceita manā priekšā nolika vairāku probiotiķu iepakojumus, es vērsos pēc padoma pie savas ģimenes ārstes, un ieguvu sekojošus ieteikumus - galvenā uzmanība ir jāpievērš labo baktēriju skaitam un daudzveidībai. Jo lielāks baktēriju skaits un dažādība būs izvēlētajā produktā, jo lielāka iespēja, ka organisms saņems trūkstošās. Turklāt- svarīgs ir ne tikai pats baktēriju skaits, bet arī forma, kādā baktērijas tiek nogādātas tievās zarnas sārmainajā vidē. Jo, izrādās, kuņģa skābā vide var aizturēt lielu daļu vērtīgo baktēriju un tās nemaz nenonāks tur, kur nepieciešams un nespēs paveikt visu labo darbu. 

Ar šīm zināšanām kabatā, ķēros pie piedāvājuma izskatīšanas un mana izvēle apstājās pie pašmāju farmācijas uzņēmuma LYL love your life® probiotiķa LYLBIOTIC. Savu izvēli pamatošu ar 7 argumentiem:

Arguments nr. 1 – LYLBIOTIC ir ar baktērijām bagātākais produkts tirgū, jo 1 kapsula satur 28 miljardus 9 dažādu mikroorganismu sugas ( B.infantis, B.lactis, B.longum, L. casei, L. gasseri, L.rhamnosus, L. plantarum, L. reuteri, S.boulardii)

Arguments nr. 2 – pētījumi liecina, ka četras no produktā esošajām baktēriju sugām spēj uzlabot un spēcināt imunitāti.

Arguments nr. 3 – LYLBIOTIC sastāvā ir arī inulīns- prebiotikas, kas darbojas kā barības viela probiotikām, veicinot to aktivitāti.

Arguments nr. 4 – baktērijas sāk darboties tikai tad, kad nonākušas galamērķī - tievās zarnas sārmainajā vidē. Respektīvi, probiotiķa iedarbību nemazina kuņģa skābe.

Arguments nr. 5 – dienas deva ir tikai 1 kapsula dienā, kas nozīmē, ka nebūs jāatceras par atkārtotu uzņemšanu un jāsatraucas, ka lietošanas kurss tiks izjaukts un būs jāatsāk no jauna.

Arguments nr. 6 – pateicoties ražošanas tehnoloģijai, LYLBIOTIC nav jāuzglabā ledusskapī- es tās varu ņemt līdzi visur, kur dodos!

Arguments nr. 7 – Ir divu veidu iepakojumi. LYLBIOTIC N6, kas vienmēr ērti paņemams līdzi somiņā kā pirmā palīdzība, ja gadījies nodarīt pāri gremošanas sistēmai, apēdot ko rūgstošu vai īpaši smagu. Un LYLBIOTIC N14, kas būs piemērots vienam lietošanas kursam, piemēram, pēc antibiotiku vai citu medikamentu lietošanas, vai- ja nepieciešams pamatīgāks atbalsts iekšējā mikrobioma sakārtošanai.

Novembrī uztura bagātinātājs LYLBIOTIC ir iegādājams 6 un 14 kapsulu iepakojumos ar atlaidi līdz -25% lielākajos aptieku tīklos Latvijā un interneta veikalā www.well24.eu ar bezkontakta piegādi visā pasaulē.

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

Reklāmas raksts sadarbībā ar LYL love your life®

1. Nutrition Society of Malaysia (NSM) president and Probiotics Education Programme (PEP) chairman DrTee E Siong, 2020 Sept, TheStar.com.my.