Atklāti par kārdinošajiem dienvidu augļiem. Ar kādām vielām tos apstrādā?
Ja iespējams, izvēlies eko augļus vai vismaz Eiropas Savienībā audzētus – likumdošana un uzraudzība ES ir stingrāka.
Esi vesels

Atklāti par kārdinošajiem dienvidu augļiem. Ar kādām vielām tos apstrādā?

Jauns.lv

Visvērtīgākās vielas ir citrusu miziņā, bet, ja nevēlamies bendēt veselību, importētajiem augļiem pats vērtīgākais – miza – ir jānogriež.

Fungicīdi un vaski

Ieraugot kārdinoši skaistus apelsīnus, ne vienmēr padomājam, kā tas ir panākts. Perfekti skaistie augļi visdrīzāk ir audzēti, bagātīgi lietojot pesticīdus. Arī pēc novākšanas tiem tikusi ķimikāliju deva – parasti citrusaugļus apsmidzina ar fungicīdiem, kas to mizu padara nāvējošu puvju un pelējumu izraisītājiem. Tad augļus ievasko, lai tie ilgāk izskatītos svaigi un nesažūtu. Vaskiem pašiem par sevi nav nekādas vainas, ko nevarētu teikt par fungicīdiem.

Kosmētikas vaski šellaka (E 904), tropisko insektu sekrēts, karnauba vasks (E 903), ko iegūst no Brazīlijas palmas, bišu vasks (E901) un kandelilvasks, ko iegūst no augiem (E 902) veselībai nekaitē, taču tie neļauj tik viegli nomazgāt no augļiem pārējo ķīmiju.

Pirms ēšanas - jānomazgā ar ziepēm

Latvijā atļauts citrusaugļu apstrādei minimālos daudzumos lietot šādas piedevas: ortofenilfenolu (E 230) un nātrija ortofenilfenolu (E 232). 2001. gadā no šā saraksta izņemts tiabendazols (E 233), kas jau sen bija aizliegts, piemēram, ASV. Uzskata, ka šīs piedevas var izraisīt vēzi. Hiperaktīvo bērnu atbalsta grupa uzskata, ka šīs vielas veicina bērnu psihiskās problēmas, tāpēc nav ieteicamas bērniem ar hiperaktivitāti.

Lai gan uz pārtikas produktiem jānorāda E vielu saturs, tas it kā neattiecas uz augļiem un dārzeņiem.

Augļu pārdevējas parasti vai nu nav visai zinošas, vai nevēlas aizbaidīt pircēju, stāstot par indēm, ar ko apstrādāta prece. Tomēr uz lielajām kastēm mēdz būt norādes par vielām, ar kurām apstrādāti augļi, un var lūgt tirgotāju parādīt šo informāciju.

Lielākus augļus pirms lietošanas ieteicams nomazgāt ar ziepēm, bet vīnogas paturēt kādu laiciņu ziepjūdenī un pēc tam kārtīgi noskalot.

Atpazīsti svaigumu!

Nekautrējieties apostīt augļus – deguns spēs daudz pastāstīt par augļa vecumu. Ja visas pazīmes liecina par augļu svaigumu, tomēr no kastes izņemts kāds bojāts auglis liecina, ka augļi pēc novākšanas nav apstrādāti ar fungicīdiem.

Dažreiz, novācot augļus, kastēs liek dažus ar zaļām lapiņām: ja tās pārdošanas brīdī vēl nav sakaltušas, prece ir svaiga. Ja zaļo lapiņu nav, jāpalūkojas, kādā krāsā ir kauslapiņas pie augļa pamatnes. Ja tās ir zaļas, augļi ir svaigi. Ja nodzeltējušas, apkaltušas, varat iedomāties, cik ilgi auglis gaidījis noliktavā un cik daudz ķīmijas piedzīvojis.

Ja iespējams, izvēlies eko augļus vai vismaz Eiropas Savienībā audzētus – likumdošana un uzraudzība ES ir stingrāka.

Nav ieteicami:

E 231 ortofenilfenols – citrusaugļiem

E 232 Na ortofenilfenols – citrusaugļiem;

E 233 tiabendazols – banāniem, citrusaugļiem; Latvijā aizliegts

Droši:

E 473 taukskābju saharozes esteri (cukurs ar pārtikas taukiem vai eļļu);

E 474 saharozes diglicerīdi;

E 901 bišu vasks;

E 902 kandelilvasks;

E 903 karnaubvasks;

E 904 šellaka;

E 912 montanskābes esteri (vielas, kas sastopamas bišu vaskā);

E 914 oksidēti polietilēna sveķi.

Anda Leiškalne, "Tautas Veselības Avīze" / Foto: Shutterstock

Tēmas