Mārcis: "Man likās, ka nomiršu!" Līdz kam var novest pārslodze birojā
Ik pa laikam nākas dzirdēt ārstu padomus saistībā ar pārstrādāšanos un tās negatīvo ietekmi uz veselību. Mediķi brīdina, ka intensīvs ofisa darbs kopā ar neveselīgu dzīvesveidu var novest pie tā, ka ķermenis pasaka STOP – tā ir organisma pārslodze. Īpaši nepatīkamu gadījumu piedzīvojis rīdzinieks Mārcis (28, vārds mainīts) – viņš, lēkmes brīdī saucot pēc palīdzības, gandrīz nav spējis parunāt.
„Dažas dienas iepriekš biju novērojis, ka man tā viegli reibst galva. Nospriedu, ka esmu pasācis parāk daudz dzert kafiju,” stāsta Mārcis. Viņa ikdiena nav iedomājama bez lielas atbildības un sarežģīta darba pie datora. Viņš atzīst, ka būtībā ir vistipiskākais ofisa darbinieks, taču viņš negaidīja, ka drošais darbs ērtā ofisa krēslā sagādās tādus pārdzīvojumus.
„Domāju, ka man ir insults!”
„Tā bija piektdiena. Kā vienmēr cēlos 7.00 un gatavojos darbam. Kad nonācu ofisā, mani visu laiku nepameta sajūta, ka esmu ļoti samiegojies. Strādāju un aptuveni 11:00 aizgāju paēst,” atceras vīrietis. Situācija tomēr krasi pasliktinājusies pēc maltītes ieturēšanas un atgriešanās darbā. „Kad apsēdos pie darba galda, sapratu - nav labi. Man spēcīgi reiba galva un es vairs tā īsti nesapratu, kas notiek, kur atrodos. Sajūtas tik tiešām bija ļoti dīvainas un man sākās panika,” stāsta Mārcis. Viņš nekavējoties devies uz tualeti, lai saslapinātu seju ar krāna ūdeni, taču tas neesot līdzējis – pašsajūta pat pasliktinājusies. Viņam ienākusi prātā doma veikt vingrinājumus, kuri palīdz noteikt, vai piemeklējis insults: „Ar koordināciju man bija grūti, taču pēc paša veikatajiem vingrinājumiem sapratu, ka insulta man pašlaik nav”.
Mārcis gan apzinājies, ka šādā stāvoklī ilgstoši atrasties nevar un mēģinājis zvanīt paziņam. Tieši tad noticis kas patiesi negaidīts: „Izgāju ārā no telpām un centos zvanīt, un sapratu, ka gandrīz nevaru parunāt. Teikšu godīgi – nekad dzīvē nebiju tā pārbijies! Man likās, ka nomiršu!”
Mārcis tomēr spējis veiksmīgi nodot ziņu par savu stāvokli un lūdzis, lai draugs atbrauc viņam pakaļ. „Braucām pa taisno uz slimnīcu un tur man veica dažādas pārbaudes. Mērīja asinsspiedienu, pārbaudīja sirds darbību un daudz ko citu. Viss it kā bija pilnīgi labi un normas robežās. Dakteris pat atzina, ka esmu ļoti vesels cilvēks,” stāsta vīrietis. Mediķi tad nonākuši pie secinājuma, ka Mārča organisms piedzīvojis visai nopietnu pārslodzi un vienkārši „atteicies” tā turpināt.
Gūst skarbu mācību
„Tagad drošības labad man būs jāveic daudz citu nopietnāku pārbaužu, taču ārstu slēdziens bija šāds: aizspiesti galvas asinsvadi, kas arī izraisīja reiboni, apjukumu un grūtības nostāvēt uz kājām. Vainīga ir nepareiza sēdēšana pie datora un organisma nežēlošana – papildus darbam arī mācos, un brīvais laiks paiet aktīvos hobijos,” atzīst Mārcis.
Pēc viesošanās pie mediķiem Mārcim izrakstītas sirdszāles, kuras jālieto vienu mēnesi. Viņš atklāj, ka no pārdzīvotā guvis stingru mācību: „Nedrīkst nedomāt par savu labsajūtu, lai cik arī daudz ikdienā ir pienākumu. Jāņem vērā katrs ķermeņa signāls. Reizēm tie ir sīki un nepamanāmi”.
Jāprot pareizi sēdēt
Kā ikdienā droši pavadīt astoņas nepieciešamās darba stundas? Padomu sniedz manuālais terapeits, sporta ārsts Atis Grundmanis. Viņaprāt, ofisa slodze bijis vien pēdējais piliens un puiša organismu līdz pārslodzei novedis lērums citu faktoru: „Runājot par veselību, ir daudz faktoru – svarīga ir vide un cilvēka dzīvesveids. Ofisā ļoti būtiska ir pareiza sēdēšana. Krēslam jāpiespiež cilvēku sēdēt taisni un tam jābūt ergonomiskam. Normālos uzņēmumos ir arī hidrauliskie galdi, kurus iespējams noregulēt tā, lai varētu ieņemt pareizu pozu sēžot, un nepieciešamības gadījumā strādāt, stāvot kājās.”
Terapeits min arī speciālas datorprogrammas, kuras automātiski izslēdz datoru ik pēc 40 minūtēm, liekot darbiniekam izkustēties un garantē tik ļoti nepieciešamo atpūtu no ekrāna un tā izstarotās radiācija. Šādas programmatūras pārsvarā domātas bērniem, taču praksē tiek lietotas arī darba vidē. „ Šeit ir runa par pareizu ķermeņa muskulatūras darbību. Ļoti svarīgi ir izkustēties, taču Latvijā divas trešdaļas ekonomiski aktīvo cilvēku ikdienu pavada sēdus un pie datora. Spriediet paši, cik biežas ir tāda veida veselības problēmas, kādas piedzīvoja Mārcis, ” komentē speciālists.
Kasjauns.lv/Foto: Shutterstock