foto: LETA
Tas, ko tev noteikti vajadzētu zināt par pretsāpju zālēm
Tabletes.
Esi vesels
2020. gada 6. februāris, 06:45

Tas, ko tev noteikti vajadzētu zināt par pretsāpju zālēm

"Tautas Veselības Avīze"

Bieži vien sāpju gadījumā cilvēki kā pirmo palīdzību izvēlas pretsāpju medikamentus. Lai arī uz brīdi tas palīdz atbrīvoties no sāpēm, tas nekādā gadījumā neaizstāj ārsta apmeklējumu. Sāpes norāda uz traucējumiem organismā, tāpēc tās nevajadzētu ignorēt.

play icon
Klausīties ziņas
info about playing item

Konsultē Rīgas Stradiņa universitātes Farmakoloģijas katedras pasniedzēja Alīna Kriviņa -

“Pretsāpju medikamenti pieder bezrecepšu medikamentu grupai, un tādēļ cilvēki maldīgi uzskata, ka tie ir droši un nav nepieciešams izlasīt pat lietošanas instrukciju,” stāsta Kriviņa. Tā ir kļūda, jo, lietojot tos ilgstoši, lielās devās vai kombinācijā ar citiem medikamentiem, tie var radīt gremošanas trakta traucējumus (čūlas, asiņošanu), nieru darbības traucējumus, asinsspiediena izmaiņas u. c. veselības problēmas. 

Farmakoloģes novērojumi un ieteikumi:

Neriskē pārdozēt! Bieži vien cilvēki izvēlas medikamentus pēc nosaukuma, nevis ķīmiskā sastāva, tāpēc var būt situācija, ka cilvēks iegādājas vairākus medikamentus ar vienādu sastāvu, bet atšķirīgu nosaukumu. Tādēļ pirms medikamenta iegādes ieteicams konsultēties ar farmaceitu.

Izlasi lietošanas instrukciju! Cilvēki interesējas par medikamentiem, kas parādās medijos, bet maz pievērš uzmanību tam, vai medikaments būs piemērots tieši viņu individuālajām slimībām. Jebkurai reklāmai ir brīdinājums, ka jāiepazīstas ar zāļu lietošanas instrukciju vai jākonsultējas ar speciālistu – farmaceitu vai ārstu.

Pastāsti par sāpēm farmaceitam! Cilvēki kūtri stāsta farmaceitiem par savām veselības problēmām, taču ir jāņem vērā, ka tas būtiski var ietekmēt medikamenta izvēli. Piemēram, ja cilvēkam ir kuņģa čūla, ne visi pretsāpju medikamenti ir droši.
Nedalies ar savām zālēm! Mēģinot palīdzēt radiniekiem vai draugiem, cilvēki mēdz dalīties ar savām zālēm, taču nenoskaidro, vai tās derēs tieši šim konkrētajam cilvēkam ar viņa sāpju tipu.

Lieto medikamentu atbilstoši lietošanas instrukcijai! Ir gadījumi, kad cilvēki, vēloties ātrāku iedarbību no zālēm, tās sakošļā vai sagrauž, izjaucot tabletes struktūru un radot kairinājumu gremošanas sistēmai.

Zālēm noteikti uzdzer ūdeni! Dažādu iemeslu dēļ (stipras sāpes, steiga, ūdens trūkums) pacienti lieto pretsāpju medikamentus, neuzdzerot ūdeni vai uzdzerot to pavisam maz. Cilvēki tās vienkārši norij, taču bez ūdens palīdzības tabletei/kapsulai ir grūti nokļūt gremošanas sistēmā. Tāpat palielinās risks barības vada kairinājumam un čūlām.

Ievēro zāļu iedarbības laiku! Lai iespējami ātri remdētu stipras sāpes, cilvēki bieži medikamentus lieto lielās devās. Vēloties ātrāku efektu, cilvēki ir nepacietīgi un neievēro zāļu iedarbības laiku.  Jāatceras, ka medikamenti, kas ir jānorij, nekad neiedarbosies pēc vienas minūtes (tik ātri var iedarboties tikai vēnā ielaistas zāles). Parasti efekts parādās 30 minūšu – stundas laikā.

Pārbaudi, vai zāles, ko lieto citu slimību kontrolei, drīkst izmantot kopā ar pretsāpju medikamentiem! Pievērs uzmanību zāļu klāstam, ko lieto ikdienā, jo, ilgstoši lietojot pretsāpju medikamentus kopā ar citiem preparātiem, var izpausties pretsāpju medikamentu nelabvēlīgie efekti daudz ātrāk vai intensīvāk, piemēram, uz gremošanas sistēmu, nieru darbību. Var pastiprināties blakņu risks vai pavājināties citu medikamentu iedarbība.

Pievērs uzmanību, kad zāles jālieto! Noteikti noskaidro, kā jālieto konkrētais pretsāpju medikaments. Ja ražotājs iestrādājis aktīvo vielu tādā apvalkā vai kapsulā, kas nekairina kuņģi (nebūs dedzināšanas, sāpes kuņģī pēc lietošanas), cilvēks var lietot zāles neatkarīgi no ēšanas laika. Savukārt citam ražotājam, piemēram, nebūs tāda superapvalciņa, tāpēc jāiepazīstas ar pareizu lietošanu arī tad, ja ķīmiskais sastāvs ir zināms.

recent icon

Jaunākās

popular icon

Populārākās