Liepājas domes deputātu kandidāti: kultūristi, aktieri, “krievu pasaules” cēlāji un sievietes sapnis
foto: Liepājas pilsētas pašvaldība
Liepājas pilsētu grib pārvaldīt 134 cilvēki, kaut gan šāda iespēja pavērsies tikai 15.
Politika

Liepājas domes deputātu kandidāti: kultūristi, aktieri, “krievu pasaules” cēlāji un sievietes sapnis

Elmārs Barkāns

Jauns.lv

Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, kas notiks 7. jūnijā, Jauns.lv rakstu sērijā iepazīstina ar visu 42 pašvaldību (novadu un valstspilsētu) deputātu kandidātu sarakstiem, to lokomotīvēm, tajos iekļautajām slavenībām un dīvainībām. Šoreiz stāsts par Liepājas domes deputātu kandidātiem. Pilsētā uz pašvaldības domes deputāta krēslu startē visplašākā spektra pārliecību un radošo izpausmju cilvēki.

Liepājas domes deputātu kandidāti: kultūristi, akt...

Ir gan uzņēmēji un pazīstami kultūras darbinieki, gan sportisti un vienkāršā darba darītāji, gan skolotāji un ārsti, gan “krievu pasaules” cēlāji un latviskuma aizstāvji. Piemēram,  brāļi Šveiduki katrs izvēlējušies savu partiju. Kādi sapņo, lai vēju pilsētas rātē pie varas nonāktu sieviete, bet citi atkal vēlas, lai krievu valodai tiktu piešķirts teju oficiālais valsts valodas statuss. Liepājas pilsētas domē jāievēl 15 domnieki, un par tādiem vēlas kļūt 134 no 11 sarakstiem. Visvairāk deputātu kandidātu uz vietām vēju pilsētas domē pieteikti no Nacionālā apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK, Liepājas partijas un Latvijas Reģionu apvienības sarakstiem – katrā 18 uzvārdi, bet visšķidrākais saraksts ir Latvijas Zaļajai partijai – tikai ar četriem uzvārdiem.

foto: Liepājas pilsētas pašvaldība
Uz Liepājas pilsētas novada domes 15 deputātu vietām pretendē 93 kandidāti no četriem sarakstiem.
Uz Liepājas pilsētas novada domes 15 deputātu vietām pretendē 93 kandidāti no četriem sarakstiem.

* Partijas “Saskaņa” sarakstā startējošā devītnieka līderis ir Liepājas Dzintara vidusskolas skolotājs, bijušais Saeimas deputāts Valērijs Agešins. Otrā - Liepājas domes deputāte, Jaunliepājas veselības aprūpes centra ķirurģe Helēna Geriloviča, bet ar trešo kārtas numuru vēlēšanās startēs SIA “KGP Group” (mazumtirdzniecības uzņēmums) valdes loceklis Pāvels Goroškovs. Astotā sarakstā ir ne tikai Liepājā vēl no padomju laikiem pazīstamās kafejnīcas “Aromāts” vadītāja Jekaterina Žeigure. “Saskaņa” savā programmā aicina labiem cilvēkiem nākt kopā, iedvesmoties un aizrauties ar ideju par Liepāju kā izcilu pilsētu, kurā katrs cilvēks ir vērtība. Partijas programma noslēdzas visnotaļ patētiski: “Stiprināsim Liepājas tēlu kā unikālu aktivitāšu norises vietu ar bagātām tradīcijām un mūsdienīgu nākotnes redzējumu. Lai dzīvo Liepāja!”

* Latvijas Krievu savienības (LKS) līdere ir labdarības un kultūras centra “Feniks” valdes locekle Jeļena Osipova, bēdīgi slavenā Liepājas nacionālboļševika, Vladimira Lindermana līdzskrējēja Jevgenija Osipova sieva Jeļena Osipova, kura agrāk startēja partijas “Par dzimto valodu” sarakstā un ir kvēla krievu valodas aizstāve. Startējot Lindermana partijas listē pirms 12 gadiem viņa teicās, ka vēlās, lai vēju pilsētā atkal pacelsies monuments sarkanajam teroristam Imantam Sudmalim. Šis nebija vienīgais viņas solījums „nabaga apdalītajiem” krievvalodīgajiem liepājniekiem. Viņa arī solīja iestāties par to, lai Krievijā svinētajai Uzvaras dienai (9. maijam) arī Liepājā tiktu piešķirts oficiāls pilsētas svētku statuss, aizliegt jebkādas politiskas akcijas Leģionāru piemiņas dienā - 16. martā, kas „slavē nacisma, fašisma, nacionālisma idejas un kurina starpnacionālo naidu”, saglabāt un restaurēt visu padomju karavīriem veltītos pieminekļus un tamlīdzīgi. Otrais LKS listē ir individuālā komersanta “Kodols-R” (mežistrāde) valdes loceklis Romans Rodionovs, bet trešais - LKS Liepājas teritoriālās organizācijas konsultants Igors Glazunovs. LKS programmatiskie uzstādījumi sola cīnīties par “krievu pasaules vērtībām”: “Turpināsim rīkot svētkus un festivālus krievu valodā”; “Apturēsim mēģinājumus pārrakstīt vēsturi un vienpusēji interpretēt notikumus”; “Nodrošināsim iespēju izmantot krievu valodu saziņā ar pašvaldības deputātiem, iestādēm un uzņēmumiem”.

foto: Lita Millere/LETA
Nacionālās apvienības priekšvēlēšanu orķestri diriģē Liepājas Simfoniskā orķestra direktors Uldis Lipskis.
Nacionālās apvienības priekšvēlēšanu orķestri diriģē Liepājas Simfoniskā orķestra direktors Uldis Lipskis.

* Nacionālā apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK saraksta līderis ir Liepājas Simfoniskā orķestra direktors, pašreizējais pilsētas domnieks Uldis Lipskis, otrais – Liepājas Centrālās administrācijs eksperts civilajā aizsardzībā Vilmārs Vecvagaris, bet trešais – bijušais Saeimas deputāts, Liepājas Valsts ģimnāzijas latviešu valodas un literatūras skolotājs Normunds Dzintars. Nacionāļu programmas bez “latviskas vides” piedāvā arī risināt vairākas pilsētniekus satraucošas problēmas: “Grantēto ielu asfaltēšana un ietvju labiekārtošana”; “Liepāja-Rīga vilciena reisu skaita dubultošana”; “Liepāja-Klaipēda autobusu reisu izveide”; “Modernizēta dzelzceļa stacija kā Jaunliepājas apkaimes centrs”; “Ezera apkārtnes labiekārtošana”; “Ostas promenādes publiska pieeja līdz molam”; “Dzeramā ūdens brīvkrānu izveide pilsētvidē”; “Azartspēļu ierobežošana” un daudz ko citu.

* “Suverēnas varas” un apvienības “Jaunlatvieši” pirmais trijnieks ir SIA “FN serviss” (ugunsdrošība) tehniskais speciālists Aldis Liepkalns, SIA “VAN group” (uzņēmējdarbības konsultācijas un citas vadības konsultācijas) valdes loceklis Arnis Akmeņkalns un SIA “FP LV” (veikalu tīkls “Fix Price”) vadītāja Evija Kārkliņa. Suverēnie jaunlatvieši sola: “Mēs cīnīsimies par to lai Liepāja un Latvija netiktu pārvērsta par ķīmisko, toksisko un dažādu citu piesārņojošo vielu izgāztuvi. Atkritumu apsaimniekošana – tikai tam piemērotās vietās. Jauniešu galvaspilsēta ir Liepāja! Jaunieši ir mūsu zemes un valsts nākotne. Rudens – Sigulda, Studenti – Jelgava, Jaunieši – Liepāja.”

* Latvijas Reģionu apvienības (LRA) saraksta līderis ir kādreizējais Liepājas mērs no 2018. līdz 2021. gadam, SIA “Liepājas papīrs” valdes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis. Aiz viņa arī seko pieredzējuši vietvaru darbinieki – Liepājas vicemērs Salvis Roga un Dienvidkurzemes novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks attīstības jautājumos Raivis Kalējs. Ceturtais arī ir domes deputāts, pazīstamā kultūrista Māra Šveiduka, kurš startē “Latvija pirmajā vietā” sarakstā, brālis Modris Šveiduks. Par sesto numuru LRA sarakstā varētu balsot TV seriālu “Viss pa jaunam!” un “Nemīlētie” fani, jo tas ir Liepājas teātra aktieris  Kaspars Kārkliņš. LRA programma vēsta: “Liepāja ir pilsēta ar raksturu, enerģiju un skaidru vīziju par nākotni. Mēs ticam pilsētai, kurā katrs cilvēks jūtas droši un labi, attīstās un piedzīvo augstu dzīves kvalitāti. Mūsu mērķis ir veidot Liepāju par ilgtspējīgu, atbildīgu un uz izaugsmi vērstu pilsētu, kurā katra liepājnieka dzīves telpa ir sakārtota, ģimenes ir atbalstītas, drošība ir garantēta un kur cilvēki sadarbojas atklāti un godīgi. Mūsu pamatvērtība ir cilvēks. Cilvēka drošība, izaugsme un labklājība arī turpmāk būs pamats katrai mūsu rīcībai un veikumam. Plānojot, lemjot un veidojot pilsētas vidi, mūsu atbildība.” 

foto: Edijs Pālens/LETA
Liepājas domes varas spice uz jauno vietvaras sasaukumu Latvijas Reģionu apvienības listē soļo pašreizējā mēra Gunāra Ansiņa vadībā.
Liepājas domes varas spice uz jauno vietvaras sasaukumu Latvijas Reģionu apvienības listē soļo pašreizējā mēra Gunāra Ansiņa vadībā.

* Liepājas partijas listes pirmais sešinieks ir pašreizējā pilsētas varas spice, domes deputāti – pašreizējais pilsētas mērs Gunārs Ansiņš, kādreizējais pilsētas mērs Uldis Sesks, Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvaldes pārvaldnieks Uldis Hmieļevskis, Liepājas Valsts ģimnāzijas direktors Helvijs Valcis, Valsts akciju sabiedrības “Latvijas autoceļu uzturētājs” valdes priekšsēdētājs Vilnis Vitkovskis un Liepājas reģionālā slimnīcas ārsts traumatologs-ortopēds Jānis Vozņesenskis. Septītais ir Liepājas Jūrniecības koledžas direktors Jānis Džeriņš, bet astotā – Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla. Liepājas partija teic, ka tās mērķis ir: “Liepāja ir mūsdienīga, droša, zaļa pilsēta, kvalitatīva dzīves vide, plašas iespējas ikvienam liepājniekam,” jo “iepriekšējo gadu investīcijas bērnudārzos, pilsētvidē, darba vietu radīšanā rezultējas Liepājas iedzīvotāju skaita pieaugumā.”

* Latvijas Zaļās partijas četrinieka līderis ir bijušais 12. Saeimas deputāts, biologs, izdevējs un aktīvās atpūtas nozares veikala “Gandrs” īpašnieks Askolds Kļaviņš. Aiz viņa seko Valsts vides dienesta Atļauju pārvaldes Resursu pārvaldības daļas vadītāja vietnieks Andris Junkurs, nestrādājošā Dana Roberta Ivanova un pensionārs Jānis Kazāks    . Salīdzinot ar citu partiju programmā, zaļo dokuments nav diez ko izvērsts.

* “Stabilitātei!” pirmais trijnieks: Liepājas speciālās ekonomiskās zonas SIA “Lauma fabrics” sagādniece Ludmila Rjazanova, pensionārs Vjačeslavs Ciganovs un SIA “MatiMetāls” lietvede Anita Bībere-Mihailova. Partija sola ne tikai stabilitātei, bet arī daudz jaunu lietu, tostarp: “Atbalstīsim sanatoriju būvniecību Liepājā.”

foto: no izdevniecības "Rīgas Viļņi" arhīva
“Latvija pirmajā vietā” līderis Liepājā ir pazīstamais kultūrists, treneris un uzņēmējs Māris Šveiduks (attēls uzņemts 2004. gadā).
“Latvija pirmajā vietā” līderis Liepājā ir pazīstamais kultūrists, treneris un uzņēmējs Māris Šveiduks (attēls uzņemts 2004. gadā).

* “Latvija pirmajā vietā” līderis ir pazīstamais kultūrists, treneris un uzņēmējs, sporta kluba “Lāčplēsis” vadītājs  Māris Šveiduks, kura politiskā pārliecība ir šķīrusies ar miesīgā brāļa, Liepājas domnieku Modri Šveiduku, kurš startē no Latvijas Reģionu apvienības. Otrais sarakstā ir SIA “I.Bean” (darbības veidi: nespecializētā vairumtirdzniecībā iesaistītu aģentu darbība; datošanas infrastruktūra, datu apstrāde, mitināšana un ar to saistītas darbības) valdes loceklis Andris Veldre, bet trešais SIA “Belkin Group” (darbības veids: metālu virsmas pārklāšana) izpilddirektors Romans Miloslavskis. Vienlaikus jāpiebilst, ka Romans Miloslavskis ir arī Latvijas Krievu kopienas valdes priekšsēdētājs.

* Kustības “Par!” Liepājas priekšvēlēšanu programma uz pārējo ne tikai Liepājā, bet arī citās pašvaldībās iesniegto dokumentu fona izceļas ar savu radošumu, jo tā uzrakstīta inovatīvi – kā jautājumu/atbilžu eseja par Liepājas sapņiem. Iespējams, tas saistīts ar to, ka listē ir virkne kultūras cilvēku. Piemēram, mēra amata kandidāte no Velnciema Dace Bluķe pauž: “Kā būtu, ja Liepāju vadītu sieviete un, ja mērs pats pilsētā arī dzīvotu? Kāpēc pašvaldības iestādes lielākoties vada vienas partijas biedri? Kāpēc jālaužas cauri īstajiem cilvēkiem, lai ietekmētu lēmumus? Kāpēc Liepājā nav iedzīvotāju padomes? Kāpēc domniekiem bail no aktīviem pilsētniekiem? Kāpēc būvniecības iepirkumos uzvar vieni un tie paši? Kāpēc pilsētu labiekārto vieni un tie paši uzņēmumi? Kāpēc grib būvēt amonjaka rūpnīcu blakus skolai un dzīvojamam rajonam? Vai domē vajadzīga Reliģisko lietu komisija, kas tērē 48 000 eiro gadā? Kāpēc jāmaksā suņu turēšanas nodeva, ja nav kur dzīvnieku apglabāt? Kāpēc avīzi “Katram Liepājniekam” met manā pastkastītē, ja to nevēlos?”. Saraksta līdere ir bijusī Liepājas Simfoniskā orķestra izpilddirektore, Latvijas Komponistu savienības valdes priekšsēdētāja, tagad pilsētas domniece un Latvijas komponistu savienības padomes locekle Dace Bluķe, otrais – mākslinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas docents Egons Peršēvics, bet trešā – kafejnīcas “Love” vadītāja Tesa Vermahere.

* “Jaunās vienotības” pirmais trijnieks: Liepājas Raiņa vidusskolas direktors Kārlis Strautiņš, Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietniece vispārējās izglītības un valsts valodas politikas jautājumos Kristīne Niedre-Lathere un Liepājas Sociālais dienests Projektu daļas vadītāja Laura Pakule-Krūče. Jaunie vienotībnieki sola jaunu jaudu un efektivitāti “par mūsdienīgu, zaļu, cilvēkiem drošu un draudzīgu dzīvesvietu – Liepāju”. Viņi par sevi teic: “Mūsu komanda apvieno eiropeiskus un sociāli atbildīgus cilvēkus no dažādām nozarēm. Mēs esam dažādi, bet mūs visus vieno redzējums par Liepāju šodien un rīt.”

Uz 731 pašvaldības deputāta vietu vasarā gaidāmajās vēlēšanās pretendē 5927 kandidāti no 340 sarakstiem 42 pašvaldībās, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas informācija. 3634 kandidāti ir vīrieši, bet 2293 – sievietes. Jauns.lv turpinās iepazīstināt ar deputātu kandidātiem pašvaldību vēlēšanās un nākamais stāsts būs par Talsu novada domes vēlēšanās iesniegtajiem sarakstiem.