Ilgi meklētais brīnumlīdzeklis, kas pagarina dzīvi, varētu būt atrasts
foto: Shutterstock
Esi vesels

Ilgi meklētais brīnumlīdzeklis, kas pagarina dzīvi, varētu būt atrasts

"Patiesā Dzīve"

Organisma novecošanās ir galvenais riska faktors lielai daļai cilvēces slimību, tāpēc ļoti nozīmīgi ir pētījumi, kuru mērķis ir aizkavēt novecošanās procesus.

Īpaša vieta šajos pētījumos ir rapamicīnam – vielai, ko izdala augsnes baktērijas Streptomyces hygroscopicus un ko pirmo reizi atklāja Lieldienu salā. Izrādās, rapamicīns varētu būt ilgi meklētais brīnumlīdzeklis, kas pagarina dzīvi – tiesa, pagaidām gan tikai raugam, mušām, tārpiem (tas bija zināms jau iepriekš) un arī pelēm. Eksperimenti, ko neatkarīgi cita no citas veica trīs laboratorijas, parādīja, ka peļu tēviņi, kas sāka saņemt rapamicīnu jau diezgan lielā vecumā (600 dienās), dzīvo par 9 %, bet mātītes – par 13 % ilgāk nekā kontroles peles, kas šo vielu nesaņēma.

Līdz iespējai izmantot rapamicīnu cilvēka organisma atjaunošanai vēl tāls ceļš, tomēr ir vērojams progress šīs vielas izpētē. Patlaban to lieto medicīnā, lai aizsargātos no donora orgāna atgrūšanas pēc tā pārstādīšanas. Pēdējā laikā zinātnieku aprindās aizvien vairāk aktualizējas ideja par šīs vielas izmantošanu organisma novecošanās procesa aizkavēšanai. Vai tā spēj palīdzēt ne vien pelēm, bet arī cilvēkiem?

Pēdējā laikā uzkrājies aizvien vairāk datu par rapamicīna geroprotektora īpašībām. Kādā pētījumā atklāta šī imunitātes bremzētāja labvēlīgā ietekme uz ādas novecošanos. Pētījuma autori ir Dreksela Universitātes Medicīnas koledžas (ASV) darbinieki.

Pētījumā piedalījās 13 cilvēki, kas ir vecāki par 40 gadiem. Astoņus mēnešus ik dienu vai katru otro dienu viņi uzzieda uz vienas rokas krēmu, kura sastāvā ir rapamicīns, bet uz otras – placebo krēmu. Pēc katriem diviem mēnešiem ādas stāvokli novērtēja pēc izskata un pēc biopsijas rezultātiem. Izrādījās, ka pēc rapamicīnu saturošā krēma lietošanas palielinājās kolagēna rašanās un vienlaikus arī pazeminājās olbaltumvielas p16 – galvenā ādas šūnu novecošanās marķiera – līmenis. Augsts šīs olbaltumvielas rādītājs var novest līdz ādas atrofijai, kas ir visai izplatīts padzīvojušu cilvēku stāvoklis, īpaši, ja āda ir trausla, pakļauta traumām un infekcijām. Pētījuma autori ir pārliecināti, ka viņus gaida vēl daudzi atklājumi, kas varētu apliecināt rapamicīna spēju pozitīvi ietekmēt cilvēku dzīves ilgumu un veselību.

Tēmas