Pirmā palīdzība kakla sāpju gadījumā
foto: Shutterstock
Esi vesels

Pirmā palīdzība kakla sāpju gadījumā

"100 Labi Padomi"

Ja ir sākušās kakla sāpes – visbiežāk tās izraisa adenovīrusi un rinovīrusi –, nebūt uzreiz nav jāiet uz aptieku pēc ķīmiskiem līdzekļiem, jo var izlīdzēties ar tautas līdzekļiem un ar vienkāršām metodēm kakla sāpju simptomus var samazināt arī mājas apstākļos.

Kā pazīt vīrusu infekciju?

Sākumā ir nogurums, nespēks, grūtības norīt, kņudēšanas sajūta kaklā un degunā. Pievienojas arī iesnas un klepus, var būt temperatūra. Parasti 3.–4. dienā vīrusa infekcija sasniedz kulmināciju, un tad var būt lūzuma punkts, jo ir spēcīgas sāpes kaklā, liels nespēks, paaugstināta temperatūra, un rodas sajūta, ka pašu spēkiem galā netiks. Tam vajag tikt pāri, jo, sākot ar 5.–6. dienu, simptomi diezgan strauji samazinās un ir pēkšņs uzlabojums.

Vīrusu infekcijas gadījumos terapija ir tikai simptomātiska, vīrusa infekcijas pašas pāriet. Antibakteriāli līdzekļi šajos gadījumos nepalīdz.

Kā dziedēt kaklu?

  • Jāmitrina gļotāda. Pietiekamai šķidruma uzņemšanai būtu jābūt pamatu pamatam pie visām saaukstēšanās saslimšanām, tādējādi skalojot laukā no organisma vīrusa infekciju. Kakla gļotādā ir piestiprinājies vīruss, kas izraisa nepatīkamo sajūtu. Jo sausāka gļotāda, jo nepatīkamākas sajūtas. Gļotādu var mitrināt, gan dzerot pietiekami daudz šķidruma (slimošanas laikā līdz 3 litriem šķidruma būs tieši laikā), gan arī mitrinot telpas, kurās atrodies. Telpas bieži jāvēdina.  
  • Jāļauj organismam atpūsties – gan slimošanas laikā, gan pēc tam vēl kādu dienu. Tas – lai nesaslimtu atkārtoti, jo organisms vēl ir salīdzinoši vārgs. It īpaši mazus bērnus, kas apmeklē bērnudārzu un sākumskolu, nevajadzētu uzreiz pēc izveseļošanās nākamajā dienā sūtīt uz mācību iestādi.
  • Jāskalo kakls. Ļoti sena un efektīva metode. Šķidrumam, ar kuru skalojam kaklu, ir jābūt mēreni siltam. Kakla skalošana jāveic vairākas reizes dienā, tas samazinās gļotu un mikroorganismu daudzumu uz rīkles gļotādas, neļaus izplatīties infekcijai.  

Katru reizi var skalot ar citu šķīdumu, piemēram, vienu reizi var izmantot sālsūdeni (1 tējkarote sāls uz 1 glāzi ūdens), pēc tam – sodas šķīdumu (1 tējkarote sodas uz 1 glāzi ūdens), vēl pēc tam – kumelīšu tējas novārījumu. Der arī dažādi spirta šķīdumi, piemēram, uz glāzi ūdens var pievienot propolisa spirta šķīduma pilienus vai kliņģerīšu tinktūras pilienus.

  • Bišu produkti (uzmanīgi, ja ir alerģija). Ļoti efektīvs ir propoliss – to vajag lēni nosūkāt, pakošļājot mutē, lai tas veiktu savu ārstējošo iedarbību.
  • Ingvers, citrons, dzērvenes, ķiploki, kurkuma. Spēcina organisma aizsargspējas. Silta tēja ar citronu, dzērvenēm un medu liks pašsajūtai būtiski uzlaboties.
  • Saldējums. Ja ir sākušās kakla sāpes, var lēnām ēst saldējumu. Aukstums lokāli atvēsina iekaisušo kakla gļotādu, kā arī tam piemīt specifiska, sāpju noņemoša iedarbība.

Kādus līdzekļus izvēlēties aptiekā?

Būtiski, lai līdzeklis gan vienlaikus mitrina kakla gļotādu, gan arī samazina sāpes. Labi palīdz dabīgas eļļas izsmidzinošie spreji, piemēram, ar smiltsērkšķu vai kliņģerīšu eļļu. Tie pārklāj gļotādu, lokalizē slimību izraisītājus un kavē to tālāku izplatību. Vēlams vismaz stundu pēc līdzekļa iepūšanas nedzert un neēst, jo līdzeklim ir jāļauj uzsūkties un iedarboties.

Ja kakla sāpes ir ļoti izteiktas, var lietot kādu pretiekaisuma tableti, tas palīdzēs samazināt sāpes un iekaisumu.

Vai tiešām bakteriāla infekcija?

Ja kakla sāpes sākas ļoti strauji, ir akūts drudzis, galvassāpes, lielas strutainas mandeles un, kas ir būtiski, nav saaukstēšanās simptomu (klepus, iesnas, aizsmakums, šķaudīšana), pēc iespējas ātrāk jāvēršas pie ārsta, lai izvērtētu, vai nav sākusies bakteriāla infekcija. Šādā gadījumā antibiotikas ir jālieto jau no paša saslimšanas sākuma.

Dažreiz ilgstošas kakla sāpes var saasināties uz rudeni. Ja ir sūdzības par kakla sāpēm, kņudināšanu, dedzināšanu, var būt arī sausuma sajūta rīklē, kairinošs klepus bez krēpām un uz rīkles gļotādas nav novērojams aplikums, biežākais cēlonis šādiem simptomiem ir atvilnis.

Tēmas